چرا تست های سریع کرونا خطرناک هستند؟

کرونا / اوایل این ماه کمی قبل از آنکه فرماندارد اوهایو، مایک دیواین در فرودگاه کلولند رئیس جمهور ترامپ را ملاقات کند، تست ضرب العجلی پادگن او برای بیماری سارس کووید 2 که در نهایت منجر به بیماری کرونا می شود، مثبت اعلام شد.

به گزارش رکنا، در آزمایشات بعدی که از PCR یا واکنش زنجیره بسپاگر دقیق تری استفاده شد، مشخص گردید که این فرماندار به ویروس کرونا مبتلا نیست. این اتفاق در اینگونه آزمایشات شایع است.

جواب آزمایش صدها نفر از کسانی که از تست ساخته شده توسط شرکت کوئیدل در منچستر انگلیس استفاده کرده بودند، مثبت شد. پس از انجام آزمایش PCR که توسط دپارتمان سلامت کشور انجام شد، مشخص گردید که از میان این 65 نفر، تنها 4نفر به ویروس کرونا مبتلا هستند.

حال که مدارس و دانشگاه ها شروع شده و همه مجبورند که به محل کار خود بازگردند یا در رستوران ها و مکان های عمومی حضور داشته باشند، استفاده از تست های این چنینی نیز رایج تر شده است. اما باید گفت که هیچ آزمایشی کاملا صحیح نیست، شاید عده ای که به کرونا مبتلا هستند از قلم بیفتند و درعوض کسانی که سالمند، آزمایشاتشان مثبت شود. این مساله باعث سردرگمی می شود، مخصوصا اگر مردم با انواع تست کرونا آشنایی نداشته باشند.

انواع تست کرونا

سه نوع تست کرونا وجود دارد:

در تست های ژنتیک، RNA ویروس در مخاط بینی و گلو یا نمونه های بزاق بررسی می شود. شایع ترین این تست ها، تست PCR یا واکنش زنجیره بسپاگر است.

در تست های پادگن، پروتئین های مشخصی در سطح ویروس بررسی می شوند، در تست های پادتن نیز، علائم مربوط به عفونت ویروسی و واکنش سیستم ایمنی بدن در نمونه های خون افراد بررسی می گردد. از این تست ها نمی توان برای تشخیص یک عفونت فعال استفاده کرد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، تست های PCR را استاندارد طلایی تست سارس کووید 2 معرفی کرده است. این تست ها در آزمایشگاه بیمارستان ها، دانشگاه ها و مراکز درمانی انجام می شود. جواب این آزمایش یک روزه یا کمی طولانی تر آماده می شود، گاهی هم افراد برای گرفتن جواب آزمایش باید یک هفته صبر کنند.

تست های پادگن سریعتر انجام می شوند، و معمولا جواب آنها ظرف 15 دقیقه آماده می شود. تست های پادگن مانند تست های PCR وجود یک عفونت فعال را نشان می دهند. این تست ها باوجود زمان کوتاه، معمولا درصد خطای بالاتری را نشان می دهند، یعنی حدود نیمی از آزمایشات منفی گزارش شده صحیح نیست. طبق یافته های مرکز سلامت ورمونت، تست پادگن تنها در کنار تست PCR می تواند نتیجه صحیح را نشان دهد.

تست های PCR هم همیشه نتیجه درست را نشان نمی دهند. در برخی مطالعات مشخص شده که جواب 29% این تست ها اشتباه بوده است.

میزان صحت هردو تست بالا به تست و شرکت تولید کننده آن بستگی دارد. همچنین نحوه جمع آوری بزاق یا ترشحات بینی و انجام آن توسط اپراتور و نوع تجهیزات مورد استفاده نیز اهمیت دارد.

انجام تست در خارج از آزمایشگاه

هدف از تست شناسایی افراد مبتلا به ویروس است. اما اگر مردم ظرف 2هفته جواب آزمایش را دریافت نکند، نتیجه بعد از آن دیگر اهمیتی ندارد. آزمایشگاه ها می توانند با افزودن تجهیزات مناسب، این روند را تسریع کنند. عده ای از کارشناسان تست تجمیعی را پیشنهاد کرده اند. در این فرایند نمونه ها قبل از تست باهم ترکیب می شوند. اگر پاسخ تست مثبت بود، نمونه بزاق یا ترشحات افراد یا گروه های کوچکتری از نمونه ها را تست می کنند. این کار باعث کاهش تعداد تست ها می شود.

هرچند دکتر الکسیس ناهاما، نائب رئیس شرکت بیوتک و سورنتو در سن دیگو معتقد است که افزودن دستگاه های PCR باعث افزایش حجم کار می شود و نمی توان براین حجم فائق آمد. برای بالا بردن حجم روزانه تست ها، باید مراکز تست را در یک جا متمرکز نکنیم. بنابراین باید از مطب ها و دندانپزشکی ها برای انجام این کار کمک بگیریم. همچنین می توان در فرودگاه ها آزمایشگاه های کوچکی برای این کار تعبیه کرد.

اگر چنین مراکزی در مدارس، رستوران ها، فرودگاه و استادیوم ها در نظر گرفته شود، می توان قبل از ورود افراد آلوده آنها را آزمایش کرد. این مساله باعث کاهش خطر انتقال در مکان های عمومی می شود.

شرکت سورنتو درحال بازاریابی بروی تستی است که توسط دکتر زو ویلیامز و گروهش در دانشگاه کلمبیا انجام شده است. این تست می تواند با آزمایش بزاق افراد، احتمال ابتلا به کرونا را در کمتر از 30 دقیقه مشخص کند. اگر تست مثبت باشد، رنگ مایع در داخل ظرف مخصوص زرد می شود.

تحلیل اولیه حاکی از میزان صحت بالای این تست در کنار انجام تست PCR است. اما برخلاف تست های PCR که نیاز به تجهیزات ویژه ای دارند، تست بزاق سورنتو تنها نیاز به یک دستگاه گرمکن ساده دارد.

این تست برای مطب ها، هتل ها و فرودگاه ها مناسب است، زیرا قبل از ورود افراد می توان از صحت سلامت آنها مطمئن شد. شرکت انتظار دارد که این تست تا اواخر هفته آینده بتواند موافقت سازمان غذا و دارو(FDA) را جلب کند.

تست های با دقت پایین هم همچنان موثرند

دکتر میشل مینا، استاد همه گیر شناسی در دانشگاه هاروارد معتقد است که دولت باید هرروز مردم را در شهر محل زندگیشان آزمایش کند، این بمعنای انجام میلیون ها تست روزانه است. برای این کار، تست ها باید ساده و ارزان بوده و در همه جا در دسترس مردم باشند.

اما به اعتقاد دکتر بابی بروک هررا رئیس شرکت E25، از آنجایی که FDA معمولا تست های جدید تولید شده توسط شرکت های دارویی را با تست PCR مقایسه می کند، شرکت های سازنده این تست ها، بیشتر بروی صحت تست ها تمرکز کرده اند تا بروی قیمت مناسب و زمان کوتاه انجام تست.

شرکت E25 نوعی آزمایش کاغذی را تولید کرده که می تواند عفونت سارس کووید 2 را در 15 دقیقه و با آزمایش بزاق دهان مشخص کند. این آزمایش هنوز مورد تایید FDA قرار نگرفته است.

قبول تست های جدید حتی با وجود صحت کم، به معنای کنار گذاشتن تست PCR نیست. بیمارستان ها و سایر مکان های درمانی و غیردرمانی که نیاز به نتایج دقیق دارند، همچنان ترجیح می دهند که از این نوع تست استفاده کنند. اما انجام روزانه تست های با صحت کمتر بصورت گسترده ای درجریان است و هنوز مکان های زیادی مانند رستوران ها و فرودگاه ها و مدارس از این نوع تست ها استفاده می کنند، زیرا آنها زمان کافی برای انتظار 2هفته ای ندارند.

در مقاله که در خبر STAT منتشر شد، دکتر جفری ال.اسکینپر و پائول ای. ساکس که هردو استاد دانشکه پزشکی هاروارد هستند، عنوان کردند که این تست ها اگر بصورت روزانه و مکررا انجام شوند، تاثیر زیادی بروی کاهش روند صعودی شیوع بیماری خواهند داشت.

حتی اگر این تست ها صحت کافی نداشته باشند، اما بازهم بهتر است کاری هستند که هم اکنون انجام می دهیم، اینکه به ندرت از اشخاص بدون علائم بیماری تست کرونا می گیریم. یکی از دلایلمان برای این کار هم نگرانی درباره صحت آزمایشات انجام شده است.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟