احتمال ابتلا به کرونا در صف چقدر است؟

کرونا / به گزارش رکنا، ویروس کرونا ماههاست با همه گیری شدید خود کل دنیا را درگیر کرده و بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت به طور میانگین روزانه ۵ هزار و ۴۰۰ تن به دلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست می‌دهند. دانشمندان می‌گویند برای مهار شیوع کووید ۱۹ در جامعه مردم باید نسبت به علائم این بیماری آگاهی داشته و در صورت مشاهده آن اقدام به قرنطینه خود کنند.

اگر در ساعات خلوت روز به فروشگاه مواد غذایی بروید تا مایحتاج خود را تهیه کنید می بینید که باز هم ناچارید در صف طولانی صندوق بایستید. حال در همان حوالی شما فردی عطسه می کند. حتی اگر ماسک هم زده و فاصله دو متری را نیز رعایت کرده باشید، باز هم این نگرانی را دارید که آیا ایستادن در صف تا چه حد احتمال ابتلای شما به کووید۱۹ را افزایش می دهد.

سوال اصلی این نیست که آیا ویروس از طریق ایستادن در صف منتقل می شود یا خیر، بلکه این است که آیا اساسا این احتمال وجود دارد یا خیر؟ خب پاسخ این است: احتمالا خیر. گرچه تحقیقات تکمیلی برای شناخت هر چه بیشتر ویروس کووید۱۹ همچنان ادامه دارد اما همه ما می دانیم که زمان مطلوب برای انتقال ویروس از طریق «تماس نزدیک» (فاصله کمتر از دو متر) ، یک دوره زمانی مستمر و به مدت ۱۵ دقیقه یا بیشتر است.

در صف ایستادن در یک فروشگاه مواد غذایی احتمالاً بیش از ۱۵ دقیقه در یک بار با نزدیک تماس ادامه ندارد ، به همین دلیل بسیاری از کارشناسان بهداشتی، خرید مواد غذایی را یک فعالیت کم خطر می دانند. البته قطعا این فرض نیز وجود دارد که همه افراد حاضر در فروشگاه و صف، ماسک را به درستی پوشیده و دو متر از هم فاصله دارند.

اگر نگرانی زیادی برای ابتلا به ویروس در حالت ایستاده در صف دارید می توانید با رعایت تدابیر زیر تا حد زیادی نگرانی خود را کاهش دهید:

ـ حتما فاصله دومتری را از سایر افراد حاضر در صف رعایت کنید. برای اطمینان بیشتر و در ورت امکان، این فاصله را تا سه متر بیشتر کنید.

ـ زیاد وقت‌کشی نکنید، با صندوقدار صحبت نکنید و در اسرع وقت خرید های خود را حساب کنید(هر چه بیشتر در صف باشید تماس نزدیک و رو در روی شما با فرد صندوقدار و دیگران بیشتر است)

ـ اگر باید با کسی صحبت کنید سر خود را برگردانید تا در حین صحبت مستقیماً تنفس او را استنشاق نکنید.

اماکن پرخطری که حضور فرد در آنجا بالاترین امکان ابتلا را دارد شامل محیط های بسته و بدون تهویه هوا، رستوران ها و باشگاه های ورزشی هوازی و هر جایی است که امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شستشو مکرر دست وجود نداشته باشد. احتمال ابتلای شما به کرونا در حالی که در صف ایستاده اید، بسیار اندک و بعید است اما در هر حالی، بهترین شرایط آنست که تمامی تدابیر بهداشتی را رعایت کنید تا امکان ابتلا صفر شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟