استفاده از 4 میلیون دانشجو برای فرهنگ سازی در بحث پسماند

پسماند / رسول کشت پور ، شهردار منطقه 2در مراسم انعقاد تفاهم نامه که با حضور مدیران سازمان پسماند، مدیران منطقه2 ، و مدیران وزارت علوم برگزارشد با اشاره به ضرورت مشارکت همگانی در اقدامات زیست محیطی گفت: براساس قانون پسماند مصوب سال 1381 بیش ا ز22 سازمان در این مساله  مسئولیت دارند  اما امروز هر گاه صحبت از پسماند می شود همه نگاه ها به سمت شهردار ی تهران است.

به گزارش رکنا، وی با بیان اینکه در قانون پسماند بر تولید ،الگوی مصرف، نظام بسته بندی و ... اشاره شده  است  و تاکنون این مساله به درستی اجرا نشده است و نیازمند توجه جدی است گفت:  برهمین اساس سایر سازمان ها دراین مساله دخیل هستند و ضرورت دارد تا با احیای قانون و جلب همکاری های فرابخشی به این مساله به طور جدی بپردازیم.

شهردار منطقه 2 با تقدیر از همراهی وزارت علوم و تحقیقات دراجرای طرح کاپ گفت: با توجه به  فعالیت علمی و آموزشی  وزارت علوم  و همچنین دامنه گسترده دستگاه های زیر مجموعه  و دانشگاه ها ، فرصت ارزشمندی برای مدیریت شهری  فراهم شده است تا بتواند با فرهنگسازی به صورت مویرگی در این اقدام ترویجی گام برداشته و تاثیرگذار باشد.

طرح  تفکیک پسماند هزینه های خدمات شهری را کاهش می دهد

وی با بیان اینکه حفاظت از محیط زیست یک  مسئولیت اجتماعی است گفت: اجرای طرح  تفکیک پسماند ، علاوه بر اقدام موثر  زیست محیطی، می تواند در کاهش هزینه های خدمات شهری و همچنین کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از فعالیت زباله گردها تاثیر گذار باشد.

محمد تقی نظرپور، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  با تقدیر از حرکت هوشمندانه  مدیریت شهری در بهره گیری از مشارکت سازمان ها و دستگاه های دولتی در فرهنگسازی تفکیک پسماند گفت: این همراهی و مشارکت همگانی  می تواند منجر به هم افزایی و در نهایت دستیابی به موفقیت طرح کاهش پسماند باشد

طرح کاهش پسماند در وزارت علوم

وی با بیان اینکه وزارت علوم  و تحقیقات از آمادگی لازم برای آغاز این حرکت ترویجی و تاثیر گذار در محیط زیست برخوردار است، گفت:  این وزارتخانه بنا به احساس مسئولیت اجتماعی خود در  حفاظت از محیط زیست اقداماتی  را در این زمینه  آغاز کرده است  که طرح مدیریت سبز و ایجاد دانشگاه سبز از جمله برنامه هایی است که در دستور کار قرار دارد.

معاون وزیر علوم در ادامه اجرای طرح جامع مدیریت جامع پسماند،تولید خوراک دام اززباله، تولید کمپوست از زباله ،بازیافت اوراق امتحانی و همچنین حذف پایان نامه های کاغذی و... را بخشی از اقدامات زیست محیطی  اجرا شده در دانشگاه ها برشمرد.

استفاده از 4 میلیون دانشجو برای فرهنگ سازی

نظرپور با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 4 میلیون دانشجو در دانشگاه های سراسر کشور مشغول تحصیل هستند و همین امر می تواند یک جریان سازی فرهنگی  در سراسر کشور را موجب شود ،  گفت:  مشارکت در اجرای طرح کاپ حرکتی هوشمند و آگاهانه ای است که می تواند با  فرهنگسازی  در بین کارکنان سازمان و همچنین دانشجوها  منجر به تغییر رفتار در بین خانواده آنها شود.

وی در پایان  اظهار امیدواری کرد در راستای این تفاهم نامه با جدیت و تلاش بتوانیم  درحوزه مسئولیت اجتماعی خود نسبت به محیط زیست همراه و همکار شهرداری باشیم.

لازم به ذکر است براساس این تفاهم نامه مقرر شد، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به منظور گسترش فرهنگ تفکیک پسماند نسبت به الزام اجرای طرح کاپ در ادارات زیر مجموعه وزارتخانه اقدام کند و تجهیز و آموزش کارکنان وزارتخانه  توسط شهرداری منطقه 2 از مفاد این تفاهم نامه است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟