تداوم مسابقه قیمت‌ها با حقوق دریافتی بازنشستگان

بازنشستگان / به گزارش رکنا، خبری که بسیاری از بازنشستگان کشوری و لشکری منتظر آن بودند، بالاخره در انتهای تابستان سال جاری تایید شد. هیئت وزیران جمهوری اسلامی ایران، روز ۳۰ شهریور با تأدیه دیون دولت بابت تحقق متناسب سازی دریافت‌های بازنشستگان و مستمری بگیران کشوری و لشکری از طریق واگذاری سهام دولت موافقت کرد. به این ترتیب، از مهرماه امسال، حقوق بازنشستگان همسان سازی می‌شود.

با این حال، بررسی میزان حداقل حقوق دریافتی کارگران با حداقل هزینه‌های ماهانه آن‌ها نشان می‌دهد که بازنشستگان به عنوان کارگران دیروز، همچون کارگران امروز، حتی با وجود افزایش دریافتی ها، به شدت در مضیقه مالی هستند.

طبق تصمیمات جدید هیئت دولت و توافق هیأت وزیران، مقرر شد مبلغ تأدیه دیون دولت توسط سازمان خصوصی‌سازی و با اعلام صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیرو‌های مسلح و تأیید سازمان برنامه‌وبودجه کشور باارزش تقریبی ۱۸ هزار میلیارد تومان برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان به صندوق‌های کشوری و لشکری اختصاص یابد.

بر این اساس، بازنشسته‌ای که در گروه شغلی خود، حقوق پایینی دارد به سایرینی که حقوق بالایی دارند نزدیک شود. به این ترتیب، درصد اندکی از بازنشستگان که با حقوق‌های بالا خدمت خود را به پایان رسانده اند، مشمول این مصوبه نخواهند بود. در سال گذشته، ۱۳ درصد و در سال ۱۳۹۷ هم حدود ۱۶.۵ درصد از بازنشستگان، مشمول قانون همسان‌سازی حقوق نشدند و امسال نیز ۱۰ درصد از بازنشستگان، مشمول این قانون نمی‌شوند.

آیا افزایش حقوق بازنشستگان کافی است؟

مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، چندی قبل در مورد میزان افزایش حقوق بازنشستگان پس از انجام فرآیند همسان سازی گفت: میزان افزایش حقوق بازنشستگان حداقل بگیر، ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود و برای بازنشستگان غیر حداقل بگیر هم این افزایش تا ۸۰۰ هزار تومان نیز افزایش می‌یابد. میزان این افزایش متناسب با سنوات خدمت بازنشستگان و میزان وصولی فعلی شان است. علاوه بر این، احتمالا افزایش بن خوار و بار و حق مسکن را هم مصوب می‌کنیم.

وی افزود: به عنوان مثال، کسی که با ۳۰ سال سابقه، حداقل بگیر بوده است، در پایان سال گذشته یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافتی داشته که با اعمال ۲۶ درصد افزایش سنواتی، در آغاز سال جدید دریافتی اش به حدود دو میلیون تومان رسیده است و با اعمال متناسب سازی و افزایش بن خوار و بار و حق مسکن، دریافتی اش حتماً بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد شد.

این در حالی است که محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، پیش از این گفته بود با اجرای این طرح، از ابتدای سال جاری حداقل حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری با احتساب همسان سازی به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد رسید.

بازنشستگان، همچنان زیر خط فقر

اما آیا این میزان افزایش حقوق برای بازنشستگان واقعاً کافی است؟ حتی اگر عموم بازنشستگان را اعضای خانوار‌های دو نفره در نظر بگیریم (که فرضی بسیار خوشبینانه است)، دریافتی ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان واقعاً چه کسری از هزینه‌های خانوار دو نفره را پوشش می‌دهد؟

روزنامه اطلاعات، چند روز پیش با بررسی یک سبد کالا متشکل از ۱۵ قلم کالا در چند کشور از جمله ایران و مقایسه حداقل دریافتی کارگران در این کشورها، وضعیت معاش آن‌ها را بررسی کرد. بر این اساس، اگر نرخ اقلام مورد اشاره در این سبد و نیز حداقل حقوق دریافتی کارگران در کشور‌های مورد بررسی را به نرخ دلار آزاد حساب کنیم، کارگر ایرانی همچنان در وضعیتی به شدت نگران کننده از نظر سطح درآمدی قرار می‌گیرد.

این گزارش نشان می‌دهد که هزینه ۱۵ قلم کالای منتخب در سبد روزمره زندگی یک کارگر آمریکایی یک میلیون و ۸۰ هزار تومان، برای یک کارگر آلمانی یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و برای یک کارگر ترک ۶۶۹ هزار تومان است، اما تأمین همین سبد برای کارگر ایرانی ۳۹۲ هزار تومان هزینه دارد.

از سوی دیگر، حداقل دستمزد یک کارگر ساده و بدون تخصص در ایران (بر اساس روزانه ۸ ساعت فعالیت شغلی) در سال ۱۳۹۹ معادل ۲ میلیون و ۶۱۰ هزارتومان تعیین شده است، ولی به استناد اطلاعات منتشره در سایت وزارت کار آمریکا، همین کارگر در آمریکا با همین میزان فعالیت حداقل ۱۵۰۸ دلار (معادل ۳۹ میلیون و ۲۰۸ هزار تومان) در ماه حقوق می‌گیرد.

کارگران ساده و بدون تخصص آلمانی هم به استناد اطلاعات منتشره در سایت مرکز آمار آلمان (www.destatis.de) ماهانه حداقل ۱۵۸۴ یورو (معادل ۴۷ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان) دستمزد دریافت می‌کنند. در ترکیه هم حداقل دستمزد کارگران ساده و بدون تخصص در ماه ۲ هزار و ۵۵۸ لیر (معادل ۸ میلیون و ۸۷۶ هزار تومان) است.

به این ترتیب، بازنشستگانی که در واقع کارگران دیروز هستند و حالا حقوق دریافتی آن‌ها قرار است به سطح حقوق دریافتی کارگران امروز برسد، همچنان به شدت در مضیقه مالی خواهند بود و این در حالی است که چشم اندازی هم برای افزایش حقوق دوباره آن‌ها متصور نیست. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟