نوسازی محلات از بین بردن فقر و توانمندسازی جوامع محلی است

فقر/ به گزارش رکنا، حاجی‌علی‌اکبری، مدیرعامل نوسازی شهرداری تهران در مراسم افتتاحیه دوره‌ آموزش توسعه کارآفرینی و توانمندسازی برای ارتقاء بهره‌وری و نهادینه شدن روش‌های اجتماع‌محور در توسعه کسب‌وکارهای محل حضور یافته و در تعریف از محله اظهار کرد: بنده اعتقاد دارم آن چیزی که می تواند مفهوم محله را در دوران حاضر شکل دهد، موضوع منفعت مشترک است و مقیاس فضایی که بتوان منفعت مشترک را میان شهروندان ایجاد کند و آن چیزی که می تواند این منفعت مشترک را ایجاد و پررنگ کند و به آن جان بدهد مشارکت است وقتی من در ذهن خودم محله را تعریف می نمایم آن را در یک مقیاس فضایی میدانم که افراد بتوانند با همدیگر مشارکت نمایند در مورد دغدغه در موضوعی، یک نیاز، یک تقاضا با همدیگر مشارکت داشته باشند.

مدیر عامل نوسازی شهرداری در مورد کارآفرینی بیان کرد: موضوع کارآفرینی، اشتغال و توانمندسازی ذیل سیاست های اجتماعی قرار می‌گیرد و یکی از ویژگی های سیاست اجتماعی این است که تمرکز به فضا ندارند و بیشتر به گروه های اجتماعی متمرکز هستند . زمانیکه که راجع به موضوعی مانند بیکاری صحبت می شود، محله و مکانی که فرد زندگی می کند مهم نیست و مهم این است که شاخص بیکاری را کاهش بدهیم.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران به اعلام این که فقر از مشکلات بعدی محلات است ادامه داد: زمانی که بخواهیم فقر را بررسی نماییم همه اتفاقاتی که رخ می دهد از قبیل کالبدی، فرسودگی محله، ناکارآمدی محله، رهاشدکی محله و افتادن محله در یک چرخه قفل و زوال که باز ریشه اصلی فقر است. درکنار فقر مطلق، موضوع مهارت های پایه ای و عدم ارتباط با زنجیره اشتغال و بعنوان موضوعاتی است که اصطلاحا اشتغال ناقص را بوجود می آورد و در مواردی هم که اشتغال وجود دارد، اشتغال کامل نیست.

اکبری در مورد نادیده گرفتن فقر توضیح داد: زمانی که از مداخله برای نوسازی صحبت به میان می آید نمی توانیم موضوع فقر را نادیده بگیریم و سیاست هایی مانند توانمندسازی، بانک پذیری و‌ موضوعاتی از این دست از دل همین رویکرد بیرون می آید و مهمتر از همه مفهوم تسهیلگری هم در همین چارچوب شکل می گیرد.

رسیدن به جریان پایدار با صنایع دستی

علی اکبری همچنین در مورد کارآفرینی و توانمند سازی بیان داشت: زمانی که از کارو‌کارآفرینی، توانمندسازی صحبت می کنیم نمی تواند تغییراتی را که در مفهوم کار و اشتغال در یک دهه گذشته ایجاد شده است را نادیده بگیریم. در گذشته نه چندان دور زمانی که از توانمندسازی صحبت به میان می آمد، این موضوع به ذهن می رسید که افرادی که کار ندارند کارهایی از قبیل عروسک سازی، غذاهای خانگی و... انجام بدهند و امروزه اینها خیلی ابتدایی قلمداد می شوند و در واقع تعریف از کارآفرینی در چارچوب و اساسا مفهوم کار و اشتغال تغییر پیدا کرده است و در سیستم از کار و کارآفرینی بعنوان یک اکوسیستم مطرح می شود و باید انتظار داشته باشیم اگر این اقدامات به موفقیت برسد باید این جریان ها را مد نظر قرار دهیم.

علی اکبری اکبری در خاتمه سخنانش گفت: واقعیت این است که امروزه اقتصاد و اشتغال شهری به فرهنگ، دانش و صنایع دستی و از این قبیل موارد وابسته است و آنچه که مزیت برای رقابت برای او ایجاد می کند و می تواند به یک جریان پایدارتر برسد. در غیر اینصورت تبدیل می شود به یک سری کارهای محدودی که بصورت موردی صرفا یک بار هم قابل انجام است و تبدیل به یک موج میرا می شوند که به هیچ عنوان پایداری نمی توانند پیدا کنند مثل یک بیماری که به کپسول اکسیژن وصل است و تا زمانی که به کپسول وصل است زنده است. و در پایان؛ شاید نقطه ضعف ما باشد که در گذشته این ملاحظات را در نظر نگرفته و امروز هم در حوزه توانمندسازی و کارآفرینی عملکرد محدودیتی داشته ایم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟