حفظ یوز ایرانی، اولویت نخست سازمان حفاظت محیط زیست

به گزارش رکنا، کیومرث کلانتری، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: سازمان محیط زیست توجه ویژه ای به یوزپلنگ آسیایی دارد از این رو با تصمیمی که با برگزاری جلسات متعدد کارشناسی گرفته شد، توانستیم یوزهای در اسارت در پردیسان را به پارک ملی توران در سمنان انتقال دهیم و گزارش ها نشان می دهد که در پنج ماه گذشته که از انتقال یوزها می گذرد همکاران موفق شدند چهار خانواده یوز را در زیستگاه طبیعی مشاهده کنند که به نوع خود یکی از افتخارات تنوع زیستی کشور است در واقع با حفاظت اصولی از زیستگاه مانند کاهش دام، سگ های گله، ایمن سازی جاده ها و راهها و در نهایت همکاری و مشارکت مردم موفق به امن شدن زیستگاه ها شدیم. این مشاهده بعد از سه سال اتفاق افتاده است که موجب افتخار و امید است.

وی با بیان اینکه نهم شهریور ماه به نام روز ملی یوزپلنگ ایرانی نامگذاری شده است گفت: یوز یک گونه محبوبی برای کشور ما است و در سطح کشور هم به یوز به عنوان یک گونه پرچم نگاه می شود که متاسفانه به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد البته نه فقط در ایران بلکه در دنیا یوز در معرض انقراض است، اما یوز آسیایی تنها پناهگاهش نقاطی از کشور ما است که حدود ۶ میلیون هکتار در ۷ استان و ۱۰ منطقه تخت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

کلانتری افزود: اولویت اول سازمان حفاظت محیط زیست در حفظ گونه های جانوری به ویژه یوزپلنگ آسیایی در زیستگاه اصلی است و تمام تلاش سازمان و بخش های مردمی و دوستداران محیطزیست و تمام کسانی که به طبیعت و تنوع زیستی ایران عشق می ورزند این است که از انقراض قطعی این گونه ارزشمند در طبیعت ایران جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: سال گذشته اقدامات خوبی برای جمع آوری اطلاعات کارشناسی فنی داخلی و خارجی صورت گرفت و به این جمع بندی رسیدیم که زیستگاه های زاد آور ما با اولویت زیستگاه پارک ملی توران در استان سمنان و زیستگاه میاندشت در خراسان شمالی می توانند به عنوان زیستگاه های زادآور معرفی شوند البته سایر زیستگاه ها نیز ارزش های خود را دارند لذا اقداماتی برای حفظ زیستگاه و ارتقاء کیفی حفاظت زیستگاه ها از جمله فنس کشی حواشی بزرگراه ها و کاهش سرعت خودروها در جاده هایی که محل عبور این گونه ارزشمند است انجام شد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست به دیگر اقدامات سازمان اشاره کرد و گفت: سامانه های عرفی دامداری و تعلیف احشام که در بخش های امن زیستگاه قرار داشتند خریداری شد، همچنین اقدامات خوبی برای یوزهای در اسارت به زیستگاه اصلی صورت گرفت و در صحت کامل هستند.

وی افزود: یوزپلنگ گونه بسیار ارزشمندی است که در معرض انقراض قرار دارد بنابراین اگر نسبت به آن بی توجه باشیم حتما به سرنوشت شیر ایرانی و ببر مازندران دچار خواهد شد بر این اساس سازمان محیط زیست به ۷ استان که زیستگاه یوز در آن واقع شده تاکید کرده که زیستگاه ها اولویت یک ما است، به دنبال تکثیر در اسارت یوز نیستیم بلکه به ناچار مجبوریم در جایی که گونه در معرض خطر جدی انقراض قرار گرفته از یک مکانیزم مدیریت مداخله ای برای حفاظت و احیای این گونه استفاده کنیم.

کلانتری تاکید کرد: خواهش ما از هفت استانی که زیستگاه یوز در آنها واقع شده این است که مانند قبل بتوانند از ظرفیت های منطقه ای، مردمی و محلی برای پایش مستمر زیستگاه های یوز استفاده کنند تا بتوانیم در زیستگاه هایی غیر از دو زیستگاه زادآور( توران و میاندشت) اگر یوزی وجود دارد را به صورت خانواده ببینیم آن چیزی که سازمان محیط زیست دنبال می کند این است که شبکه زیستگاهی یوزپلنگ به هم متصل باشد و تهدیدات زیستگاه تا حد ممکن کاهش یابد تا بتوانیم زیستگاه را را تکثیر طبیعی گونه آرام کنیم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟