60 درصد خودروهایی که عمر کمتر از 4 سال دارند در آزمون معاینه فنی مردود شدند

خودرو / به گزارش رکنا، روز جهانی بدون خودرو بهانه ای شد تا بار دیگر به چالش های این حوزه به عنوان اصلی ترین عامل آلودگی هوا در شهر تهران پرداخت. بر اساس آماری که مسئولین ذیربط اعلام می کنند نزدیک به 60 درصد از منابع تولید ذرات معلق در سطح تهران نشات گرفته از وسایل نقلیه است. امری که رسیدگی سخت تر به این حوزه را یادآور می شود.

80 درصد آلاینده های گازی ریشه در فعالیت خودروها دارد

بهزاد اشجعی، دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص گفت: در راستای کاهش آلودگی هوا در سطح شهر تهران نخست باید به ریشه آن پرداخت. در شهر تهران 80 درصد آلاینده های گازی و 60 درصد ذرات معلق ریشه در فعالیت خودروها دارد. این امر نشان می دهد عامل اصلی آلودگی هوای تهران وسایل نقلیه هستند.

او افزود: شاید ساده ترین راه برای کنترل آلودگی هوا استفاده نکردن از خودروها باشد. در همین راستا به هر میزان که بتوانیم مردم را به سمت استفاده کمتر از خودروهای شخصی سوق دهیم می توانیم میزان آلودگی هوا در شهر تهران را کاهش داد که قطعا بهترین جایگزین در این عرصه حمل و نقل عمومی است.

این مقام مسئول در سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: آنچه که امروز سبب شده تا برخی کشورهای جهان بر این حوزه غلبه کنند، آموزش و فرهنگ سازی است بدین ترتیب شهروندان از خودروی شخصی خود کمتر استفاده کنند. این امر می تواند در ایران نیز نتایج خوبی و تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی هوا داشته باشد.

دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی افزود: به صورت کلی ایجاد طرح های محدود کننده تردد خودروهای شخصی می تواند کمک بسزایی به کاهش آلودگی هوا کند و طبق آمار ارائه شده از سوی شهرداری، طرح ترافیک نیز تا حدودی توانسته است در این عرصه موثر واقع شود. نیاز است تحقیقات بیشتری انجام شود تا طرح ترافیک بتواند تاثیرات مثبت بیشتری داشته باشد که یکی از آن ها عدم اجازه تردد خودروهای با آلاینده زیاد در مناطق مرکزی شهر است.

اشجعی با اشاره به نقش کیفیت خودروهای داخلی در میزان آلودگی هوا اذعان کرد: نقش کیفیت خودروها در آلودگی هوای تهران از دو منظر قابل بررسی است. نخست زمانی که خودرو تولید می شود با تدابیر انجام شده الزامات آلایندگی را باید مدنظر قرار دهد و در همین راستا اجازه تولید خودروهای یورو 4 دیگر داده نمی شود و تمامی خودروهای تولید شده باید استاندارد یورو 5 را اخذ کنند.

خودروها پس از سه سال استاندارد اولیه خود را از دست می دهند

این مقام مسئول در سازمان محیط زیست گفت: معضل اساسی ما این است خودروهای دارای استاندارد یورو 4 و 5 زمانی که وارد چرخه استفاده در سطح شهر می شوند پس از سه سال کیفیت و استاندارد اولیه خود را از دست می دهند. ریشه این امر در کیفیت سوخت و نحوه نگهداری از وسیله نقلیه است. شهروندان به این امر که خودرو پس از مدتی باید مورد بررسی فنی قرار گیرد، توجه نمی کنند.

دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی تصریح کرد: در ایران شاهد هستیم که خودرو پس از دو سه سال فعالیت، شرایط استانداردی اولیه خود را از دست می دهند و آلایندگی آن افزایش می یابد. 60 درصد خودروهایی که عمر کمتر از 4 سال دارند در آزمون معاینه فنی برتر مردود شده اند.

او در پایان گفت: این نشان می دهد که یک مشکلی در خودرو وجود دارد که آلایندگی آن افزایش یافته است و کیفیت اولیه خود را ندارد و همین امر منجر به تشدید آلودگی هوا می شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟