بیش از ۹۵ درصد بیماران کرونایی بهبود پیدا می‌ کنند

کرونا / «علی فتاحی» معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور در نشست خبری مجازی پویش ملی همدلی با مدافعان سلامت، گفت: در این سال‌ها دغدغه‌ی نیروی انسانی در بیمارستان‌ها نداشتیم و حتی تعداد نیروها بیشتر از حد مورد نیاز بوده است، به خصوص در آی سی یوها و بخش‌های ویژه، اما باید مراقب باشیم تا در این شرایط دراین زمینه دچار مشکل نشویم که تنها راه مقابله با کرونا به دست خود مردم است.

به گزارش رکنا، وی ادامه داد: بیش از ۹۵ درصد بیماران بهبود پیدا می کنند و مردم ترس نداشته باشند، اما بی اهمیت هم نباشند، باید پروتکل های صادر شده از طرف وزارت بهداشت رعایت شود.

فتاحی گفت: سپردن سلامتی به دست افرادی که اهل فن هستند هم نکته‌ای است که باید به آن توجه شود، پزشکان باید جهاد گونه کنار مردم باشند و از خودشان و مردم مراقبت کنند و به انتظار بیماران جامعه عمل بپوشانند.

برای پزشکان عمومی دوره‌های تخصصی بگذاریم

فتاحی با اشاره به خطر کمبود نیروی انسانی گفت: در این مدت فعالیت غیراورژانسی تا حدی تعطیل شده بود و از کادر درمان در جریان ویروس کرونا استفاده شد، اما همچنان نگرانی‌هایی وجود دارد. اگر مردم کمک نکنند، در آینده با کمبود نیروی تخصصی مواجه خواهیم شد چون تربیت نیروی تخصصی زمانبر است. حتی در گروه پرستاری هم هر شخصی نمی‌تواند در آی سی یو و سی سی یو کار کند. اعلام کردیم که در این شرایط باید به صورت اورژانسی به تربیت کمک بهیار و بهیار بپردازیم و حتی باید دوره‌های تخصصی برای پزشکان عمومی بگذاریم که از این افراد در بخش‌های ویژه استفاده شود.

وی بیان کرد: در سال گذشته نزدیک به ۳۰۰ نفر محروم از کار شدند و بیمار اختیار دارد که وقتی دچار مشکل می‌شود به سه جا از جمله دادسرای عمومی و انقلاب، سازمان تعزیرات حکومتی و دادسرای نظام پزشکی مراجعه کند.

فتاح بیان کرد: در سال گذشته به این سه مرکز حدود ۲۰ هزار شاکی مراجعه کرده‌اند. حدود ۳۰ درصد شکایت‌ها همپوشانی دارد، یعنی به هر سه قسمت مراجعه داشته‌اند.

۹۰۰ میلیون مراجعه‌ مردم به مراکز درمان در سال گذشته

وی ادامه داد: در سال گذشته حدود ۹۰۰ میلیون بار مراجعه درمانی در ایران اتفاق افتاده که از این ۹۰۰ میلیون بار مراجعه در کل کشور، ۲۰ هزار پرونده داشتیم، در مقایسه با سایر کشورها این میزان شکایت‌ها بالا نیست اما باز حتی یک مورد شکایت هم زیاد است.

فتاحی بیان کرد: ۶۰ درصد قرارها در سال گذشته منجر به برائت و ۴۰ درصد منجر به کیفرخواست شده است، بیشترین شکایت‌ها شامل نارضایتی از درمان است. ۲۰ درصد شکایت‌ها مربوط به تعرفه بوده و ۵ درصد عوامل رفتاری کادر درمان و ۵ درصد هم تبلیغات غیرمجاز است.

تست کرونا در خانه ممنوع نیست

وی در مورد تست کرونا در خانه گفت: اگر طبق دستوراتی که وزارت بهداشت می دهد عمل نشود تخلف است، تست کرونا در منزل ممنوع نیست بلکه تبلیغ آن ممنوع است چون در هر حال افرادی هستند که توان خارج شدن از خانه را نداشته باشند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟