مهار کرونا بستگی به رفتار مردم دارد/ دورهمی‌های خانوادگی عامل افزایش مبتلایان

کرونا / به گزارش رکنا، احمد ترحمی ظهر امروز در نشست خبری ستاد مقابله با کرونای استان یزد اظهار داشت: ما در در چهار جبهه در حال اقدام برای مقابله با شیوع کرونا در جامعه هستیم.

وی افزود: اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم از روند بیماری از طریق کمیته ستاد مقابله با کرونا انجام می‌شود، هماهنگی بین همه سازمان‌های تبلیغاتی، فرهنگی، نصب بنر، رسانه‌ها و فضای مجازی اقدامات موثر انجام می‌شود و در حوزه اطلاع‌رسانی هیچ مشکلی وجود ندارد.

جانشین ستاد کرونا استان یزد گفت: برنامه‌های راهبردی و سیاست‌های کلی فعالیت‌ها مشخص است، اینکه چه قدر موثر بوده است به رفتار مردم برمی‌گردد این بخش برای ما قابل کنترل نیست.

ترحمی تصریح کرد: برای پیشگیری از ابتلا به کرونا باید اقدامات موثر انجام شود، فرض اول ما برای است اینکه کسی مبتلا نشود، برای این امر راهکارهای مشخصی دارد، در این مرحله توصیه همه کمیته‌ها و اجماع صاحب‌نظران بر رعایت سه اصل استوار است.

وی ادامه داد: سه اصل مهم برای پیشگیری از بیماری کرونا استفاده کردن از ماسک است، مردن باید از زمان خروج از منزل تا بازگشت به خانه ماسک بزنند و هیچ استثنایی در مکان‌ها وجود ندارد، اصل دوم شستن مکرر دست‌ها و پرهیز از سفر و تجمع است.

جانشین ستاد کرونا استان یزد عنوان کرد: تجمع‌ها، مهمانی‌های خانوادگی، عروسی‌ها، عزاداری‌ها، مراسمات آیینی و جلسات است و بدون هیچ استثنایی همه این برنامه‌ها سبب انتقال ویروس شده و می‌شود.

ترحمی با قدردانی از خبرنگاران برای اطلاع‌رسانی در حوزه پیشگیری از ابتلا به کرونا اظهار داشت: اطلاع‌رسانی‌های مکرر با شگردهای مختلف توسط خبرگزاری‌ها، فضای مجازی و صداوسیما انجام می‌شود، در این بخش کوتاهی وجود نداشته و بخش عمده کنترل بیماری به رعایت مردم برمی‌گردد.

وی گفت: درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان یزد از 84 درصد به 59 درصد رسیده در صورتی که باید بالای 90 درصد مردم پروتکل‌ها را رعایت کنند تا سلامت اشخاص، خانواده و شهروندان محفوظ بماند.

جانشین ستاد کرونا استان یزد افزود: اگر نکات پیشگیرانه رعایت نشود و فردی بیمار شود، درمان برای همه بیماران انجام می‌شود و هیچ گونه کوتاهی، کم و کاستی در فرآیند درمان وجود ندارد.

ترحمی تصریح کرد: ما مدام در دستگاه حاکمیتی به مردم هشدار می‌دهیم و اعلام می‌کنید که تعداد تخت‌های بیمارستانی تکمیل است، اما در هر صورت وظیفه داریم و تخت‌های بستری لازم را تأمین می‌کنیم.

وی خاطر نشان کرد: وظیفه حاکمیت تأمین تخت است اما مردم نباید فراموش کنند که روزانه تا 20 نفر از کادر درمان مبتلا می‌شوند، از چرخه خدمت به مردم خارج می‌شوند، خسته می‌شوند، اما باز هم پای کار درمان مردم هستند و انصافاً بهترین خدمات در یزد ارائه شده است، از مردم تقاضا داریم این موارد را در نظر بگیرند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

جانشین ستاد مقابله با کرونا استان یزد گفت: برای جلوگیری از انتقال بیماری کرونا در هماهنگی با اداره پست قرار شد، از این به بعد افرادی که در آزمایشگاه‌ها آزمایش‌های گوناگون می‌دهند، خودشان برای دریافت پاسخ آزمایش مراجعه نکنند و از این پس اداره پست جواب آزمایش‌ها را به مردم می‌رساند.

ترحمی افزود: در موج‌های قبلی بیماری کرونا آمار بستری‌ها به 500 نفر نرسید اما اکنون ما نزدیک به 700 نفر مبتلا داریم.

وی ادامه داد: در دو هفته گذشته بازرسی‌های تشدید شده، بیش از 40 تا 50 مورد از اماکن و مراکزی که تخلف بهداشت داشتند پلمپ شدند و شب گذشته 26 مورد از اصناف پرخطر که پروتکل‌ها را رعایت نکردند پلمپ شدند.

جانشین ستاد کرونای استان یزد اظهار داشت: از تمام صنف‌ها پلمپ داشته‌ایم؛ در چند روز اخیر بیشتر مغازه‌های پوشاک، پمپ‌های بنزین، کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها، بانک‌ها و پیشخوان‌‌های متخلف پلمپ شدند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟