علت مرگ پرندگان دریاچه چیتگر مشخص شد

به گزارش رکنا، آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان یکی از بیماری‌های ویروسی خطرناک پرندگان است که معمولا در فصل مهاجرت پرندگان از طریق پرندگان مهاجر منتقل می‌شود. طی هفته‌های گذشته گزارش‌هایی مبنی بر مشاهده این بیماری در سه استان مازندران، اردبیل و مرکزی باعث افزایش نگرانی‌ها از گسترش این بیماری و مشاهده آن‌ در استان‌های دیگر کشور شده است.

محمد کرمی ضمن بیان اینکه تاکنون هیچ مورد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان تهران مشاهده یا گزارش نشده است، اظهار کرد: در هفته گذشته ۳ مورد تلفات پرندگان مهاجر را در دریاچه چیتگر تهران شاهد بودیم که آن را به سرعت به سازمان دامپزشکی اعلام کردیم تا از این پرندگان نمونه‌برداری کنند.

وی ادامه داد: سازمان دامپزشکی براساس آزمایشات و بررسی‌های انجام شده اعلام کرد که تنیجه نمونه‌ها درباره ابتلای پرندگان تلف شده به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان منفی بوده است.

کرمی با اشاره به افزایش حساسیت‌ها در گشت و پایش محل‌های تجمع پرندگان مهاجر از اوایل پاییز هر سال خاطرنشان کرد: دریاچه چیتگر یکی از محل‌های تجمع برخی گونه از پرندگان مهاجر است که در این فصل مورد بازدید و نظارت از سوی اداره حفاظت محیط زیست تهران قرار می‌گیرد و ما به محض مشاهده چند مورد تلفات در این منطقه این موضوع را به دامپزشکی اعلام می‌کنیم تا در اسرع وقت در محل حاضر شوند و از لاشه پرندگان نمونه‌برداری کنند.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران درباره علل احتمالی تلفات پرندگان مهاجر در دریاچه چیتگر گفت: دلایل مختلفی ممکن است منجربه به مرگ این پرندگان شده باشد البته به احتمال زیاد این پرندگان به‌علت طولانی بودن مسیر پرواز یا تغذیه نامناسب ضعیف و در نهایت تلف شده بودند.

کرمی در پایان صحبت های خود تاکید کرد: اگر موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان تهران مشاهده، گزارش و تایید شود، پروتکل‌های بهداشتی سازمان دامپزشکی اجرایی و رعایت می‌شود.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟