حرکت مثلت پلیس ، سپاه و شهرداری برای پاکسازی دوباره هرندی و مولوی

شوش / به منظور ساماندهی معتادان متجاهر و شناسایی خانه‌های پلاک‌قرمز، بازدید میدانی حسین رحیمی رئیس پلیس تهران، هداوند جانشین فرمانده انتظامی تهران، یزدی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله (ص)، علی القاصی‌مهر دادستان تهران، جوادی‌یگانه معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران و علی‌محمد سعادتی شهردار منطقه از بافت فرسوده و محل تجمع معتادان متجاهر محله مولوی، هرندی و شوش انجام شد.

 

به گزارش رکنا، در حاشیه این بازدید رحیمی گفت: باید مراکز بازپروری معتادان در محلات شوش و هرندی تعطیل شود؛ زیرا بسیاری معتادان برای گرفتن متادون و برخی مواد به این مراکز مراجعه کرده و این محلات را آسیب‌زا می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه شخص رئیس قوه قضائیه نیز دغدغه این محلات را دارد، گفت: ما به عنوان پلیس در این مدت ۹۳۷ عملیات بزرگ و کوچک از پلمب خانه قرمز تا جمع‌آوری معتادان و دستگیری سارقان انجام دادیم و بعد از شیوع کرونا مجبور به آزادسازی تعداد زیادی از معتادان متجاهر شدیم، اما بپذیرید که جمع‌آوری و نگهداری ۱۰ تا ۱۵ هزار معتاد متجاهر سخت است.

رئیس پلیس تهران تأکید کرد: فضا و محیط محله‌های شوش و هرندی باید تغییر کند که در این راه، شهرداری منطقه ۱۲ اقدامات خوبی انجام داده، اما باید تسریع شود.

القاصی‌مهر نیز در این باره تصریح کرد: وضعیت مناطق به محضر مقام معظم رهبری منعکس شد و ایشان در سال گذشته دستورات ویژه‌ای را صادر کردند که این آلودگی‌ها و وضعیت ناهنجار باید سامان پیدا کند.

دادستان تهران با اشاره به اینکه در جلوی چشم ما برخی تخلفات در این محلات انجام می‌شود و نمی‌شود به‌راحتی از آن گذشت، گفت: به هر صورت این وظیفه سازمان و نهادهاست که باید حضور پیدا کنند و اگر مسؤولیت دارند، باید وظیفه خود را به‌درستی انجام دهند.

نقش آفرینی دولت، سازمان‌ها، نهاد‌ها، مردم و جامعه، در یک بزه

او افزود: اگر جرمی یا آسیبی در محل یا محیطی، علل و عوامل مختلفی دارد و در یک بزه، هم دولت، هم سازمان‌ها و نهاد‌ها و هم مردم و خود جامعه، هریک به‌طریقی نقش دارند.

در ادامه سعادتی در مورد چهره محلات شوش، مولوی و هرندی که فضای بروز جرم و زمینه‌های جزم‌خیزی در آنها چه در حوزه اعتیاد، چه سرقت و چه فعالیت شبکه‌های مرتبط با قاچاق فراهم بود، گفت: تحرکی که اکنون برای تغییر این چهره صورت گرفته یک روی سکه است و روی دیگرش امنیتی است که ایجاد شده و باید تثبیت شود.

وی افزود: درخواست مردم همواره این بود که بتوانیم شاخصه اول زندگی را به این محله برگردانیم. این شاخصه امنیت است که در هر محله اهمیت ویژه‌ای دارد.

شهردار منطقه 12 ضمن تأکید بر این نکته که ما می‌خواهیم منطقه هرندی را به شرایط امنیت اجتماعی و محیطی موجود در بقیه محلات تهران نزدیک کنیم، اظهار داشت: جمع‌آوری معتادان شروعی برای این حرکت اجتماعی بود و به همان اندازه که می‌تواند مؤثر باشد، اگر نسبت به انجام اقدامات لازم بعدی غفلت کنیم، می‌تواند بی‌اثر و باعث بازگشت این محلات به وضعیت قبلی شود.

سعادتی با ابراز خوشبینی در مورد تأثیر جمع‌آوری معتادان در بهبود شرایط محله‌های شوش، مولوی و هرندی تصریح کرد: ما هم در نیروی انتظامی‌ اشتیاق خوبی برای پیگیری این موضوع می‌بینیم و هم در دستگاه قضایی شاهد قاطعیت در صدور احکام و حضور در محدوده بودیم. حال که زیرساخت امنیتی در سطحی مناسب برای محله ایجاد شده، سایر نهادها هم باید گام‌های بعدی را بردارند تا محله هرندی را به یکی از محله‌های معمولی شهر تهران تبدیل کنیم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟