خسارت ۶۰ تا ۸۰ درصدی کرونا بر اصحاب هنر / کمیته بررسی سند مد و لباس فعال شد

کرونا / به گزارش رکنا، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حاشیه سومین جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار کرد: در این جلسه به موضوعات مختلف از جمله تأثیر کرونا بر هنر توجه شد. پاره‌ای از فعالیت‌های هنرمندان در دوران کرونا تحت تأثیر قرار گرفته است. فرصت‌های کرونایی در این ایام در عرصه‌های مختلف وجود داشت و برخی هنرمندان در شرایط کرونایی برای انتقال هنرشان از این شرایط بهره گرفتند.

وی با اشاره به اینکه خسارات ایام کرونا در برخی موارد به اصحاب هنر بین ۶۰ تا ۸۰ درصد بوده است، گفت: البته دولت اقداماتی را در این زمینه داشته است ولی طبیعتا نیازمند توجه مضاعف هستیم.

صالحی از توجه جدی بر تولید تله تئاتر خبر داد و گفت: سابقه خوبی در تولید تله تئاتر داشتیم و تلاش داریم این تجربه تقویت شود ضمن آنکه فرصت‌های کرونایی هم در این عرصه تقویت شود.

باید فلسفه هنر کرونایی داشته باشیم

وی با بیان اینکه دوره کرونا فلسفه هنر کرونایی در حوزه زیبایی و گونه‌شناسی دارد، گفت: هرچه کرونا زمانش طولانی‌تر شود زیست بوم جدیدی شکل می‌دهد و باید فلسفه هنر کرونایی داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در سند مهندسی فرهنگی به موضوع مد و لباس توجه و این سند به وزارت فرهنگ ارجاع شده است و در فضای سند چارچوبی را ستاد مهندسی معرفی کرده و قرار است شورای هنر اظهار نظرهای خود را به این سند داشته باشد.

صالحی درباره رفع مشکلات دانشگاه هنرهای سنتی استاد فرشچیان گفت: مصوبه با این نگاه شکل گرفت که نظام استاد شاگردی دیرین آموزشی خودمان را ادامه دهیم، همچنین قرار شد کمیته‌ای مشترک با وزارت علوم داشته باشیم و حاصل مسائل مطرح شده به شورای هنر با حضور وزیر علوم تعیین تکلیف شود.

وی درباره تسهیلات در نظر گرفته شده برای جبران خسارات کرونا به عرصه هنر گفت: در بخش‌های مختلف این خسارت‌ها نسبت به سال قبل از حیث کار و فروش عرصه‌های مختلف شاهد بودیم، بر این اساس اقداماتی داشته‌ایم که بخشی از آن مربوط به بیمه سه ماهه هنرمندان بود، بخشی دیگر به عنوان کمک تسهیلات معیشتی به هنرمندان مربوط می‌شد.

وزیر ارشاد افزود: رقم ۱۲ میلیارد تومانی برای ۷۵ هزار عضو صندوق هنر در نظر داریم، سامانه کارا هم به کسانی که خسارت دیدند،‌ تسهیلات می‌دهد و ثبت نام تا پایان مهر ادامه دارد علاوه بر آن تسهیلات چهار درصد اشتغال را داشتیم که تخصیص ۲۰۰ میلیاردتومان آن محقق شد.

وی همچنین از بررسی سند مد و لباس در این جلسه خبر داد و گفت: سند مد و لباس یکی از بخش‌های سند مهندسی فرهنگی است که ستاد مهندسی فرهنگی آن را ارائه کرده است.

صالحی گفت: معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سند اولیه را تنظیم و به شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کرده است.

وی افزود: در نشست امروز دیدگاه‌های کلان و سیاست گذاری‌های عمده به منظور تبیین مسیر و خط مشی برای تدوین سند نهایی با پیشنهاد‌های خوب اعضای جلسه ارائه شد.

رئیس شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی، اضافه کرد: مقرر شد این کمیته که متشکل از کارشناسان و نمایندگان صنوف است، سند مد و لباس را در مدت دو ماه تکمیل کند و به شورای هنر ارائه خواهند کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟