لزوم برآورد ارزش واقعی تک تک املاک تهران

املاک تهران/ به گزارش رکنا، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با بیان اینکه نحوه محاسبه و اعلام عوارض در حال حاضر مبتنی بر ارزش واقعی املاک شهر تهران نیست، گفت: اواخر سال ۹۸، طرحی را مبنی بر تهیه مدل تعیین ارزش املاک شهر تهران تدوین کردم که با همراهی همکارانم در کمیسیون،‌ به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید و شهرداری تهران ملزم به انجام مطالعات و ارائه لایحه نحوه محاسبه و دریافت عوارض صدور پروانه ساختمانی مبتنی بر مرغوبیت مکانی تک تک املاک شهر تهران شد.

وی تصریح کرد: این مهم در اولویت جدی معاونت شهرسازی و معماری قرار گرفت و برای انجام مطالعات و مدل سازی برآورد ارزش املاک شهر تهران، به مهندسین مشاور با راهبری دکتر نصر اصفهانی از اعضای هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان تفویض شد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران یادآور شد که در حال حاضر مبنای اصلی محاسبه عوارض ساخت و ساز، دفترچه ارزش معاملاتی ابلاغی از موضوع کمیسیون ماده ۶۴ تقویم املاک شهر تهران است که شهر تهران را به ۱۶۴ بلوک شهری تقسیم بندی کرده است.

سالاری با اشاره به جلسه روز گذشته اعضای کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر در معاونت شهرسازی شهرداری بیان کرد: طی جلسه ای چند ساعته تمامی فرآیندهای رسیدن به مدل سازی و تهیه الگوریتم و فرمول نحوه محاسبه و تعیین ارزش تک تک پارسال های شهر تهران که غالب بر حدود ۹۴۰ هزار پارسل و ملک است را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران اهتمام داریم تا نحوه تعیین ارزش تک تک املاک تهران را برای اولین بار در شهر تهران و حتی در کشور، مبتنی بر بهره گیری از دیتاهای قابل اعتنا از جمله دریافت قیمت واقعی املاک و آپارتمان هایی که در طول سال خرید و فروش شده و در سامانه اتحادیه مشاورین املاک شهر تهران و وزارت راه و شهرسازی منعکس می‌شوند و نیز مجموعه اطلاعات و دیتاهایی که مربوط به حوزه صدور پروانه و پایان کار در معاونت شهرسازی و معماری و سازمان فاوای شهرداری موجود است و مبتنی بر مجموعه خدمات و سرانه هایی که در همجواری و محدوده املاک شهر تهران وجود دارد را تهیه کنیم.

عدالت اجتماعی با محاسبه واقعی ارزش املاک

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: یقین داریم تهیه دفترچه تعیین ارزش واقعی و به روز تک تک املاک شهر تهران منجر به تدوین الگوریتم و فرمول محاسبه میزان عوارض صدور پروانه و گواهی ها مبتنی بر ارزش واقعی املاک توسط مدیریت شهری تهران خواهد شد و به این ترتیب شاهد عدالت اجتماعی و واقع نگری در محاسبه و اعلام عوارض به شهروندان تهرانی خواهیم بود.

وی افزود: در حال حاضر و بر اساس تعداد 164 بلوک شهر، نحوه محاسبه و اعلام عوارض مبتنی بر ارزش واقعی املاک شهر تهران نیست، چرا که حدود ۹۴۰ هزار پارسل شهر تهران صرفا در 164 دسته بندی ارزش گذاری شده اند. امیدواریم به زودی این لایحه به شورای شهر تهران جهت تصویب، ارائه شود و مطمئنا این شیوه تصمیم گیری در خصوص تعیین عوارض و تهیه دفترچه ارزش املاک به عنوان الگویی به سایر کلان‌شهرها و شهرهای کشور تعمیم و سری خواهد یافت.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟