شرایط دانشگاه‌های تهران در هفته پیشرو با وجود موج سوم کرونا چگونه خواهد بود؟

کرونا / به گزارش رکنا، هران این روزها موج سوم کرونا را با شرایط سختی سپری می‌کند و روز گذشته با رکورد 136 فوتی در یک روز این را ثابت کرد. ادامه پیدا کردن این شرایط در آخر منجر به تعطیلی یک هفته‌ای شهر تهران شد و روز گذشته استانداری اعلام کرد محدودیت‌های کرونایی بار دیگر به تهران باز می‌گردد و برخی مراکز مجدداً باید تعطیل شوند.

بر اساس ابلاغیه استانداری تهران دانشگاه‌ها، مدارس، مدارس شبانه روزی، حوزه‌های علمیه، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، زبان سراها و سایر آموزشگاه‌ها و کتابخانه‌ها و … از روز گذشته 12 مهر تا 18 مهرماه تعطیل خواهند بود. ممنوعیت برگزاری هر گونه مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش‌ها و… از دیگر مصوبات ابلاغی بوده است.

اما دانشگاه‌ها به خاطر اینکه از ترم گذشته آموزش مجازی را آزمون و خطا کرده‌اند و برای سال جاری نیز همین مسیر را انتخاب نموده‌اند، با تعطیلی یک هفته‌ای تهران؛ آموزش غیرحضوری دانشجویان برقرار بوده و اساتید به صورت دورکار فعال هستند. همچنین بخش اداری و سازمان مرکزی دانشگاه‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند و کارمندان دانشگاهی در سر کار خود حاضر شده‌اند.

در همین راستا دانشگاه‌های تهران برنامه خود را با توجه به شرایط پیش آمده اعلام کرده‌اند.

دانشگاه تهران

کارمندان دانشگاه تهران امروز بر سرکار خود حاضر شده‌اند و با توجه به تعطیلی آموزش های حضوری این دانشگاه مشخص است که حضور کارمندان لغو نشده است.

دانشگاه تربیت مدرس

این دانشگاه اعلام کرده است تمامی نشست‌ها و اجتماعات حضوری خود را در هفته جاری لغو کرده است. ضمن اینکه تاکید شده فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی اعضای هیئت علمی کماکان به صورت مجازی ادامه خواهد داشت.

همچنین فعالیت دو سوم کارمندان به صورت حضوری و یک سوم دیگر بنا به تشخیص مسئولین واحدها به صورت دورکاری و از منزل صورت می‌گیرد.

جانبازان با سابقه بیماری تنفسی، کارکنان بالای 60 سال، افراد دارای بیماری زمینه‌ای، زنان باردار و بانوان دارای فرزند خردسال از حضور در محل کار نهی شده‌اند.

دانشگاه صنعتی شریف

فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی اعضای هیئت علمی در دانشگاه شریف نیز کماکان به صورت مجازی ادامه دارد. فعالیت دوسوم کارکنان به صورت حضوری و یک سوم دیگر بنا به تشخیص مسئولین واحدها به صورت دورکاری و از منزل صورت می‌گیرد. داوود رشتچیان، معاون آموزشی دانشگاه شریف گفت: با توجه به اینکه مبنای آموزش در نیم سال جاری به صورت غیرحضوری است، لذا آموزش در این هفته نیز کماکان به صورت غیر حضوری ادامه خواهد داشت به طوری که مشمول بخش نامه استانداری تهران نخواهد شد.

دانشگاه اعلام کرده است، کارکنان دارای بیماری زمینه‌ای، بانوان باردار و یا دارای فرزند کمتر از دو سال از حضور در محل کار اجتناب کنند.

دانشگاه علم و صنعت

این دانشگاه نیز گفته است دو سوم کارکنان به صورت حضوری در دانشگاه حضور دارند و یک سوم بنا به تشخیص مسئولان واحدها به صورت دورکاری انجام می‌شود.

این دانشگاه ضمن تاکید بر لغو کلیه مراسم و اجتماعات حضوری در طی هفته جاری، اعلام کرد جانبازان با سابقه بیماری تنفسی، کارکنان بالای 60 سال، افراد دارای بیماری زمینه‌ای، زنان باردار و بانوان دارای فرزند خردسال از حضور در محل کار اجتناب کنند.

کلاس‌های درسی غیرحضوری در دانشگاه علم و صنعت نیز در این هفته، مطابق برنامه برگزار می‌شود.

دانشگاه شهید بهشتی

کارمندان دانشگاه شهید بهشتی نیز امروز در دانشگاه حضور یافته‌اند و گفته شده با توافق مدیران و کارمندان در خصوص حضور و یا عدم حضور تصمیم‌گیری می‌شود.

دانشگاه سوره

دانشگاه سوره نیز تاکید کرده است تمامی کلاس‌های مجازی و کارگاه‌ها، خدمات آموزشی، پژوهشی و فرهنگی و اداری به‌صورت غیرحضوری و کاملاً دورکاری دایر بوده و کلاس‌های حضوری تعطیل است.

مدیریت و مسئولیت برگزاری کلاس‌های مجازی با کیفیت مناسب بر عهده رؤسای دانشکده‌ها است.

دانشگاه خوارزمی

کلاس‌های مجازی در دانشگاه خوارزمی در هفته جاری برقرار خواهد بود و کلاس‌های حضوری لغو می‌شود. این دانشگاه اما تاکید کرده است تمامی مصاحبه‌های دکتری، دفاع از رساله‌ها و پایان‌نامه‌ها برقرار خواهند بود.

کارکنان مربوط به دو حوزه فعالیت‌های فوق باید در دانشگاه حضور پیدا کنند. بقیه کارکنان ملزم به ارائه خدمات به‌صورت دورکاری بوده و فقط یک‌سوم از کارکنان با نظر مدیر مستقیم می‌توانند حضور داشته باشند.

دفاتر حوزه ریاست و معاونت‌ها و دانشکده‌ها به صورت نوبتی برای انجام خدمات فوری دایر خواهند بود و حضور یک نفر در دفاتر کافی است.خوابگاه با رعایت حداکثر اصول بهداشتی دایر خواهند بود.

بر اساس اطلاعیه این دانشگاه تمامی معاونان و مدیران ستادی برای پیگیری امور و شرکت در جلسات حضور داشته باشند.طرح‌های عمرانی به کار خود ادامه دهند و در مدیریت امور مالی نوبت تعریف شود.

دانشگاه آزاد اسلامی

این دانشگاه نیز اعلام کرده است؛ در پی اعلام استانداری تهران مبنی بر تعطیلی یک هفته‌ای (از 12 تا 18 مهر) برخی مراکز در استان تهران، به اطلاع می‌رساند فعالیت اداری سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی طی هفته جاری برقرار است.

واحد علوم و تحقیقات نیز گفته است کلاس‌های درس در هفته جاری به صورت مجازی برقرار است. این واحد امروز 13 مهرماه تعطیل و در روزهای دیگر ضرورت حضور کارکنان به منظور تداوم فعالیت‌های مجازی با لحاظ ضوابط اعلام شده از سوی ستاد مقابله با کرونا، اطلاع رسانی خواهد شد.

دانشگاه آزاد استان تهران در خصوص نحوه فعالیت واحدهای دانشگاهی در هفته جاری نیز اعلام کرد؛ روسای واحدها به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند تا با حداقل حضور کارکنان در واحدها امور واحدها بالاخص روند ثبت نام و فراغت از تحصیلی جریان داشته باشد و خللی در امور ایجاد نشود.

آموزش واحدها کما فی السابق به صورت مجازی خواهد بود. توقع می‌رود روسا نظارت کافی برای اجرای پروتکل‌ها و محدودیت‌های ابلاغی و امور دانشگاه داشته باشند.

دانشگاه پیام نور

بنا بر اعلام سخنگوی پیام نور تمامی بخش‌های اداری در دانشگاه پیام نور فعال است؛ برگزاری کلاس‌های الکترونیکی دایر خواهد بود و مصاحبه‌های الکترونیکی دکترا طبق زمانبندی قبلی برگزار می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟