چگونه "داروهای کمیاب" را در کم‌ترین زمان پیدا کنیم؟!

کمیاب / به گزارش رکنا، نظر به اهمیت موضوع کمبودهای دارویی و لزوم اطلاع‌رسانی صحیح به بیماران درباره توزیع این داروها در داروخانه‌های کشور، در این گزارش به معرفی سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت دارو یا همان "تیتک" پرداخته‌ایم و نحوه استفاده از اپلیکیشن تیتک برای جستجوی داروی‌های کمیاب شرح داده شده است.

تیتک چیست؟

سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت دارو که به اختصار "تیتک" نیز نامیده می‌شود، از سال 92 و با هدف رصد سیستمی و الکترونیک زنجیره تامین دارو عملیاتی شد؛ سامانه تیتک قادر است پروانه‌های تولید و واردات دارو همچنین میزان داروی تولید شده و وارد شده به کشور را به صورت الکترونیک رصد کند.

نحوه توزیع دارو از تامین‌کنندگان به شرکت‌های پخش و از شرکت‌های پخش به داروخانه‌ها در این سامانه قابل رصد است (تصویر زیر)؛ سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت دارو به سامانه‌های اطلاعاتی سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها نیز متصل شده است، از این رو امکان تبادل اطلاعات بین دستگاه‌های مختلف را نیز فراهم ساخته است.

اپلیکیشن تیتک چیست؟

اپلیکیشن تیتک نرم‌افزاری است که برای تلفن همراه طراحی شده است و شهروندان با استفاده از آن می‌توانند به‌صورت رایگان به سرویس‌های زیر دسترسی داشته باشند:

مشاهده داروخانه‌های نزدیک به خود، جستجوی داروخانه‌های مجاز

اطلاع از کاتالوگ (مشخصات) دارو

جستجوی محل فروش داروهای کمیاب

اطلاع از مشخصات دارو، کاربرد دارو، تولیدکننده و واردکننده دارو

کنترل اصالت دارو (اطلاع از اصل یا قاچاق بودن دارو)

در حال حاضر امکان دریافت و نصب این اپلیکیشن رایگان از طریق فروشگاه‌های نرم‌افزارهای موبایلی مانند "بازار" فراهم است.

چگونه داروهای کمیاب را در اپلیکیشن تیتک جستجو کنیم؟

برای جستجوی داروهای کمیاب، پس از ورود به قسمت «داروهای کمیاب» اپلیکیشن، باید نام دارو را وارد کرد (به عنوان نمونه، داروی سلسپت)؛ پس از جستجوی نام دارو، لیست داروهای موجود به همراه کشور سازنده دارو نمایش داده می‌شود:

با انتخاب داروی مورد نظر و تعیین مکان بیمار، لیستی از نزدیکترین داروخانه‌هایی که در ساعات گذشته اقدام به فروش داروی موردنظر کرده‌اند، نمایش داده می‌شود؛ به عنوان نمونه، شکل زیر نشان می‌دهد که داروی "سلسپت" آخرین بار در داروخانه سرپایی ایثار و حدود 41 دقیقه پیش به فروش رفته است!

برای اطمینان بیمار از وجود دارو در داروخانه، شماره داروخانه نیز برای تماس قرار داده شده است البته ذکر این نکته ضروری است که فروش یک دارو در یک داروخانه در ساعات گذشته به معنی وجود قطعی آن دارو در ساعت فعلی نیست بلکه به معنی احتمال زیاد وجود آن دارو در داروخانه است.

با توجه به اینکه سیاست‌های کلان سلامت در کشور و وزارت بهداشت، برنامه‌ریزی برای فروش "داروهای ژنریک" بجای داروهای برند است، علاوه بر نمایش داروی برند، لیستی از داروهای مشابه نیز در قسمت «اطلاعات بیشتر دارو» وجود دارد تا چنانچه بیمار نتوانست داروی برند را پیدا کند، از داروهای مشابه (با اثر مشابه روی بیماری) استفاده کند.

با انتخاب قسمت فوق و ورود به بخش «محصولات مشابه»، لیستی از داروهای مشابه نمایش داده می‌شود؛ به‌عنوان نمونه، شکل زیر نشان می‌دهد که داروهای «سایتوسپت»، «سیتوگان»، «سل سپت» و «سوپریمون» می‌توانند به جای داروی "سلسپت" استفاده شوند (البته جایگزینی دارو باید با نظر مشورتی پزشک انجام شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟