رئیس سازمان سنجش: برگزاری کنکور سراسری ساده تر از آزمون دکتری است

کنکور / ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور صبح امروز در حاشیه برگزاری آزمون دکتری سال ۹۹ در جمع خبرنگاران با ارائه آمار داوطلبان آزمون گفت: تعداد ۱۷۹ هزار و ۷۰۴ نفر برای شرکت در آزمون دکتری ثبت نام کردند که ۴۴ درصد زن و ۵۶ درصد آنها مرد هستند و تعداد ثبت نام کنندگان نسبت به سال گذشته حدود ۱۷ هزار نفر کمتر است.

به گزارش رکنا، وی افزود: آزمون امروز برگزار شد و کارنامه اولیه ان نیز دهه اول شهریورماه منتشر می شود و داوطلبان در دهه دوم شهریور می توانند برای انتخاب رشته اقدام کنند.

خدایی درباره چگونگی برگزاری آزمون های سراسری و کارشناسی ارشد گفت: سازمان سنجش مجری برگزاری آزمون هاست و تصمیم درباره برگزاری یا عدم برگزاری از سوی ستاد مقابله با کرونا گرفته می شود، ما تابع تصمیمات ستاد هستیم.

خدایی در ادامه اظهار داشت: در کشور با ویروس کرونا مواجه هستیم و همه راجع به کنکور و مسائل آن اظهار نظر می کند. اما برای ما اجرای قانون مهم است و اگر ستاد تصمیم بگیرد تاریخ آزمون های دیگر هم تغییر می کند البته برگزاری کنکور سراسری ساده تر از آزمون دکتری است.

خدایی اضافه کرد: متوسط افراد دکتری حاضر در هر حوزه ۴۰۰ نفر است ولی در کنکور در ۴۰۰ شهر و ۴۰۰ نقطه برگزار و تراکم داوطلب در حوزه ما در آزمون سراسری کمتر از ۱۵۰ نفر است.

خدایی اضافه کرد: ۱۱۵ هزار نفر عوامل اجرایی در کنکور سراسری امسال داریم اجرایی شدن آن خیلی برای ما مشکلی ندارد زیرا جمعیت پراکنده است.

او در ادامه اظهار داشت: اگر تعویقی اتفاق بیفتد تصمیم ستاد کرونا است و اعلام می کنیم و اگر تغییر اتفاق نیفتد که طبق روال قبل برگزار می شود.

خدایی درباره قرنطینه طراحان سوال بیان داشت: خود استاد قرنطینه نمی شود ولی ۴۰ نفری که سوالات را چاپ می کنند از اسفند ماه در قرنطینه اند.

خدایی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش مصاحبه آزمون دکتری برای داوطلبان به صورت مجازی است و نیازی به حضور داوطلبان نیست.

رئیس سازمان سنجش اضافه کرد: ۹۱۲ هزار ظرفیت سوابق تحصیلی داریم و حدود ۲۰ درصد ظرفیت روزانه و ۵۰ درصد ظرفیت نوبت دوم شبانه هستند.

رئیس سازمان سنجش افزود: البته در رشته های علوم پزشکی رقابت سنگین است و جایگزینی برای پزشکی نداریم که طبیعتا باید آزمون برای این رشته ها برگزار شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟