پدربزرگ ۹۷ ساله دشتستانی کرونا را شکست داد

کرونا / بیمار ۹۷ ساله از توابع بخش مرکزی دشتستان، پس از ده روز بستری در بیمارستان شهید گنجی برازجان، با امید و روحیه بالا و تلاش‌ جهادی مدافعان سلامت کرونا را شکست داد.

به گزارش رکنا، پزشک متخصص عفونی و بیماری‌های تنفسی تمام وقت بیمارستان شهید گنجی برازجان در این خصوص گفت: مسن‌ترین فرد کرونایی شهرستان دشتستان تاکنون مرد ۹۷ ساله ای بوده‌ که با دریافت خدمات بالینی و درمان‌های به‌موقع در طی ۱۰ روز بستری در بخش بیماری‌های تنفسی، این بیماری را شکست داد و هم‌اکنون برای سپری کردن دوران نقاهت در منزل تحت مراقبت و پیگیری هستند.

حسن شفیعی افزود: این بیمار با وجود بیماری‌های زمینه‌ای که از بیماری‌های پرخطر برای افراد سالمند محسوب می‌شود پس از هشت روز بستری در بخش مراقبت از بیماران کرونایی با توجه به روحیه بالایی که داشت، توانست این بیماری را شکست داده و با حال عمومی خوب از بیمارستان ترخیص شود.

وی تصریح کرد: افراد مسن دارای بیماری‌های مزمن از قبیل بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری ریوی، دیابت، سرطان و فشارخون بالا در معرض خطر جدی‌تر بیماری کووید ۱۹ و مرگ ناشی از آن قرار دارند و با افزایش سن شاهد شیوع بیشتر بیماری‌های مزمن غیر واگیر هستیم و این بیماری‌ها به نوبه خود منجر به کاهش قدرت سیستم ایمنی سالمندان می‌شود.

این متخصص خاطرنشان کرد: شست و شوی دست‌ها به مدت ۲۰ ثانیه، پرهیز از لمس سطوح در مکان‌های عمومی، پرهیز از حضور در مکان‌های شلوغ و پرجمعیت از رفتارهای بهداشتی است که برای عموم جامعه و در هر گروه سنی توصیه‌ شده و انجام آن برای پیشگیری از کرونا الزامی است.

شفیعی تصریح کرد: باید ضدعفونی واکر، عصا، عینک و سمعک به عنوان پرکاربردترین وسایل کمکی در سالمندان به صورت ویژه‌ای مورد توجه قرار داده شود.

بیمار ۹۷ ساله دشتستانی شرح بیماری خود را چنین بیان می‌کند: چندین روز قبل از شروع علائم دچار خستگی شده بودم و احساس می‌کردم مثل همیشه نیستم و دو روز بعد دچار بی‌حالی و کرختی در پاهایم شدم، به طوری که قادر به راه رفتن نبودم. در روزهای بعد دچار تب و سرگیجه و کم‌کم دچار سنگینی در قفسه سینه و سپس سرفه‌های پراکنده شدم.

بیات که به زیبایی ماجرای مبتلا شدنش به بیماری کرونا را شرح می‌داد، گفت: وقتی سرفه می‌کردم احساس سنگینی در قفسه سینه و مشکل در حالت دم داشتم و دچار تعریق و تب مکرر می‌شدم. تقریباً چهار روز بعد از بروز علائم با اصرار خانواده‌ام به مرکز خدمات جامع سلامت محل سکونتم مراجعه و پس از بررسی به بیمارستان ارجاع داده شدم که با توجه به وضعیتم، بلافاصله توسط کادر درمان در بخش بیماران تنفسی بستری شدم.

این سالمند از تلاش پرستاران و پزشکان اورژانس تنفسی و بخش تنفسی بیمارستان شهید گنجی برازجان، تشکر و آن‌ها را نجات‌بخش زندگی خود می‌داند.

وی در ادامه به سالمندان توصیه کرد این بیماری را جدی بگیرند و از حضور در مکان‌های شلوغ خودداری کنند و با رعایت بهداشت فردی از این بیماری پیشگیری نمایند و در صورتی که دچار علائم بیماری شدند، در همان روزهای اول بیماری به نزدیک‌ترین مراکز درمانی مراجعه کنند تا بتوانند با درمان به‌موقع و یاری خداوند این بیماری را شکست دهند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟