تولید واکسن آنفولانزا تا آخر آذر ماه

آنفولانزا / به گزارش رکنا، آقای دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: تا آذر امسال بخشی از واکسن آنفولانزا در کشور تولید می‌شود. این تولیدات هم به نحوی است که سال آینده هیچ مشکلی برای تأمین این واکسن نداریم.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: دانش‌بنیان‌های ایرانی توان بالایی در تولید واکسن دارند و باید از این فرصت استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ستاد همیشه یکی از اولویت‌های کاری خود را تولید و بومی‌سازی انواع واکسن‌های کاربردی در نظام سلامت قرار داده است و صنعت واکسن را رگ حیات نظام سلامت می‌دانند.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه اگر صنعت واکسن سازی نبود همچنان بیماری‌هایی مانند فلج اطفال، دیفتری، کزاز و ... نفس بشر را بریده بودند، خاطرنشان کرد: بیماری‌هایی که در طی تاریخ به یکی از کشنده‌ترین قاتلان بین‌المللی تبدیل شدند.

دکتر قانعی تصریح کرد: اهمیت استفاده از واکسن برای کنترل برخی بیماری‌های همه‌گیر دانشمندان را به تکاپوی ساخت ماده‌ای انداخت که بتواند منجی بشر شود و عوارض بروز بیماری‌ها و مرگ‌ومیر انسان و حیوانات را کاهش دهد.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: امروز هم با شیوع بیماری ناشناخته کرونا، باز ضرورت دستیابی به این ماده حیات‌بخش صدچندان شده است.

دکتر قانعی افزود: درمانی قطعی که نجات‌دهنده جان تعداد قابل توجهی از انسان‌ها است.واکسیناسیون باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن، پادتن‌هایی را تولید کند که بدن را در برابر میکروب‌های بیماری‌زا محافظت می‌کنند. به همین دلیل این طرح، به یکی از برنامه‌های ملی و جهانی در تمام کشور‌ها بدل شده است.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ایران هم از سال‌ها پیش با انواع بیماری‌ها دست به گریبان بوده و در طول تاریخ بیماری‌هایی بودند که مردم زیادی را به کام مرگ کشانده‌اند. به همین دلیل ایران یکی از کشور‌های پیشرو در حوزه طرح‌های جهانی و ملی واکسیناسیون است.

وی افزود: بیماری‌های واگیر قدمتی به‌اندازه تاریخ بشر دارند و در ایران نیز قرن‌ها شیوع داشته‌اند. در مقابل سابقه ریشه‌کنی آن‌ها به ۵۰ سال هم نمی‌رسد. در ایران برنامه رسمی برای واکسیناسیون سراسری از سال ۵۳ آغاز شد و همچنان ادامه داد.

به گفته آقای قانعی، ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم از ابتدای شکل‌گیری خود به دنبال توسعه صنعت واکسن در کشور است. برنامه‌ای برای تولید بومی انواع واکسن‌های حیوانی و انسانی.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: به طور مثال خط تولید واکسن سرطان دهانه رحم یکی از این واکسن‌های بومی است که چند هفته پیش با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط شرکتی دانش‌بنیان، با حضور رییس جمهوری افتتاح شد. در این مراسم اعلام شد که ۵ واکسن انسانی دیگر تا پایان دولت توسط شرکت‌های خصوصی تولید می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟