حاکمیت جوی کم‌بارش و اغلب بدون بارش در ایران/  از هفته آینده به مدت یک ماه

هواشناسی / به گزارش رکنا، بارش‌های کشور طی ۱۵ روز ابتدایی مهر ماه ۱.۵ میلمتر بوده است که در مقایسه با مدت مشابه در بلند مدت ۳۲ درصد و در مقایسه با مقدار آن در دوره مشـابه سـال گذشـته ۵۶ درصـد کاهش یافته است.

بر اساس گزارش مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی میانگین دمای کشور طی هفته اول مهر ماه ۲۲.۸ درجه سلسیوس بوده که مشابه دمای بلندمدت کشور در همین بازه زمانی است.

بر اساس این گزارش تفاوت دمای میانگین کشور و استان‌ها در بازه زمانی اول تا ۱۴ مهر ماه نشانگر کاهش دما در بیشتر استان‌های کشور است. میانگین دمای کل کشـور در مقایسه با سال گذشته در این بازه زمانی ۲.۴ درجه سانتیگراد کاهش یافته است.

مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی در ادامه گزارش خود آورده است که از دهه سوم مهر به مدت حداقل یک ماه، ایران شرایط بارشی کمتر از نرمال در نواحی شمالی و غربی و اغلب بدون بارش را در سایر مناطق تجربه خواهد کرد.

میانگین دمای کشور در هفته آینده نیز به جز مناطق جنوبی و جنوب غربی، بین ۶ تا ۸ درجه سانتیگراد کمتر از نرمال خواهد بود و در دو هفته انتهایی مهر ماه دمای هوا به مقدار زیادی تعدیل می‌شود اما دما نیمه شرقی همچنان کمتر از نرمال خواهد بود.

بر این اساس دمای هوا در هفته دوم و چهارم آبان ماه به جز در جنوب شرق، در اغلب مناطق بیشتر از حد نرمال گزارش شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟