یک رام قطار ملی تا پایان بهمن ماه امسال تکمیل می‌شود

به گزارش رکنا ، سورنا ستاری در جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در مورد پروژه ساخت یک رام قطار ملی، اظهار داشت: این پروژه کار بسیار بزرگی محسوب می شود و گام بزرگ برای انبوه‌سازی است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: هم‌اکنون داخلی‌سازی قطار در کشور از ۲۶ درصد به ۸۵ درصد رسیده است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر ساخت یک واگن نهایی شده است و تا پایان بهمن ماه امسال ساخت یک رام قطار ملی شامل هفت واگن تکمیل خواهد شد.

همچنین حمیدرضا طیبی، رییس جهاد دانشگاهی پیش از دستور این جلسه با اشاره به پروژه ساخت یک قطار ملی برای مترو با همکاری جهاد دانشگاهی و معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری اظهار داشت: اکنون این پروژه در حال ساخت است. متأسفانه زمزمه‌هایی مبنی بر خرید واگن از خارج از کشور مطرح شده که ضرورت دارد رسیدگی شود.

وی ادامه داد: پروژه ساخت یک رام قطار ملی با سرعت بالایی در حال پیشرفت است و تا بهمن ماه ۹۹ در تست سیر قرار می‌گیرد.

طیبی ابراز امیداواری کرد که ساخت یک رام قطار ملی مسیر خود را طی کند و استمرار یابد.

به گزارش ایرنا، سازمان جهاد دانشگاهی در برنامه ششم توسعه با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی همچنین مجلس شورای اسلامی، توافق کردند تا ۸۵ درصد واگن‌های قطار مترو ساخت داخل باشند.

رتبه ۱۷ ایران در مقاله نویسی کرونا

حسن قدسی پور، معاون نظارت و ارزیابی ستاد علم و فناوری در بخش دیگری از این جلسه گفت: یکی از اهداف مهم نقشه جامع علمی کشور رسیدن به مرجعیت علمی در سطح جهان است. بر اساس «سند چشم‌انداز بیست ساله‌ جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ هجری شمسی» بر اینکه ایران در سال ۱۴۰۴ به قدرت اول منطقه بدل شود، تأکید شده است. همچنین مقام معظم رهبری به دستیابی کشور به مرجعیت علمی در جهان تا ۵۰ سال آینده تأکید دارند.

وی ادامه داد: رتبه و تعداد دانشگاه‌ها، مقالات منتشر شده، زبان فارسی و... از جمله فاکتورهای مهم برای رسیدن به مرجعیت علمی است.

قدسی پور در مورد نظام رتبه‌بندی QS توضیح داد: در نظام رتبه‌بندی QS دانشگاه‌ها ۶ شاخص بررسی شهرت دانشگاه، ارزیابی کارفرما نسبت اعضای هیأت علمی بین‌المللی، تعداد دانشجویان بین‌المللی، میزان استنادات به تعداد هر عضو هیأت علمی، نسبت ارزش هیأت علمی به دانشجو در قالب چهار حوزه آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین‌المللی‌سازی ارزیابی می‌شود.

معاون نظارت و ارزیابی ستاد علم و فناوری افزود: موسسه تکنولوژی MIT، دانشگاه استنفورد، دانشگاه هاروارد، موسسه تکنولوژی کالیفرنیا، دانشگاه آکسفورد، موسسه فناوری زوریخ سوئیس، دانشگاه کمبریج، امپریال کالج لندن، دانشگاه شیکاگو، دانشگاه UCL انگلستان و دانشگاه ملی سنگاپور به عنوان ۱۱ دانشگاه برتر جهان در نظام رتبه‌بندی ۲۰۲۱ QS معرفی شده‌اند.

قدسی پور در مورد رتبه‌ دانشگاه‌های کشور در مقایسه با دانشگاه‌های منطقه در نظام رتبه‌بندی QS اظهار داشت: در میان کشورهای منطقه و آسیا، مالزی، عربستان سعودی، قزاقستان و امارات متحده عربی در چهار رتبه اول منطقه قرار دارند. کشور ایران با پنج دانشگاه شرکت‌کننده در این نظام با بهترین رتبه ۴۰۹ که مربوط به دانشگاه شریف است، جایگاه یازدهم منطقه و آسیا را در نظام رتبه‌بندی QS به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه به ارایه گزارش آمار تولیدات علمی ایران و جهان در حوزه کرونا ویروس بین سال‌های ۱۹۵۱ تا ۲۰۲۰ با استناد به پایگاه اسکوپوس پرداخت و گفت: از سال ۱۹۵۱ کرونا ویروس در ورژن سارس و کووید و... وجود داشت و در سال ۲۰۱۹ ، ورژن کووید ۱۹ در جهان شیوع پیدا کرد.

معاون نظارت و ارزیابی ستاد علم و فناوری با بیان اینکه روند انتشار مقالات در زمینه کرونا از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۹ روند ثابتی داشته، افزود: چهار مقاله در سال ۱۹۵۱ و تعداد ۴۸۵ مقاله نیز در سال ۲۰۰۰ در زمینه کرونا منتشر شده است.

قدسی پور اظهار داشت: در سال ۲۰۲۰ با شیوع کرونا تعداد ۶۷ هزار و ۷۱۲ مقاله در دنیا در زمینه کرونا ویروس منتشر شد که از این تعداد سهم دانشمندان ایرانی هزار و ۸۸۴ مقاله است؛ ایران از لحاظ تعداد مقالات بارگذاری شده در زمینه کرونا در اسکوپوس رتبه ۱۷ جهان را به خود اختصاص داده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟