دستفروشان روز بازارها باید بیمه شوند

به گزارش رکنا، علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران روز یکشنبه در دویست و پنجاه و نهمین جلسه شورای شهر تهران گفت: دیروز پای درد دل برخی نمایندگان دستفروشان فعال در روزبازارها نشستم، از مشکلاتشان با پیمانکاران و بهره برداران، فقدان نمازخانه و سرویس بهداشتی و مشکلات زنان سرپرست خانوار شاغل در این بازارها گفت و گو کردیم.

وی افزود: اما آنچه بیشتر از سایر مشکلات دارای اهمیت است مسئله بیمه تامین اجتماعی است که موضوع تذکر امروز بنده به مجموعه دولت است.

اعطا با بیان اینکه وظیفه ایجاد اشتغال تا آنجا که قانون اساسی و سایر قوانین بیان می کند به عهده دولت است، گفت: شهرداری تهران در این سالها علاوه بر وظایف قانونی خود اقدام به استقرار روزبازارها کرده است و به نوعی فراتر از وظایف خود در حوزه اشتغال گام برداشته تا حدی که امروز نزدیک به ۴۰ روز بازار در شهر تهران فعال است که سبب شده تا حدود ۵۰۰۰ نفر در این روزبازارها مشغول شوند.

سخنگوی شورای شهر تهران ادامه داد: حال که دولت در ایجاد اشتغال در این حوزه نتوانسته فعالیتی انجام دهد و شهرداری بار ساماندهی و ایجاد فرصت اشتغال را به دوش کشیده، هرچند وظیفه قانونی شهرداری نبوده است.

اعطا گفت : به دولت در راستای اصل ۲۹ قانون اساسی که حق تامین اجتماعی را همگانی و وظیفه دولت دانسته است، تذکر می دهم که در نهایت به نظر میرسد دولت در ایجاد اشتغال و ساماندهی دستفروشان نمره مناسبی نمیگرد اما می تواند با ارائه راهکار هایی به شهرداری و شورای شهر تهران در راستای اصل ۲۹ قانون اساسی اقدام به بیمه کردن دستفروشان روزبازار های شهر تهران نماید.

وی تاکید کرد : به گونه‌ای که از طریق پیش‌بینی راهکارهای قانونی به گونه‌ای عمل شود تا تکلیف قانونی به عهده شهرداری نباشد و شهرداری از ظرفیت‌های خود همچون گذشته جهت اشتغال در روز بازارهای استفاده کند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟