اجرای طرح های سنگین گردشگری در توچال ممکن نیست

به گزارش رکنا، آرش حسینی میلانی عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: کوهستان‌های اطراف تهران یک سرمایه طبیعی بسیار مهمی برای این شهر هستند و علاوه بر اینکه تنوع زیستی شهر را تامین می‌کنند به لحاظ کنترل سیلاب و همین طور ایجاد فضای تفرج برای مردم بسیار مهمند.

وی اضافه کرد: از سالیان گذشته همیشه در خصوص، تجاوز به حریم کوهستانی شهر تهران ، نگرانی‌هایی وجود داشت. متاسفانه طبق آمار در ۵۰ سال گذشته، حدود ۱۲۶ هکتار بالای ۱۸۰۰ متر از مجموعه توچال تصرف شده است. البته این‌ها اراضی پیوسته است و اراضی پراکنده آمار دیگری دارند.

میلانی با بیان اینکه این هشدار بسیار مهمی است گفت: هم اکنون در بخش حریم شهرداری و اداره کل منابع طبیعی، به شدت از حریم کوهستانی شهر تهران مراقبت می‌کنند البته میزان تخلفات در آن‌ها بسیار کم شده است که درس عبرتی است برای ما که مراقب توچال باشیم.

وی افزود: علاوه بر این؛ مواردی مشاهده می‌شود که افرادی به دنبال کسب مجوز معدن کاری در ارتفاعات بلند دارند که به هیچ عنوان نباید مجوز‌های معدن کاری در ارتفاعات کوهستانی داده شود. عده‌ای هم به دنبال اجرای طرح‌های گسترده و سنگین گردشگری هستند. ظرفیت این کوهستان آنقدر نیست که ۲ یا ۳ خط تله کابین دیگر در این محل راه بیفتد.

میلانی ادامه داد: ۱۰ میلیون نفر جمعیت مردم شهر تهران است و مراکز طبیعی که نزدیک به شهر داشته باشند و در فاصله یک یا دو ساعت بتوانند از آن استفاده کنند بجز کوهستان توچال در اختیار ندارند.

وی گفت: علاوه بر آن در کوه بی بی شهربانو یک سوم کوه به علت معدن مورد تخریب قرار گرفته است. این کار تا ۳۰ سال آینده ادامه دارد ما نیز نگرانی‌های خودمان را در این خصوص اعلام کردیم.

عضو شورای شهر افزود: کوه بی بی شهربانو یکی از میراث‌های فرهنگی شهر تهران است بنابراین باید به این بحث هم توجه داشته باشیم و کوهستان‌ها را بیشتر محافظت کنیم بویژه اینکه هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف در بخش حریم کوهستانی حتما باید افزایش یابد./صداوسیما  آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟