پوشش سوادآموزی ۸۵۰ هزار نفر از اتباع خارجی مقیم ایران

سوادآموزی / شاپور محمد زاده در مورد طرح سوادآموزی اتباع خارجی با گرامیداشت یاد شهدای فاطمیون که دوشادوش رزمندگان عزیز کشورمان خون خود را نثار اسلام عزیز و انقلاب کردند، گفت: ارتقای شاخص باسوادی و آموزش سواد به مهاجران مقیم ایران برای تقویت و ترویج فرهنگ اسلامی و توانمندسازی مهاجران خارجی با اولویت اتباع کشورهای دوست و برادر، در بهبود زندگی فردی و اجتماعی کاملاً مؤثر و ملموس است. با عنایت به منویات مقام معظم رهبری و اجرای رسالت آموزش سواد به پناهندگان و اتباع خارجی، سازمان نهضت سوادآموزی در چهار دهه گذشته به این امر اهتمام کرده است

به گزارش رکنا، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی اظهار کرد: در طرح سوادآموزی اتباع خارجی و آموزش سواد به مهاجران مقیم ایران با اولویت اتباع کشور افغانستان توانسته‌ایم بیش از ۸۵۰هزارنفر را از ابتدا تاکنون تحت پوشش قرار بدهیم و از نعمت سواد برخوردار کنیم.

محمد زاده در خصوص انواع طرح‌های آموزشی اتباع گفت: سازمان نهضت سوادآموزی علاوه بر فعالیت‌های سالانه معمول خود که به‌عنوان طرح عادی مطرح است با همکاری نهادهای بین‌المللی همانند کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد، شورای مهاجرین کشور نروژ و با هماهنگی اداره کل اتباع وزارت کشور با انعقاد تفاهمنامه‌های همکاری مشترک نسبت به شناسایی و جذب اتباع و مهاجران خارجی اقدام کرده است. در مجموع طرح‌های سوادآموزی اتباع خارجی که در چهار طرح شامل می‌شود، عبارتند از: سوادآموزی اتباع طرح عادی، سوادآموزی اتباع طرح کمیساریا، سوادآموزی اتباع طرح نروژی(NRC) و سوادآموزی اتباع طرح ریلیف اینترنشنال(RI).

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان آمار فعالیت‌های این سازمان گفت: از سال ۱۳۶۳ تا پایان سال ۱۳۹۸ درمجموع تعداد ۸۵۰ هزار و ۱۱۵ نفر از اتباع و مهاجران خارجی در کلاس‌های سوادآموزی ثبت‌نام کرده، آموزش‌دیده‌ و از خدمات سوادآموزی منتفع شده‌اند.

وی افزود: از مجموع آمار ذکرشده ۳۲ هزار و ۴۵۵ نفر در سال ۱۳۹۸ تحت پوشش طرح اتباع قرارگرفته‌اند که از این مقدار ۲۶ هزار ۱۷۵ نفر در طرح عادی اتباع و ۶۲۸۰ نفر تحت پوشش طرح‌های بین‌المللی، طرح کمیساریای سازمان ملل، طرح نروژی و طرح ریلیف قرارگرفته‌اند و از آمار ذکرشده در سال ۹۸ تعداد ۲۲ هزار ۶۰۸ نفر در دوره سوادآموزی و ۹۸۴۷ نفر در دوره انتقال شرکت داشته‌اند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش،محمد زاده در خصوص برنامه‌ریزی سوادآموزی اتباع در سال ۱۳۹۹ گفت: در سال جاری علیرغم محدودیت‌های پیش‌آمده به‌ علت شیوع ویروس کرونا سازمان نهضت سوادآموزی برنامه‌ریزی کرده است تا ۲۳ هزار و ۵۰۰ نفر در دوره‌های سوادآموزی اتباع خارجی شرکت کنند. از این تعداد ۱۶ هزار و ۳۹۲ نفر در دوره سوادآموزی (معادل پایه سوم ابتدایی) و ۷۱۰۸ نفر در دوره انتقال (معادل پایه ششم ابتدایی) هستند که امیدواریم با مشارکت نهادهای بین‌المللی در سال ۹۹ نیز شاهد سوادآموزی افراد یاد شده باشیم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟