محرم  آمار کرونا اوج می گیرد / برای استفاده از نوع ماسک مته به خشخاش نگذاریم

ماسک | دکتر حسین کرمانپور، رییس بخش اورژانس بیمارستان سینا و مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی کشور در گفتگو با خبرنگار رکنا به این سوالات پاسخ می دهد که می توانید در ادامه بخوانید.

 استفاده از ماسک های سه لایه و تزئینی ثمربخش بود

کرمانپور گفت: حتی ماسک های تزئینی ، اگر سه لایه بودن را دارا باشند، می توانند استاندارد حساب شوند. خیلی از مزون ها یا خیاط ها ماسک هایی می سازند که به خاطر زیبایی افراد را جلب می کند. اگر استاندارد ماسک در آنها رعایت شود، کارایی ماسک را دارند، اما اگر به خاطر کوک و دوخت پارچه ماسک سوراخ باشد، به همان اندازه حفره های مجود آسیب پذیر است .البته در ایران خیلی این ماسک ها کم است، بیشتر در هند و پاکستان و ... دیده می شود.

استفاده از هر پوششی تحت عنوان ماسک ثمربخش است

وی در ادامه بیان کرد: ما به این نتیجه رسیده ایم که به هر طریقی مردم ماسک بزنند، ثمر بخش است. یک وقت می پرسند که ما در حضور بیمار کووید هستیم، آنجا موضوع فرق دارد. اما وقتی درباره عبور و مرور صحبت میکنیم باور ما این است که همین ماسک پارچه ای می تواند جلوی خیلی از انتقال ها را بگیرد.

وی اشاره کرد: اگر افراد از پارچه یا چفیه به صورت سه لایه استفاده کنند نیز خاصیت ماسک را دارد. مسئله این است که باید از سه پارچه ای استفاده شود که بافت یکسان نداشته باشد.

برای استفاده از نوع ماسک مته به خشخاش نگذاریم

دکتر کرمانپور بیان کرد: واقعیت این است که نباید مته به خشخاش استفاده از ماسک گذاشت. مردم ماسک بزنند فرقی نمی کند نوع آن. این می تواند جلوی انتقال را بگیرد. نه کاملا اما باز فایده دار است. شاید 50 درصد زنجیره انتقال را کم کند. ما به همین هم راضی هستیم. اگر بیش از حد حساسیت به خرج دهیم، اتفاقی می افتد که دیگر مردم تن به استفاده از ماسک نمی روند. به نظر بنده هر ماسکی که می توانند را استفاده کنند. حتی ماسک یک لایه از نبودن آن بهتر است.

فلسفه استفاده از ماسک جلوگیری از انتشار تنفس فرد زننده است

رئیس اورژانس بیمارستان سینا بیان کرد: ماسک در بدترین حالت می تواند جلوی ترشحات بزاغی و تنفسی افراد را بگیرد. این با هر پارچه ای ممکن است و قابلیت بالایی در شکست زنجیزه انتقال دارد. منتهی اگر کسی می خواهد که ماسکی استفاده کند که ویروس به او نرسد، باید از ماسک ان 99 ( حتی نه ان 95) استفاده کند. این ماسک تا 99 درصد از ورود ویروس به دستگاه تنفسی پیشگیری می کند. اما فلسفه استفاده عمومی از ماسک جلوگیری از پخش ترشحات تنفسی فرد ماسک زننده است که حتی استفاده از یک پارچه هم جواب گو ست .

بی تردید در محرم افزایش حجم ویروس را خواهیم داشت

وی در پایان گفت: ماسک کمک کننده است.اما نمی شود به خیال استفاده از ماسک دسته عزاداری راه انداخت. ماسک نمی تواند کاملا مانع ورود ویروس شود. شک نکنید که در ایام محرم افزایش حج ویروس و ابتلا را خواهیم داشت. هیچ ماسکی نمی تواند جلوی عبور ویروس را برای عدم ابتلای مطمئن بگیرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟