تلف شدن مجدد هزاران قطعه ماهی در سد سردشت

محیط زیست / به گزارش رکنا، خالد بایزیدی اظهار داشت: پس از نمونه برداری و آزمایش های لازم از لاشه ماهی ها مشخص شد که هیچ گونه منشاء بیماری و یا آلودگی در آب وجود ندارد.

او با اشاره به اینکه امسال هم یک هزار قطعه ماهی در سد سردشت تلف شدند در خصوص دلیل این رویداد گفت: تلف شدن ماهی ها به دلیل کاهش آب رودخانه سد، کاهش اکسیژن و افزایش تراکم ماهی ها در واحد سطح است.

بایزیدی ادامه داد: در پی تولید ۱۵۰ مگاوات برق از طریق سد سردشت آب زیادی به مصرف تولید برق می رسد، در کنار آن مصرف شرب و کشاورزی نیز وجود دارد، همه اینها سبب شده حجم آب سد کاهش یابد و در نتیجه با کمبود اکسیژن هزاران قطعه ماهی هر ساله تلف می شوند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست سردشت تاکید کرد: در صورتی که برداشت آب از سد سردشت به شیوه های اصولی و کارشناسی مدیریت نشود قطعا هر ساله با این خسارت محیط زیستی و تلف شدن آبزیان به دلیل کاهش اکسیژن روبه‌رو خواهیم بود.

او اضافه کرد: در حال حاضر مکاتباتی در این زمینه با اداره کل استان انجام شده و در صورتیکه به شیوه های اصولی مصرف آب در سد سردشت مدیریت نشود، بهترین منطقه گردشگری سردشت به بیابان تبدیل خواهد شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گفت: در پی این فاجعه زیست محیطی تحت نظر کارشناسان این ماهی ها معدوم و در زیر خاک مدفون خواهند شد.

به گفته بایزیدی؛ سال گذشته نیز ۵ هزار قطعه ماهی در دریاچه سد سردشت تلف شدند که بیشتر این ماهیان از نوع کپور بودند.

سال گذشته نیز رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سردشت در پی تلف شدن این تعداد ماهی لجن خوار احتمال آلوده شدن دریاچه با پساب های ته نشین شده را هم یکی از احتمالات در نظر گرفت و به خبرنگار کردپرس گفت: با ته نشین شدن پساب و فاضلاب های شهر و روستاهای مجاور دریاچه در عمق آب، فعالیت باکتری های بی هوازی افزایش پیدا می کند و سبب کمبود میزان اکسیژن در آب خواهد شد که این عامل می‌تواند سبب خفگی نوعی از ماهی به نام کپور باشد که در عمق آب زیست می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟