بهبودیافتگان کرونا در روز عرفه پلاسما اهدا کنند

پلاسما / بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون ایران به مناسبت روز انتقال خون در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران گفت: با توجه به اینکه امسال روزجهانی انتقال خون با روز عرفه مصادف شده است از بهبودیافتگان کرونا درخواست می کنیم به شکرانه سلامتی به مراکز انتقال خون مراجعه کرده و پلاسمای خود را اهدا کنند.

به گزارش رکنا، وی درباره اهدا پلاسما توسط بیماران بهبود یافته کرونا گفت: طی چهار ماه اول سال، 4566نفر از بهبود یافتگان، جهت انتقال پلاسما به مراکز انتقال خون کشور مراجعه کرده اند و حدود 3595 واحد پلاسما اهدا شده است. بیشترین میزان مراجعه در استان های تهران، خوزستان، کرمانشاه، خراسان رضوی و اصفهان بوده است. افرادی که از بیماری کرونا بهبود پیدا کرده اند و 28 روز از زمان بهبودی شان گذشته است، می‌توانند جهت اهدا پلاسما برای درمان بیماران به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه امسال 9 مرداد برابر شده با روزجهانی انتقال خون و از طرفی مصادف شده با 9 ذی الحجه و روز عرفه که افراد بسیاری با انجام فریضه های دینی و معنوی سعی در نزدیکتر شدن به خداوند دارند، افراد واجد شرایط می‌توانند به شکرانه برخورداری از سلامتی مجدد، به مراکز انتقال خون مراجعه کرده و پلاسما خود را به عنوان نذر سلامتی اهدا کنند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران درباره اهداء پلاسما و انتقال ویروس کرونا در مراکز انتقال خون افزود: اهدا پلاسما بصورت رایگان صورت می‌گیرد. مراکز انتقال خون، مانند مراکز بیمارستانی نیست. این محیط کاملا بهداشتی و پاکیزه است و تمامی وسایل یک بار مصرف هستند. همچنین شایان ذکر است که ویروس کرونا به واسطه اهدا خون منتقل نمی‌شود.

حاجی بیگی از وضعیت ذخایر خونی در کشور گفت : در بسیاری از کشورها شاهد 70 درصد کاهش آمار اهدا کنندگان خون را هستیم. در ایران و در اسفند ماه این آمار 35 درصد بوده و این رقم تا اردیبهشت ماه ادامه داشته است و هم اکنون به 13 درصد رسیده است . خوشبختانه توانسته ایم این شرایط را مدیریت کنیم و تا به امروز هیچ بیماری دچار کمبود خون نشده است. در استان های گلستان، مازنداران، گیلان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان به واسطه حضور زیاد بیماران تالاسمی 20 درصد از ذخایر خون کشور به این بیماران خاص اختصاص دارد.

وی در رابطه با کمبود پلاسما افزود : پلاسما در دو صورت رندوم و هایپر ایمیون وجود دارد که پلاسمای نوع دوم تنها در بیماران بهبود یافته از کرونا یافت می‌شود. با توجه به بالا رفتن میزان مصرف این پلاسما و درخواست مکرر پزشکان برای دریافت پلاسما، همچنان نیاز به اهدا کنندگان بیشتری داریم.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران درباره واردات و صادرات خون گفت: واردات و صادرات خون و فرآورده های آن به دلیل شرایط اپیدمیولوژیکی خاص هر کشور در تمامی نقاط جهان ممنوع و غیرقانونی است.

حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در پایان این گفتگو از تمامی اهداکنندگان پلاسما به بیماران کرونایی تشکر کرد و به تمامی فعالان عرصه سلامت و رسانه خدا قوت گفت. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟