عدم تأمین به موقع ارز برای خرید واکسن آنفلوآنزا/ واکسن کرونا را پیش خرید کردیم

کرونا / به گزارش رکنا، سعید نمکی ظهر امروز در حاشیه جلسه ستاد کرونا استان گلستان در جمع خبرنگاران ضمن قدردانی از تلاش مدیران این استان برای کنترل شیوع این بیماری اظهارداشت: گلستان را یکی از پیشتازان مدیریت بیماری کرونا می‌شناسیم و در صورت ادامه این روند یکی از موفق‌ترین استان‌ها خواهد بود.

وی درباره خرید تجهیزات پزشکی از تولیدکنندگان داخلی گفت: خریدار عمده تجهیزات خود ما هستیم، در رابطه با سودآوری و آنچه به عنوان قیمت تمام شده تجهیزات اعلام می‌شود ملاک ما قیمت ارزی است که به این شرکت‌ها داده شده است، تلاش می‌کنیم از ارز نیمایی یا ارزهای دیگر به این شرکت‌ها کمک کنیم.

وزیر بهداشت درباره واکسن آنفلوآنزا و تأخیر در خرید و توزیع آن گفت: اولین محموله واکسن آنفلوآنزا به دست ما رسید و زنان باردار، گروه‌های پرخطر و پرسنل بهداشت و درمان در این مرحله واکسن را دریافت می‌کنند. عدم تأمین بموقع ارز و همچنین مشکلاتی که برای خرید واکسن و دارو وجود دارد سبب شد با تأخیر این واکسن را دریافت کنیم.

وی افزود: در این مرحله یک میلیون و 500 هزار نفر واکسن آنفلوآنزا دریافت می‌کنند و در مرحله بعدی، واکسن برای دیگر گروه‌های پرخطر تأمین می‌شود.

وی بیان داشت: تولید واکسن آنفلوآنزا در دنیا سال گذشته 400 میلیون دُز بود و امسال به 700 میلیون رسیده است، این یعنی تولید این واکسن کمتر از 10 درصد جمعیت جهان را پوشش می‌دهد، اما ما برای 20 درصد جمعیت کشور واکسن خریداری کردیم.

نمکی درباره تحقیقات بر روی واکسن کرونا گفت: واکسن کرونا مراحل اولیه را طی می‌کند و امیدواریم جواب مثبت بگیریم. از طریق سازوکار کواکس واکسن کرونا را پیش خرید کردیم و در این زمینه از دنیا عقب نیستیم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟