کاهش بیش از ۳۰ درصدی غلظت ترکیبات آلی فرّار به ‌ویژه «بنزن» در هوای تهران

پایتخت / به گزارش رکنا، حسین حسن‌خانی با اعلام اینکه کاهش قابل ملاحظه غلظت آلاینده‌های ترکیبات آلی فرّار به ‌ویژه بنزن در سه ماهه اول سال جاری مشهود بود، اظهارکرد: با استناد به آمار و اطلاعات سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش بارش‌ها و کاهش دما در این بازه زمانی، می‌توان گفت که این عامل، تأثیر زیادی بر کاهش غلظت این‌ نوع آلاینده‌ها گذاشته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران این کارشناس شرکت کیفیت هوای تهران در پایان درباره آلاینده «تولوئن» نیز خاطرنشان کرد: استاندارد و حد آستانه مجاز برای آلاینده تولوئن در هوای محیطی وجود ندارد اما مقایسه‌ای کمیتی از غلظت‌های این آلاینده نشاندهنده ارتباط افزایش ترکیبات آلی فرار با تغییرات صعودی حجم ترافیک شهری است.

حسین شهیدزاده - مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران - نیز با اشاره به اینکه یکی از آلاینده‌های مهم تهران ترکیبات آلی فرّار است که بر اثر احتراق ناقص سوخت در وسایل نقلیه و تبخیر بخارات بنزین به ‌ویژه در پمپ بنزین‌ها و خودروها ایجاد می‌شود، اظهارکرد: ترکیبات آلی فرّار شامل بنزن، تولوئن، اتیل بنزن و زایلن می شود و به‌ دلیل انتشار از خودروها و برخی صنایع در هوای آزاد تنفسی تهران و سایر کلانشهرها وجود دارد.

به گفته وی، اثرات تنفس طولانی‌مدت ترکیبات آلی فرّار می‌تواند خطرناک باشد و سبب ابتلا بیماری‌های مختلف از جمله انواع سرطان‌ها شود. از این‌رو بررسی مداوم آن‌ها در هوای محیط‌های شهری ضرورت دارد.

شهیدزاده در ادامه با اشاره به اینکه ترکیبات آلی فرّار ترکیبات بسیار متنوعی هستند که در همه جا پراکنده شده‌اند و برخی از آن ها به صورت طبیعی وجود دارند و برخی نیز به دست انسان ایجاد می‌شوند، اظهار کرد: برای مثال بسیاری از رنگ‌های شیمیایی، عطرها و مواد بودار از ترکیبات آلی فرّار تشکیل شده‌اند. این ترکیبات در جو نیز به صورت بخار هستند و به عنوان آلاینده در نظر گرفته می‌شوند.

وی با بیان اینکه ترکیبات آلی فرّار در تشکیل آلاینده‌های ثانویه مانند ازن سهم زیادی دارد، تصریح کرد: سرچشمه اصلی بنزن و سایر ترکیبات آلی فرٌار در مناطق شهری، منابع آلاینده متحرک مانند خودروها و بزرگترین منبع این آلاینده‌ها نیز خودروهای بنزینی‌ هستند همچنین تحقیقات سال های گذشته در شرکت کنترل کیفیت هوا، پمپ بنزین ها را به عنوان منابع ساکن و ثابت تولید و انتشار این آلاینده بصورت محلی معرفی کرده است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تأکید بر اینکه طی سال‌های اخیر با سنجش آلاینده بنزن در نقاط مختلف تهران به نتایج قابل توجهی رسیده ایم، تصریح کرد: آنالیز نتایج غلظت‌ آلایندهای پایتخت، نشان‌دهنده تغییرات غلظت آلاینده بنزن متناسب با تغییرات حجم ترافیک، شرایط جوی و موقعیت مکانی است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟