آسیب‌ های ورود زود هنگام کودکان به دنیای کار

کودکان / لیلا کریمی فرشی مشاور و روانشناس بالینی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آسیب‌های ورود زود هنگام کودکان به عرصه کار، هنر و ...، اظهار کرد: کودکانی که خیلی زود وارد عرصه کار و فعالیت حرفه‌ای می‌شوند، ممکن است تحت آسیب‌های خاصی قرار گیرند و اکثر اوقات رویا‌های تحقق نیافته‌ والدین زمینه را برای ورود کودکان به حرفه‌هایی نظیر بازیگری، خوانندگی و مشاغلی از این دست هموار می‌کند.

به گزارش رکنا، این روانشناس با اشاره به اینکه در بعضی مواقع نیز وضعیت اقتصادی والدین و منافع مالی می‌تواند کودک را به این وادی هدایت کند، افزود: مواردی هم وجود دارد که استعداد و توانایی‌های کودک او را به دنیای کار و فعالیت حرفه‌ای می‌کشاند. در میان کودکان انگشت شماری که واقعا به شهرت دست پیدا می‌کنند، تعداد کمی هستند که از لحاظ روحی و روانی آسیب نمی‌بینند.

وی بیان کرد: گاهی اوقات حضور در عرصه فعالیت‌ها و مشاغلی همچون بازیگری، خوانندگی و نظایر آن که می‌تواند با شهرت و محبوبیت همراه شود می‌تواند بر رشد فکری و احساسی یک کودک اثر بگذارد و او را در معرض آسیب‌ها و مشکلات رشدی و روانی قرار دهد. میزان این آسیب‌ها به انگیزه کودک و والدین، سن و سال کودک، مدت زمان کانون توجه بودن، میزان تعهد، محیط کاری و دستاورد‌های اقتصادی بستگی دارد.

کریمی با بیان اینکه این کودکان به دلیل اینکه بیش از هم سن و سالان خود در زمینه روابط اجتماعی رشد می‌کنند ممکن است در معرض طرد شدن از سوی دوستان و همسالان خود قرار گیرند، ادامه داد: توجه بیش از حد، حفاظت و حمایت بیش از اندازه و خارج از حد معمول، عدم فرصت برای بازی، تحت فشار قرار دادن کودک و تمرین‌های فشرده و زیاد به همراه سختگیری و سرزنش، می‌تواند کودک را در معرض مواردی، چون استرس، نگرانی، بدخلقی و در سنین بالاتر اختلالات خواب و تغذیه، انزوا و دوری از خانواده و دوستان، کم مهارتی و افکار و باور‌های کمال گرایانه قرار دهد.

این روانشناس با اشاره به اینکه کودکان نیازمند رشد در محیطی امن و توأم با آرامش هستند، گفت: والدین باید توجه داشته باشند تا از کودکان خود به عنوان ابزاری جهت تحقق رویا‌ها و آرزو‌های خود استفاده نکنند و آن‌ها را از بازی و سایر مواردی که به رشد و تکاملشان کمک می‌کند، محروم نسازند.

وی اضافه کرد: در صورتی که کودکی با استعداد و توانمندی خود وارد دنیای بازیگری، خوانندگی و ... می‌شود، باید سعی کرد به عنوان حرفه و شغل به آن نگاه نشود و شرایط توأم با تفریح و لذت برای کودک مهیا و از هر گونه اعمال فشار بر آن پرهیز شود و همچنین تمرین‌ها با تمایل کودک و خواست وی اجرا شود.

کریمی با بیان اینکه باید به استرس و تنش کودک توجه شود، خاطرنشان کرد: خواب و استراحت و تغذیه کودک حائز اهمیت است، لازم است بدانید که نباید سایر برنامه‌های زندگی کودک تحت الشعاع تمرین‌ها قرار گیرد و باید انتظارات غیر واقع بینانه از کودک تعدیل شود. همچنین در صورت بروز استرس، مشکلات رفتاری و ... در کودک حتما از روانشناسان متخصص کودک کمک گرفته شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟