زمین گیر شدن درناها در تالاب میقان اراک

درنا/ به گزارش رکنا، «رضا میرزایی» روز پنجشنبه همزمان با روز استانی درنا (۱۵ آبان‌ماه) افزود: شمار این پرندگان مهاجردر قیاس با مدت مشابه سال قبل کاهش دارد و یکی از علل آن گرمای هوا و بحث آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور روسیه است.

وی بیان کرد: با شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور روسیه تنها پرندگانی که از سلامت برخوردار و قادر به پرواز هستند اقدام به مهاجرت کرده‌اند و شمار زیادی از آن‌ها با بیماری زمین‌گیر شده و چرخه کوچ سالانه خود را ادامه نداده‌اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: کوچ پرندگان هر سال بسته به نوع شرایط اقیلمی از شهریوریا اواسط مهرماه آغاز و تا دی‌ماه نیز ادامه دارد اما اوج حضور درناهای خاکستری در این تالاب ۱۵ آبان ماه است که به ابتکار مقامات استانی به‌عنوان یک ظرفیت گردشگری دیده شده و نام «روز درناها» برای آن انتخاب شده است. اگر سرمای زودهنگام رخ دهد، پرندگان پوست نازک در تالاب میقان اراک، زودتر از سایر پرندگان این منطقه را ترک می‌کنند.

وی بیان کرد: تالاب میقان اراک از جمله تالاب‌های خاص در کشور به شمار می‌رود و تنها تالابی است که در این فصل سال دارای آب است و قابلیت پذیرش پرندگان را داراست.

تالاب میقان اراک یکی از زیستگاه‌های مهم پرندگان بین‌المللی است که هر سال در فصل برگ‌ریزان درختان، پذیرای شمار زیادی از گونه‌های مختلف پرندگان به ویژه درناهای خاکستری است که این مهم بسترساز اکوتوریسم پرنده‌نگری است. هر سال ۲۵ تا ۳۰ هزار پرنده مهاجر از گونه های مختلف از جمله درناهای خاکستری برای زمستان گذرانی به تالاب میقان اراک سفر می‌کنند و صحنه‌های زیبایی از پروازهای دسته جمعی را به رخ می‌کشند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟