بوی نامطبوع فاضلاب خانگی تهران بلای جان شهرری نشینان

آبیاری آلوده/ به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، سالیان سال است که این موضوع در صدر خبرها قرار دارد و هر چند گاهی زنگ هشدارها توسط فعالان محیط زیست به صدا در می آید. اینبار نیز اسماعیل کهرم، فعال محیط زیست نیز در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا اظهار می کند: "پساب هایی که در شهر تهران جاری است بدون فیلتر وارد رودخانه ها می شود. رودخانه ها در شهرری و ورامین پای بوته های گوجه فرنگی، سبزی خوردن، صیفی جات می رود که خوراک مردم تهران را تشکیل می دهند."

حسن خلیل آبادی، عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا اما موضوع را طور دیگری مطرح کرده و تاکید کرد: سبزیجات کمی از آبهای سطحی و فاضلاب در جنوب تهران آبیاری می شود.

چه زمین هایی با آب فاضلاب آبیاری نمی شوند؟

وی افزود: آبیاری با فاضلاب در گذشته وجود داشت اما دو، سه سالی است که با ورود فرمانداری و اداره بهداشت کشاورزی روی آن نظارت کردند و اجازه نمی دهند زمین هایی که از آب های سطحی و فاضلاب آبیاری می شوند به کشت صیفی جات و سبزی مبادرت کنند. بیشتر این فاضلاب ها برای آبیاری کشت های استراتژی مانند گندم و جو و ذرت اختصاص می یابد.

آبیاری سبزی و صیفی جات با آب سالم

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران درباره آبیاری سبزی و صیفی جات تاکید کرد: سبزی و صیفی جات در جنوب تهران با آب هایی که با موتور استخراج می شود یا قنات آبیاری می شود. غلات و بعضی از محصولات زراعی در خاک تصفیه می شود و به ریشه می رسد. اما سبزی و صیفی جات که سابقه ندارند و در سطح خاک قرار می گیرند، آب آلوده باعث آلوده شدن مصرف کننده می شود.

حسن خلیل آبادی در پاسخ به این سوال که چرا آب تهران تصفیه نشده به سمت جنوب روان می شود؟ گفت: بخشی از فاضلاب خانگی تهران به شهرری می آید و تصفیه و در حد آب کشاورزی به ورامین داده می شود. متاسفانه مردم شهرری باید بوی نامطبوع تصفیه فاضلاب تهران را تحمل کنند. تصفیه خانه در شهرری است اما آب تصفیه شده به ورامین می رود. کانال سرخه حصار، کن و... در گذشته آبی زلال داشتند اما امروزه این زلالی در آب این کانال ها وجود ندارد. قرار است این آب ها نیز تصفیه شود. پیش بینی مطالعات آن شده ولی هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟