توزیع ۲ میلیون واکسن آنفلوانزا و ماسک N۹۵ خارجی در نیمه دوم شهریورماه

هلال احمر / محمد نصیری در سومین نشست خبری خود که صبح امروز در سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر برگزار شد، اظهار کرد: در پی وقوع حادثه در لبنان، جمعیت هلال احمر ۲۴ ساعت پس از این حادثه امکانات خود را برای ارائه خدمات به حادثه‌دیدگان به بیروت ارسال کرد.

به گزارش رکنا، وی افزود: براساس آخرین آماری که شب گذشته اخذ شده است ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از خدمات بیمارستان صحرایی جمعیت هلال احمر ایران در بیروت بهره مند شده اند.

سخنگوی جمعیت هلال احمر با بیان اینکه ۱۸ متخصص و فوق تخصص در لبنان حضور پیدا کرده و خدمات درمانی را به مراجعان ارائه می کند، تاکید کرد: همچنین ۳۸ نفر از جمعیت هلال احمر به لبنان اعزام شده‌اند که البته تعدادی از آنها به کشور بازگشتند.

وی با اشاره به کمک‌های قابل توجه صلیب سرخ لبنان در سیل سال گذشته به کشورمان، گفت: لبنان از جمله کشورهایی بود که کمک‌های قابل توجهی را در آن مقطع به هموطنان سیل‌زده داشت و محموله قابل توجهی را به کشور و مناطق سیل‌زده ارسال کرد.

ارسال ۱۵۹ محموله بین المللی به ایران

نصیری همچنین به کمکهای ارسال شده از سوی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر به کشور ایران، اشاره کرد و گفت: در ارتباط با کووید ۱۹، ۱۵۹ محموله بین المللی به ایران ارسال شده که این محموله ها به ۲۰ نقطه از کشور و مناطق قرمز و پرخطر ارسال شده است.

به گفته وی، همزمان با هفته دولت چندین پروژه عمرانی و خدماتی از سوی جمعیت هلال احمر در نقاط مختلف کشور به بهره‌برداری خواهد رسید که از آن جمله می‌توان به افتتاح و بهره‌برداری یک هزار خانه هلال احمر جدید در سطح کشور اشاره کرد.

راه اندازی یک هزار خانه هلال در هفته دولت

سخنگوی جمعیت هلال احمر گفت: در حال حاضر یک هزار و ۴۰۰ خانه هلال احمر در سطح کشور فعالیت دارند که این اماکن در موضوعات تاب‌آوری، امداد و نجات فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده اند. در ۶ ماه گذشته در دوره جدید مدیریت هلال احمر و با حضور دکتر همتی اقدامات موثری برای راه‌اندازی خانه‌های هلال انجام شده و برهمین اساس در هفته دولت یک هزار خانه هلال جدید به یک هزار و ۴۰۰ خانه هلال اضافه خواهد شد.

افتتاح ۳ مرکز توانبخشی همزمان با هفته دولت

نصیری با اشاره به اینکه یکی دیگر از موضوعاتی که جمعیت هلال احمر توجه ویژه‌ای به آن داشته است ارائه خدمات توانبخشی با تعرفه تدریجی است، گفت: همزمان با هفته دولت سه مرکز توانبخشی در ایلام، رشت و سیرجان فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

وی همچنین به توزیع کمک‌های بین المللی به ویژه ماسک N۹۵ در مناطق محروم اشاره کرد و یادآور شد: تعداد قابل توجهی از این ماسک‌ها در قالب کمک‌های بین‌المللی به کشور ارسال شده است که در مراکز هلال احمر کمتر مورد استفاده قرار گرفته و بنا داریم همزمان با هفته دولت این اقلام را در مراکز درمانی و بیمارستانی سراسر کشور و به ویژه نقاط محروم و مناطق قرمز توزیع کنیم.

توزیع ماسک و فوم های بهداشتی در محل برگزاری مراسم عزاداری

سخنگوی جمعیت هلال احمر همچنین به اقدام جدید سازمان جوانان هلال احمر اشاره کرد و گفت: با توجه به فرا رسیدن ایام محرم و عزاداری سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) تمهیداتی برای تأمین ایمنی برگزاری مراسم های عزاداری مورد توجه دستگاه‌های مختلف و مردم قرار گرفته است و بر همین اساس جوانان هلال احمر بنا دارند براساس پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ شده از سوی وزارت بهداشت و در چارچوب بخشنامه‌های ابلاغ شده در محل‌ برگزاری مراسم‌های عزاداری اقدام به توزیع ماسک و فوم‌های بهداشتی کنند.

وی ادامه داد: بر همین اساس کمپین "نذر سلامت" با همکاری برنامه تلویزیونی عصر جدید آغاز خواهد شد که به موضوع جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای تأمین ماسک و اقلام بهداشتی در هیئات مذهبی خواهد پرداخت.

کاهش ۵۳ درصدی ماموریت های امداد و نجات

نصیری با اشاره به کاهش مأموریت‌های سازمان امداد و نجات، گفت: براساس گزارش تهیه شده تعداد مأموریتهای سازمان امداد و نجات در مردادماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۵۳ درصد کاهش یافته است که البته یکی از دلایل آن‌ها می‌توان به کاهش سفرها و رعایت مردم اشاره کرد.

وی گفت: بیشترین مأموریت‌ها از سوی سازمان امداد و نجات به ترتیب در استانهای مازندران با ۲۷۷ مأموریت، اصفهان با ۱۷۵ مأموریت و استان گلستان با ۱۶۱ مأموریت، انجام شده است.

سخنگوی جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: همچنین در مردادماه ۷۱ عملیات در محیط‌های آبی از سوی جمعیت هلال احمر انجام شده است که در همین ارتباط از هموطنان تقاضا داریم در شهریور و در ماه پایانی تابستان عنایت ویژه‌ای را به این مسئله داشته باشند. به طوری که متأسفانه در محیط‌های خلوت تعداد عملیاتهای سازمان امداد و نجات نیز افزایش یافته است و تاکید می شود در سواحلی که طرح امداد و نجات از سوی جمعیت هلال احمر اجرا نشده است، اقدام به شنا کردن نکنند. همچنین یکی دیگر از محلهای پرخطر حوزه‌های آبیاری باغات هستند که به این موضوع نیز باید توجه شود.

وی اضافه کرد: استان‌های مازندران، گیلان و بوشهر بیشترین مخاطره و خطر را در ارتباط با محیط‌های آبی داشته‌اند. همچنین براساس آمار در ماه گذشته ۲ هزار و ۱۶۲ مأموریت در این مناطق انجام شده است که ۳۱۶ مصدوم و افراد گرفتار نجات پیدا کرده‌اند. همچنین به هفت هزار و ۶۴۷ نفر نیز امدادرسانی شده و ۲۱۴ نفر هم اسکان داده شده اند.

وی افزود: یکی دیگر از اقدامات جمعیت هلال احمر راه اندازی کمپین "غرق نشوید" است که ۷۰ هزار نفر در رابطه با این کمپین، مشارکت داشتند و امیدواریم در ماه باقی‌مانده از تابستان شاهد کاهش حوادث ناشی از غرق شدن باشیم.

برگزاری دوره‌های آموزش همگانی به صورت آنلاین

نصیری خاطرنشان کرد: در یک ماه گذشته نیز اقدامات خوبی در رابطه با برگزاری دوره‌های آموزش همگانی در فضای مجازی انجام شده است و با توجه به فراهم کردن بستر این مسئله دوره‌های آموزشی تابستانی آنلاین را در ۴۳ روز گذشته برگزار کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: طبق آمار هر روز ۲ هزار نفر از فضای آموزش همگانی به صورت مجازی استفاده می‌کنند. همچنین در پایان هر دوره برای شرکت کنندگان در دوره گواهی صادر می شود.

سخنگوی جمعیت هلال احمر گفت: با ظرفیت‌سازی صورت گرفته در شبکه‌های اجتماعی، جمعیت هلال احمر توجه ویژه‌ای به آموزش آنلاین و توسعه آن دارد. همچنین در ماه‌های گذشته دوره‌های آموزش همگانی خانه‌های هلال در یک هزار و ۴۰۰ خانه به صورت حضوری و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شده است.

وی به آموزش سربازان در دوره آموزشی در پادگان‌ها اشاره کرد و گفت: در همین ارتباط نیز در تمام پادگان‌های آموزشی دوره آموزشی ۳۰ ساعته برای سربازان توسط جمعیت هلال احمر برگزار شد است.

اختصاص ۵۰۰ هزار دلار از طریق رفع تحریم ها از هلال احمر

نصیری همچنین به اقدامات انجام شده در حوزه معاونت امور بین الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر اشاره کرد و گفت: براساس پیگیری های انجام شده، انتقال کمک‌های بشردوستانه جمعیت هلال احمر به کشور انجام شد که با تلاش‌های بیش از یک سال گذشته ۵۰۰ هزار دلار از طریق این کانال در اختیار جمعیت هلال احمر قرار گرفت که از این رقم ۱۵۰ هزار دلار مربوط به حوادث سه سال پیش کرمانشاه و همچنین بخشی از این پول به سیل سیستان و مابقی نیز که حدود ۳۰۰ هزار دلار است به بیماری کووید۱۹ و کمک‌های فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر اختصاص دارد.

به گفته وی، همچنین با پیگیری‌های انجام شده توسط سازمان تدارکات پزشکی و تأمین ارز مورد نیاز به زودی واکسن آنفلوانزا به کشور وارد خواهد شد که در ابتدا قرار بود یک میلیون واکسن آنفلوانزا توسط هلال احمر تأمین شود که تعداد آن به ۲ میلیون واکسن افزایش پیدا کرده و بنا داریم در صورت فراهم شدن شرایط، توزیع این واکسن‌ها را از نیمه دوم شهریورماه آغاز کنیم.

سخنگوی جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: همچنین ۲ جشنواره از سوی سازمان داوطلبان مدنظر قرار دارد که از آن جمله می‌توان به جشنواره گام دوم انقلاب و طرح تابستانی صبح رویش اشاره کرد که مقدمات آن انجام گرفته است.

اجرای مرحله سوم طرح نذر آب

سخنگوی جمعیت هلال احمر به اجرای فاز سوم طرح نذر آب در مناطق استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان اشاره کرد و گفت: در ۲ مرحله قبلی از اجرای این طرح به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کرده‌ایم و در فاز سوم این طرح نیز سه هدف از جمله آب‌رسانی در مناطق محروم، ارائه خدمات درمانی و موضوع معیشت در دستور کار قرار دارد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟