استفاده از خانه های پیش ساخته برای اسکان موقت و دائم در بحران

به گزارش خبرنگار رکنا، حدود هفت ماه است که ویروس منحوس کرونا مهمان ناخوانده جهان و کشور ما شده است؛ مهمانی که متأسفانه خرج نسبتا زیادی بر گردن میزبان گذاشته است. روستاها و دهیاری‌ها یکی از آسیب دیدگان جدی ویروس کرونا به شمار می‌روند. با توجه به وظایف دهیاری‌ها، به عنوان متولی اصلی اداره روستاها، در انجام اقدامات پیشگیرانه و لزوم هماهنگی با دستگاه‌های ذی ربط، مهدی جمالی نژاد، رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور مهم‌ترین اقدامات این حوزه، در کنترل و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را بررسی کرده و گفت: اهم اقدامات صورت گرفته برای مقابله با کرونا در سطح ملی و محلی است، معرفی ۱۰۰ هزار نفر از صاحبان کسب و کار‌های خسارت دیده از کرونا ویروس و شاغلان این رسته‌ها در مجموعه شهرداری‌ها جهت استفاده از تسهیلات به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، ابلاغ ۱۸ راهنما و دستورالعمل‌ بهداشتی درخصوص فاصله گذاری اجتماعی و الزامات سلامت محیط و کار در موضوعات مرتبط با مدیریت شهری از جمله اقدامات سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور است، همچنین تفاهم نامه‌ای با معاونت بهداشت وزارت بهداشت جهت واکسیناسیون هپاتیت B به منظور ایمن‌سازی اقشار در معرض خطر به ویژه کارکنان زحمتکش حوزه خدمات شهری شهرداری‌های کشور منعقد شده است.

تهیه و توزیع بروشورهای آموزش بهداشت فردی

وی افزود: با تشکیل ستاد مقابله با کرونا ویروس، جلساتی مستمر در روستاها با حضور دهیاران، اعضای شورا‌های اسلامی روستا، مراکز بهداشت و خانه‌های بهداشت روستایی، فرمانده پاسگاه انتظامی، پایگاه بسیج روستا، هیأت‌های اندیشه ورز، خیرین روستایی و ... به صورت مستمر برگزار می‌شوند. همچنین آموزش و فرهنگ‌سازی برای رعایت بهداشت فردی و عمومی در روستا‌ها از طریق نصب بنر در سطح روستاها و تهیه و توزیع جزوات و بروشور‌های آموزشی انجام می‌شود و آگاه‌سازی روستاییان برای عدم تشکیل اجتماعات و حضور در اماکن شلوغ و پرتردد به‌ ویژه ادارات و دستگاه‌های دولتی نیز به صورت مداوم انجام می‌شود.

پاداش 500هزار تومانی به دهیاران

جمالی نژاد با اشاره به این که  پاداش مقابله با کرونا به تمامی دهیاران و همچنین خانواده‌های دهیاران شهید خدمت در هفته دهیاری متناسب با ساعت فعالیت آن‌ها اعطا شده است، تاکید کرد: همچنین به منظور تقدیر از زحمات جهادگرانه دهیاران خدوم در زمینه همکاری با دستگاه‌های اجرایی در موضوع مقابله با شیوع کرونا در مناطق روستایی، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در هفته نکوداشت شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در نیمه تیرماه با صدور ابلاغیه‌ای به استانداری‌های سراسر کشور مقرر کرد که مبلغ ۵۰۰ هزار تومان به عنوان پاداش با تصویب شورای اسلامی روستا از محل اعتبارات دهیاری‌ها متناسب و در چارچوب منابع اعتباری به دهیاران پرداخت شود. همچنین دهیاران پاره وقت نیز متناسب با ساعات کاری تعیین شده از این پاداش بهره‌مند شدند.

رفع ابهامات و نواقص کمیسیون ماده 100

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اشاره به تخلفات ساختمانی و ساخت و سازهای غیرمجاز تاکید کرد: برای رسیدگی جدی به تخلفات ساختمانی و رفع ابهامات قانونی، لایحه اصلاح ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ از سوی وزارت کشور به هیأت دولت تقدیم شده و با همفکری دیوان عدالت اداری پیگیر بررسی آن در کمیسیون خاص کلانشهر تهران و سایر کلانشهر‌های دولت هستیم. وجود برخی ابهامات و نواقص در ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها موجب پیچیدگی اداری و اطاله زمان بررسی در کمیسیون‌ها، افزایش پرونده‌ها در دیوان عدالت اداری و عدم صدور به موقع پایان کار توسط شهرداری‌ها شده که رفع این مسائل مستلزم نگاهی همه‌جانبه است و وزارت کشور برای رفع این مشکلات و با اخذ نظرات مراجع ذی‌ربط لایحه اصلاح ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها را تهیه و برای سیر مراحل قانونی تصویب و آن را تقدیم دولت محترم کرده است.

وی افزود: در این لایحه پیش بینی شده است تا همکاری و هم‌افزایی شهرداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی مرتبط در جلوگیری از ساخت و ساز‌های غیرمجاز افزایش حداکثری پیدا کند. این لایحه با توجه به آسیب شناسی‌های صورت گرفته و مشخص شدن برخی نواقص این ماده در شهر‌ها با رویکرد پیشگیری، جلوگیری و برخورد جدی، قاطع و بدون اغماض در حوزه ساختمانی در حریم و محدوده شهر‌ها و با همکاری مدیران و کارشناسان دستگاه‌های ذی‌ربط و صاحبنظر در حوزه مدیریت شهری از جمله دیوان عدالت اداری، شورای عالی استان‌ها، شورای اسلامی شهر و شهرداری تهران تهیه و تقدیم هیأت وزیران شده است. در این لایحه تأکید شده است که دستورالعمل‌های مرتبط با ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها متناسب با برخی تفاوت‌های منطقه‌ای و شرایط متنوع جغرافیایی کشور تهیه شود که این موضوع امکان برخورد با تخلفات در نواحی خاص و ویژه را میسر می‌سازد.

استفاده از ظرفیت و تولید خانه های پیش ساخته

جمالی نژاد با اشاره به تولید خانه های پیش ساخته در اصفهان گفت: استفاده از خانه‌های پیش ساخته متناسب با مراحل مدیریت بحران دارای کاربرد‌های فراوان اعم از ایجاد مراکز فرماندهی و مدیریت عملیات تا اجرای آن‌ها به عنوان مراکز اسکان موقت است. ظرفیت‌ها و تولید خانه‌های پیش ساخته در حال حاضر به سطحی رسیده است که ایجاد آن‌ها با استفاده از فناوری‌های بومی داخلی به صورت فراگیر و قابل اطمینان میسر شده است. تجربه استفاده از این خانه‌ها بیشتر در ایجاد مراکز خدماتی و بعضا انتظامی بوده است؛ لذا کاربرد ساختمان پیش ساخته نسبت به قبل از تنوع زیادی برخوردار است و تنها محدود به خانه‌های مسکونی نیست و کاربرد‌های خدماتی، تجاری، اداری، درمانی و ... هم دارد و تنها به واحد‌های مسکونی محدود نمی‌شود. در حوزه مدیریت بحران با اتکاء به دانش فنی و داخلی امکان استفاده از آن‌ها برای حوزه بازسازی به صورت دائمی و موقت در اسکان آسیب دیدگان میسر است. این اقدام نیازمند پیش اندیشی و برنامه ریزی در شرایط اضطراری و بحران است تا به محض اطلاع از وقوع حوادث بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن از این امکان بهره جست.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟