آیا باید نگران عوارض واکسن کرونا باشیم؟

واکسن / واکسن‌هایی که از ویروس زنده ضعیف شده تشکیل شده‌اند، اغلب به آزمایش ایمنی گسترده‌تری نیاز دارند. در مورد این نوع از واکسن‌ها برای افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند، نگرانی وجود دارد.

به گزارش رکنا، نتایج آزمایشات حاصل از واکسن‌هایی که توسط محققان در دست تهیه هستند، نشان می‌دهد همه واکسن‌ها عوارض جانبی دارند. هیچکدام از این واکسن‌ها هنوز برای استفاده گسترده مورد تأیید قرار نگرفته و آزمایشات بیشتری لازم است، اما واکسن‌هایی که به مرحله مطالعه انسانی رسیده‌اند عموما پاسخ ایمنی به ویروس ایجاد کرده‌اند.

هر یک از این واکسن‌ها عوارضی مانند خستگی، تب، سردرد، درد عضلانی یا درد در محل تزریق داشتند و طیف وسیعی از اثرات جانبی وجود داشت.

شواهد نشان می‌دهد ۷ تا ۱۰ روز بعد از تزریق واکسن کرونا به افراد داوطلب، افراد علامت تب را تجربه کرده‌اند اما هیچکدام از واکسن‌ها تهدیدکننده زندگی نبودند.

در مورد واکسنی که در دانشگاه آکسفورد در حال آزمایش است، حدود ۷۰ درصد از شرکت کنندگان خستگی، ۶۸ درصد سردرد، ۶۰ درصد درد عضلانی، ۵۶ درصد لرز و ۱۸ درصد تب را گزارش کردند. علائم این واکسن از خفیف تا شدید متغیر است.

البته نسبت به تایید واکسن‌ها از لحاظ کارایی و ایمنی در سطح دنیا حساسیت زیاد وجود دارد و علاوه بر نهادهای ملی کشورها که تایید واکسن‌ها را بر عهده دارند توصیه‌ها و نظارت‌های نهادهای بین‌المللی نظیر یونسیف و سازمان جهانی بهداشت به کشورها در راستای تعیین بی‌خطری و کارایی واکسن‌ها کمک‌های فنی و مشاوره‌ای می‌دهند.

در ایران نیز معاونت بهداشت و سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت به ارزیابی و تایید واکسن‌ها می‌پردازند.

بنابراین واکسن های کرونا ممکن است عوارض و تشدید بیماری ها را در پی داشته باشد اما تهدید کننده زندگی نیست. هر چند با توجه به نیاز فوری در سراسر جهان به این واکسن و تسریع در روند تولید آن در زمان کم، ممکن است پیامدهای ناخواسته‌ای از جمله تشدید بیماری یا خطرات احتمالی دیگری را به دنبال داشته باشد اما نهادهای بین المللی و ملی کشورها بررسی و تایید واکسن‌ها را از نظر کارایی و ایمنی به طور جدی بررسی می‌کنند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟