پاندمی کرونا درس های زیادی برای آموختن در سطح ملی، منطقه ای و جهانی ارائه داد

کرونا / به گزارش رکنا، دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران و رییس شصت و ششمین اجلاس نشست منطقه ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در افتتاحیه رسمی شصت و هفتمین نشست منطقه ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت که به صورت ویدیوکنفرانس و با حضور دکتر تدروس، رییس سازمان جهانی بهداشت و دکتر احمد المنظری، مدیر منطقه ای مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی و وزرای بهداشت 23 کشور شرق مدیترانه درحال برگزاری است، به عنوان اولین سخنران، با بیان اینکه پاندمی کووید 19 به شدت منطقه ما را فرا گرفت و درس های زیادی برای آموختن در سطح ملی، منطقه ای و جهانی را ارائه داد، ادامه داد: رهبری، همبستگی، رویکرد "کل دولت، کل جامعه"، به کارگیری افراد جامعه، همکاریهای بین بخشی، مداخلات مبتنی بر شواهد و هماهنگی در بین کشورها، ابزارهای لازم برای مدیریت پاندمی کووید 19 است. علاوه بر این، ما باید زیرساختها در حوزه فنآوری اطلاعات را تقویت کنیم که داده های قابل اعتمادتر، و همچنین پزشکی از راه دور و آموزش از راه دور را در دوره جدید ارائه دهیم.

متن کامل سخنرانی وزیر بهداشت به شرح زیر است؛

عالیجنابان

جناب آقای دکتر تدروس، مدیرکل محترم سازمان جهانی بهداشت

جناب آقای دکتر المنظری، مدیر منطقه ای مدیترانه شرقی

خانم ها و آقایان

بسیار خوشحالم که شصت و هفتمین اجلاس کمیته منطقه ای سازمان جهانی بهداشت در منطقه ای مدیترانه شرقی را افتتاح نمایم. اولین اجلاس مجازی کمیته منطقه ای به دلیل شیوع بی سابقه و افزایش پاندمی کووید-19 در حال برگزاری است. آماده شدن برای این اجلاس از بسیار جهات استثنایی بود که سرانجام ما به این مرحله از برگزاری رسیدیم. مطمئن هستم مانند من همه شما مشتاقانه منتظر شرکت در بحث های پربار این اجلاس هستید که طی دو روز آینده برگزار می شود.

برای من بسیار مایه خرسندی بود که سال گذشته ریاست شصت و ششمین اجلاس منطقه ای در تهران، جمهوری اسلامی ایران را بر عهده داشتم. در آن اجلاس در زمینه موضوعات فنی مهم سلامت که دارای اهمیت خاص در منطقه بودند نظیر اجرای چارچوب پایان دادن به مرگ های قابل پیشگیری نوزادان، کودکان و نوجوانان، بهبود سلامت و توسعه، تقویت پرسنل پرستاری برای پیش‌برد پوشش همگانی سلامت در منطقه مدیترانه شرقی و معرفی چارچوب عمل استراتژیک برای بخش بیمارستان به صورت پرباری مورد بحث قرار گرفت.

موضوعات مورد بحث در اجلاس نشانگر آگاهی قوی ما از این واقعیت بود که سلامت شهروندان هر کشوری منبع اصلی قدرت و پیش نیاز پیشرفت و توسعه است. به طور غیر منتظره ای، شرایط امسال غیرعادی گشت. از همان زمانکه تلاش خود را برای پاسخگویی به این بیماری همه گیر متمرکز نمودیم قصد نداشتیم ارائه خدمات ضروری سلامت، آموزش، تغذیه و معیشت مردم را به خطر بیندازیم. این یک چالش نسبتا" بزرگ برای سیاستگذاران و کارکنان حوزه سلامت ایجاد نمود.

خانم ها و آقایان

پاندمی کووید-19 به شدت منطقه ما را فرا گرفت و درس های زیادی برای آموختن در سطح ملی، منطقه ای و جهانی را ارائه داد. رهبری، همبستگی، رویکرد "کل دولت، کل جامعه"، به کارگیری افراد جامعه، همکاریهای بین بخشی، مداخلات مبتنی بر شواهد و هماهنگی در بین کشورها، ابزارهای لازم برای مدیریت پاندمی کووید-19 است. علاوه بر این، ما باید زیرساختها در حوزه فنآوری اطلاعات را تقویت کنیم که داده های قابل اعتمادتر، و همچنین پزشکی از راه دور و آموزش از راه دور را در دوره جدید ارائه دهیم.

اقدامات تهدید کننده یک جانبه، نه تنها می تواند مانع از انجام مداخلات موثر در مبارزه با این بیماری همه گیر شده، بلکه به طور کلی مانع از دسترسی ما به اهداف جهانی و تعهد منطقه ای در زمینه پوشش همگانی سلامت گردد. سازمان جهانی بهداشت نقش اصلی را در هماهنگی جهانی برای مبارزه و مدیریت این بیماری بر عهده دارد. من از همه کشورهای عضو و سازمان های بین المللی درخواست دارم که از رهبری سازمان جهانی بهداشت حمایت قاطع داشته باشند. از نقش رهبری و تعهد زیاد برادرمان دکتر احمد المنظری، مدیر منطقه مدیترانه شرقی و کمک های همیشگی ایشان قدردانی می نمایم.

من در اجلاس کمیته منطقه ای سال گذشته، روحیه همکاری و همبستگی را به طور جدی شاهد بودم. اطمینان دارم این موضوع تحت ریاست دکتر هالا زاید، وزیر محترم بهداشت و جمعیت مصر که قبل از اجلاس توسط وزرای بهداشت کشورهای عضو انتخاب شده اند، ادامه خواهد یافت.

در آخر مایلم از اعضای کمیته فرعی که طی سال جاری چندین بار تشکیل جلسه دادند و راهنمایی هایی لازم در مورد برگزاری شصت و هفتمین نشست منطقه ای که از ماهیت ویژه ای برخوردار خواهد بود و همچنین در مورد دستور کار فنی این نشست تصمیم گیری نمودند، تشکر و قدردانی می نمایم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟