تاثیر سیاسی‌کاری در سرنوشت لایحه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار/ بودجه منهای زنان

زنان / به گزارش رکنا، سرانجام پس از کش‌وقوس‌های فراوان معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهور از رای ندادن کمیسیون بودجه مجلس به لایحه‌ توانمند‌سازی زنان سرپرست خانوار خبر داد؛ لایحه‌ای که در دوره قبلی تصویب شد تا دولت موظف شود هرساله ۱۳ میلیارد تومان به آن اختصاص دهد. حال پس از گذشت سه سال باز هم در مجلس یازدهم به تصویب نرسیده است. این بودجه می‌توانست با وجود بیکاری وسیع زنان سرپرست خانوار در پاندمی کرونا راهگشایی برای درآمدزایی آنها باشد.

وی افزود: حال به جای اینکه فراکسیون زنان مجلس دوره یازدهم تلاش کنند و این بند (ت) را در دستور کار صحن علنی بیاورند متاسفانه این لایحه به فراکسیون برنامه‌و‌بودجه بازگشته و مجددا از ابتدا روند قبلی را طی می‌کند تا برسد به صحن علنی! در حالی که طرح افزایش جمعیت و تعالی خانواده در کمیسیون فرهنگی مجلس دهم به تصویب رسید، دوباره این دوره هم با قید دوفوریت به صحن علنی آوردند! بنابراین می‌توانستند لایحه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را با قید یک فوریت به صحن مجلس ببرند و بعد برای بررسی و کارشناسی بیشتر به کمیسیون برنامه‌و‌بودجه برود.

تصویب لایحه، اهمیت به سزایی دارد

عضو فراکسیون زنان مجلس با اشاره به اینکه برخی از افرادی که در کمیسیون برنامه‌و‌بودجه مجلس یازدهم حضور دارند به تصویب ضرورت این لایحه آگاه هستند، بیان کرد: اگر اشتباه نکنم این افراد کمیسیون برنامه‌و‌بودجه به این لایحه رای مثبت دادند و با اختلاف یک رای این لایحه رد شده است. تا جایی که بنده اطلاع دارم شش به هشت بودند. بنده تصور می‌کنم با این وجود داستان بند (ت) همچنان باقی خواهد ماند و به صحن مجلس هم نخواهد رسید.

بودجه‌ای که از دست رفته

سیاوشی در پاسخ به سوال اینکه آیا ظاهرا اولویت فراکسیون زنان در مجلس یازدهم تغییر کرده؟ اظهار کرد: من بر این عقیده نیستم که در این مجلس زنان در اولویت نیستند و اتفاقا خبرهایی هم در این‌باره به گوشم رسیده و فراکسیون زنان قول‌هایی دادند. قرار است به زودی در این خصوص تلاش‌هایی انجام بگیرد و لایحه مجددا به جریان بیفتد. متاسفانه در حال حاضر سه سال از بودجه توانمند‌سازی زنان از دست رفته و حال باید سریع‌تر اقدام کنند تا حداقل مابقی آن را برگردانند وگرنه تمام بودجه از دست می‌رود. البته اینکه تا چه حد این قول‌ها صحت داشته باشد را نمی‌دانم.

موضع‌گیری‌های سیاسی بی‌مورد!

این نماینده سابق درباره موضع سیاسی مخالفان این لایحه در مجلس گفت: مسلما افرادی که به این لایحه رای مخالف دادند، اطلاع دقیقی از آن نداشتند. البته به عقیده من نظر آنها در این‌باره اصلا نظر کارشناسانه‌ای نبوده است. همان‌طور که از شواهد و قرائن موجود پیداست مخالفت آنها کاملا موضع‌گیری سیاسی داشته است. اگر چه دلیل این موضع‌گیری‌های سیاسی را هم نمی‌دانم. زیرا با توجه به اینکه جمعیت این زنان روزافزون است، بعید می‌دانم بحث توانمندی زنان موضوع سیاسی باشد. قاعدتا باید هر چه سریع‌تر در این بحران کرونا و بیکاری عموم مردم یک راه‌حلی برای این دست زنان در نظر بگیرند تا بلکه این بودجه به دست این زنان برسد اما متاسفانه این بودجه تا‌کنون از دست رفته است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟