شکسته شدن طلسم حضور زنان در قامت آتش نشان

آتش نشان/ به گزارش رکنا، علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به خبر جذب ۱۶ آتش نشان زن تا پایان آذر در شهرداری تهران در رشته توییتی نوشت: سال ١٨١٨ بود که مولی ویلیامز، زن آفریقایی-آمریکایی در نیویورک برای اولین بار آتشنشان شد، درست ۲۰۲ سال پیش!سهم ایران از این حضور پرسابقه زنان در قامت آتش نشان، اندک بوده و اغلب شکل و شمایل یک طرح جذاب را داشته تا تصمیمى واقعى! ‌

آتش نشانی شغل مردانه نیست

وی ادامه داد: ۱۴ سال پیش بود که در پی فراخوان آتش نشانی کرج اولین آتش نشانان زنِ خاورمیانه در این شهر مشغول به کار شدند؛ البته پس از گذراندن آزمون های سنگین علمی و عملی.

علی اعطا / سخنگوی شورای شهر تهران / عضو هیئت مدیره شهر تهران

اعطا افزود: پس از آن طرح های مشابه دیگری هم برای جذب آتش نشانان زن در دیگر شهرها اجرا شد، اما مانع بزرگ بر سر آتش نشان شدن بانوان، تعریف آتش نشانی به عنوان فعالیتى مردانه بوده؛ در حالی که این تنها یک تصوّر یک بُعدی است. به باور بسیاری از آتش نشانان باتجربه، همه عملیات های آتش نشانی، الزاماً خاموش کردن آتش نیست و در بسیاری از موارد آتش نشانان با حوادث خاص دیگری روبرو می شوند که ضرورت حضور یک آتش نشان زن را دوچندان می کند.

سخنگوی شورا گفت: تا به امروز در تهران آتش نشانانِ زن بیشتر در مانورها و برنامه های نمایشی و ... حضور داشته اند؛ اما انتشار خبر جذب ۱۶ آتش نشان زن تا پایان آذر در شهرداری تهران، خبر خوشی است که نوید شکسته شدن طلسم حضور بانوان تهرانی را در قامت آتش نشان و شرکت آنان را در عملیات ها می دهد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟