ظرفیت شورای عالی استان ها مورد استفاده قرار نمی گیرد

قانون شوراها / دکترعلیرضااحمدی رییس شورای عالی استان ها در جلسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس اظهارداشت: براساس قانون اساسی شوراهای اسلامی جایگاه رفیعی دارند و بایستی برای تقویت نهاد شوراهای اسلامی گام برداریم.

به گزارش رکنا، وی با بیان اینکه نمایندگان شوراهای اسلامی مانند نمایندگان مجلس معتمدین مردم هستند گفت: اعضای شوراهای اسلامی ثمره خروجی تایید صلاحیت نمایندگان مجلس هستند. نباید جایگاه ها را تضعیف کرد. برای مثال اگر فردی برای مجلس تائید صلاحیت نمی شود و یا در مجلس تخلفی می کند آیا باید جایگاه مجلس را تضعیف کرد؟ برای شوراهای اسلامی هم همینگونه است و باید با افرادی که تخلف می کنند با آن ها برخورد کرد.

احمدی با بیان اینکه اصل 101 قانون اساسی به تشکیل شوراها اشاره می کند واصل 102 اشاره می کند که شورای عالی استان ها می تواند مستقیما به مجلس طرح ارائه کند افزود: برای این جایگاه که قانون اساسی برای شورای عالی استان ها در نظر گرفته است؛ باید مجلس شورای اسلامی بتواند از ظرفیت آن استفاده کند.

وی با بیان اینکه شورای عالی استان ها در کمیسیون های دولت دعوت می شود و در خیلی از مجامع مختلف جایگاه شورای عالی استان ها دیده شده است تاکید کرد:هر موضوعی که درحوزه شوراها و شهرداری ها مطرح می شود حتما باید رئیس و یا نائب رئیس دردفاع و یا مخالفت آن باید صحبت کند و نظر شوراهای اسلامی را منعکس کند.

رئیس شورای عالی استان ها با اشاره به اصلاح قانون شوراها تاکید کرد: در این خصوص که شورای عالی استان ها عصاره 125 هزار و 992 عضو شورای اسلامی شهر و روستا است می تواند نقش موثری ایفا کند.

احمدی در پایان با تاکید برضرورت استفاده از ظرفیت شوراهای اسلامی افزود: 50 درصد از امورات شهر و روستا را شورا و شهرداری ها و دهیاری ها اداره می کنند و برنامه های مختلف شهر را شورا سیاست گذاری و برنامه ریزی می کند.آیا شهرداری می تواند بدون مصوبه شورا، پروژه ای را در شهر اجرا کند؟ بنابراین از این ظرفیت شوراهای اسلامی در موضوعات و حوزه های مختلف باید استفاده کرد.

دراین جلسه حمید بادامی نجات نایب رئیس٬ سید پیمان موسوی نماینده استان کرمانشاه، عباس محمد صالحی‌ نماینده استان اصفهان و رضا فیروز رنجبر نماینده استان البرز در شورای عالی استان ها نیز حضور داشتندو پیرامون مباحث مطروحه به بیان مطالب و دیدگاه های خود پرداختند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟