شهردار تهران : ما مدیون شهدای دفاع مقدس هستیم

شهردار تهران / پیروز حناچی، شهردار تهران در مراسم بزرگداشت چهل سالگی دفاع مقدس گفت: سال ها پیش در چنین روزهایی صحبت از تحرکات مرزی عراق بود تا اینکه بمباران تهران و فرودگاه مهرآباد اتفاق افتاد و جنگنده های عراقی با پرواز در ارتفاع کم بر فرار شهر تهران به نوعی اعلام آغاز جنگ را داشتند. مردم تهران آن روز بهت زده بودند و باور نمی کردند که جنگی شروع شده است ، فضای شهر ملتهب بود تا اینکه امام در نخستین سخنان خود مردم را آرام کرد و گفت که دزدی سنگی انداخته و فرار کرده این سخنان همچون آبی بر آتش التهاب مردم بود.

به گزارش رکنا، حناچی در ادامه گفت: آنهایی که امروز از دلایل آغاز جنگ صحبت می‌کنند و می‌گویند که می شد جنگ اتفاق نیفتد صدام و دشمنی هایی که علیه انقلاب اسلامی شکل گرفته بود را نمی شناسند. جنگ واکنشی به انقلاب اسلامی بود ، مانند جنگ احزاب در زمان پیامبر.

او در ادامه گفت: حمله صدام به کویت نشان داد که صدام قابل اطمینان نبود و کویت را که حیاط خلوت خود می دانست به اشغال درآورد .در سفری که به کویت داشتم با چشم خود دیدم که حتی درختان این کشور را هم از بیخ کنده بودند و این نشان می‌داد چقدر از کویتی ها نفرت داشتند.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: رشادت های مردم و جوانان و همه اقشار و نیروهای مسلح باعث شد که جنگ که تهدید بزرگی بود به یک فرصت تبدیل شود و امروز اگر انسجام و همدلی وجود دارد اثر آن رشادت هاست و ما مدیون همه شهیدان دفاع مقدس، انقلاب و پس از آن هستیم.

شهردار تهران به برنامه های این مجموعه برای هفته دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: این کارها کمترین اقداماتی است که از ما بر می آید تا نگذاریم یاد شهیدان و آن رشادت ها فراموش شود. ماجرایی که درباره نامگذاری کوچه ها به نام شهیدان در سال های قبل اتفاق افتاد باعث شد که این موضوع را با جدیت بیشتری دنبال کنیم.

حناچی در ادامه به موشک باران تهران اشاره کرد و گفت: اولین موشک هایی که به تهران اصابت کرد برای مردم عجیب بود. شهروندان تجربه ای در این زمینه نداشتند و معلوم نبود که چه اتفاقی افتاده است تا اینکه نیروهای نظامی اطلاعات آن را منتشر کردند و با مهندسی معکوس به مقابله با آن پرداختند. از جمله یکی از موشکها به بانک رافدین عراق اصابت کرد که یک مرکز بزرگ اقتصادی در بغداد بود اما همان اتفاق باعث شد که امروز ما دارای صنایع موشکی باشیم .

شهردار تهران در ادامه افزود: ما امروز وظیفه داریم که یاد شهیدان و ایثارگران را زنده نگه داریم بر همین اساس شهرداری تهران اطلاعات کیو آر کد(QR CODE) شهیدان را در کنار نام آنها در کوچه ها نصب خواهد کرد تا اطلاعات مربوط به آن شهید در اختیار مردم قرار گیرد .

او در پایان با یادی از همه شهیدان گفت: باید یادی از سید شهیدان انقلاب حاج قاسم سلیمانی کنیم که خدمات بسیاری به جامعه ما داشت.

در انتهای این مراسم دستورالعمل برنامه های مشترک دفاع مقدس سپاه محمد رسول الله (ص)و شهرداری تهران ابلاغ شد.

باید یاد، نام، خانه، محله و جماران امام حفظ و حراست شود

حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد، امام جمعه موقت تهران صبح شنبه-۲۲ شهریور- در بزرگداشت چهل سالگی دفاع مقدس و آیین‌نامه‌های ابلاغ برنامه های مشترک هفته دفاع مقدس سپاه حضرت محمد (ص) و شهرداری تهران با بیان این که بازخوانی حماسه دفاع مقدس و عاشورا باعث می‌شود مردم تهران با ارزشهای آن بیشتر آشنا شوند: گفت: باید با استفاده از ظرفیت نهاد شهرداری، برای افزایش رضایتمندی شهروندان تهران در همه حوزه‌ها قدم های بلندی برداشته شود.

او در ادامه به مساله جماران اشاره کرد و افزود: دفاع مقدس با امام گره خورده و باید یاد،نام، خانه، محله و جماران امام حفظ و حراست شود.

ابوترابی فرد، با بیان اینکه رعایت اصول شهرسازی برای پاسداری از هویت و ارزشهای امام و جمارانش مطالبه همه مردم است، تاکید کرد: امیدواریم همه نهادها از این سمبل اقتدار و افتخار نظام اسلام، حراست کنند.

محرم امسال تجربه موفقی برای رعایت پروتکل ها در اجتماعات بود

محمدرضا جوادی یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران صبح شنبه -۲۲شهریور- در مراسم بزرگداشت چهل سالگی دفاع مقدس گفت: همکاری بین شهرداری، سپاه پاسداران ، ارتش و بسیج همیشه ابعاد گسترده ای داشته است. سال گذشته مراسمی به صورت مشترک برای تجلیل از رزمندگان دفاع مقدس برگزار شده بود و امسال هم بنا براین بود که همکاری ها بیشتر شود و شهرداران مناطق با فرماندهان نواحی سپاه برنامه‌های مشترکی داشته باشند.

او افزود: تجربه محرم امسال نشان داد که می‌توان باتوجه به عقلانیت و شعوری که در مردم وجود دارد مراسم جمعی را با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار کرد . بر این اساس امیدوارم برنامه هایی که در نظر گرفته شده است به خوبی برگزار شود.‌

جوادی یگانه گفت: فضای برنامه های چهلمین سالگرد دفاع مقدس بر مبنای وفاق و همدلی است و از این بابت امروز از تمامی نیروها تشکر می کنم و به عنوان یک رزمنده سپاه محمدرسول الله امیدوارم این همکاری ها مقدمه‌ای برای همکاری های بیشتر و قاعده مند تر باشد که بتوانیم ارزش‌های دفاع مقدس را بیشتر تحکیم کنیم.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟