بیش از 80 درصد موتورسیکلت های ایران کاربراتوری هستند

محیط زیست / عیسی کلانتری در دومین روز هفته دولت به رادیو گفتگو گفت: محیط زیست از نظر رئیس جمهور مهمترین مسئله است به طوری که اول محیط زیست است و بعد توسعه.

به گزارش رکنا، وی افزود: در دولت هیچ پروژه عمرانی ای بدون لحاظ کردن ضوابط محیط زیستی شروع نمی شود و پروژه های عمرانی نباید به محیط زیست خسارت وارد نکنند.

کلانتری در پاسخ به این سوال که چه پروژه هایی در دستورکار سازمان محیط زیست بوده است ولی نتوانسته به سرانجام برساند گفت: اولین پروژه ای که در دستور کار داشتیم اما به دلیل همکاری نکردن مجلس قبل نتوانستیم در مورد آن کاری انجام دهیم، پروژه پسماندهای شمال کشور بود.

وی با بیان این که مجلس سال ۹۶ با برداشت ۱/۶ میلیاردی دلاری از صندوق توسعه ملی مخالفت کرد، اظهار داشت: برای سازماندهی پسماندهای شمال باید از روش های نوین دفن پسماند استفاده کرد و این مبلغ قرار بود صرف ساماندهی این امر شود که با مخالفت مجلس به سرانجام نرسید.

کلانتری عقب ماندگی تاریخی در نوسازی ناوگان حمل و نقل را از دیگر موضوعاتی که هنوز تلاش های سازمان حفاظت از محیط زیست در آن به نتیجه نرسیده، عنوان کرد و گفت: متاسفانه خودروسازان وظیفه خودشان را زمینه موتورهای احتراقی انجام ندادند. همچنین در مورد موتور سیکلت هم شرایط به همین گونه است. سازمان محیط زیست جلوی تولید موتورهای کاربراتوری را گرفت اما نتوانستیم موتورهای انژکتوری را جایگزین کنیم.

بیش از 80 درصد موتورسیکلت های ایران کاربراتوری هستند

وی با اشاره به این که یازده میلیون موتور سیکلت در ایران وجود دارد که ۹ میلیون آن کاربراتوری هستند، گفت: در فصول سرد سال هر موتور سیکلت به اندازه هفت خودرو آلودگی تولید می کند و متاسفانه نیروی محرکه در این زمینه پیشرفتی نداشته و صنعت فعال نبوده است.

کلانتری در بخش دیگر از صحبت های خود با اشاره اهمیت حقوق شهروندی در حفظ محیط زیست اظهار داشت: محیط زیست، یعنی محیط زندگی تک تک مردم. اگر خراب شود و خسارت ببیند، محیط زندگی مردم خراب می شود. هوای سالم، آب پاک و محیط زیست سالم حق مردم است و این مردم هستند که مدعی محیط زیست هستند و همین باعث می شود که دولت های بعدی هم راه این دولت در حفظ محیط زیست را ادامه دهند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟