بی‌عدالتی در فرصت‌ های یادگیری ریشه همه نابرابری‌ ها است

آموزش و پرورش / وزیر آموزش و پرورش گفت: در نتیجه کاستن از فاصله‌های جنسیتی در امر برخورداری از آموزش و دسترسی به فرصت‌های برابر با مردان و پسران برای زنان و دختران گام بسیار مهم و اساسی در جهت میل به عدالت محسوب می‌شود.

محسن حاجی میرزایی در نشست همکاری های مشترک و امضای تفاهم‌نامه با معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری که با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و جمعی از مدیران در دفتر این معاونت برگزار شد، افزود: آموزش و پرورش هم متقابلا از همکاری با معاونت امور زنان در راستای توسعه گفت و گوی بین خانواده و بین نسلی، آموزش حقوق کودک، بهداشت دختران و کودکیاری استقبال می کند.

به گزارش رکنا، وی با یادآوری اینکه جامعه ما از جهت مسوولیت های اجتماعی ضعف دارد، تصریح کرد: هر چه بتوانیم این مسئولیت‌ها و مهارت‌ها را توسعه دهیم به ساختن یک نسل سالم تر و با نشاط تر و جامعه شکوفاتر کمک کرده ایم.

حاجی میرزایی ادامه داد: یکی از درخشان‌ترین اقدامات جمهوری اسلامی ایران، کاستن از نابرابری های جنسیتی و بی عدالتی و دسترسی گسترده زنان به امر آموزش و مشارکت است.

کاستن از فاصله های جنسیتی با عدالت آموزشی میسر است

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه رسیدن به این عدالت جزء زیربنایی ترین، پایدارترین و موثرترین کارهایی است که در جمهوری اسلامی انجام شده است، ابراز امیدواری کرد: این کار کماکان در حوزه سوادآموزی، آموزش ابتدایی و آموزش متوسطه و گذر تحصیلی به دوره های تحصیلی بالاتر در حال انجام است.

آموزش و پرورش مهم‌ترین نهاد هویت ساز، فرهنگ ساز و تمدن ساز است

وی با یادآوری اینکه در آموزش و پرورش به دنبال مطلوبی هستیم که در سند تحول بنیادین نهادینه شده است، گفت: آموزش و پرورش به عنوان مهم‌ترین نهاد هویت ساز، فرهنگ ساز و تمدن ساز به افراد برای بروز و ظهور کمک می‌کند تا بتوانند روی پای خود بایستند و از حق و حقوق خود دفاع کنند. ضمن اینکه مشارکت موثری در زندگی جمعی داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه این موضوع ظرفیت بزرگ و مهمی است، تصریح کرد: افراد با ورود به دنیای آموزش، شروع به یادگیری می کنند. این یاد گرفتن از خود آنان شروع و سپس به یادگیری از خلق و ارتباط با دیگران توسعه می یابد. اینکه نظام آموزشی ما تا چه حد ما را تجهیز می کند که از خود یا تعامل با دیگران بهتر یاد بگیریم فوق العاده اهمیت دارد.

وی تصریح کرد: سال های بسیاری تمرکز و توجه نظام آموزشی ایران بر روی انتقال مفهوم آموزش به دانش آموزان بود و این توانایی پوشش دادن به همه ماموریت های بزرگ را نداشت. در حالیکه برای رسیدن به توانایی های بزرگ باید خوب دیدن، خوب شنیدن و خوب اندیشیدن را به دانش آموزان آموخت.

نیاز امروز دانش آموزان، خوب دیدن، شنیدن و اندیشیدن است

حاجی میرزایی با تاکید بر اینکه دانش آموزی که خوب بیاموزد که چگونه بشنود، ببیند یا بیاندیشد مناسبات جمعی او بهتر و عمق یادگیری او بیشتر خواهد داشت، اظهار داشت: همچنین تعامل و سازگاری او با دیگران گسترده تر می شود موضوعی که ما در جست و جوی آن هستیم و تلاش می کنیم با آموزش این مهارت ها، دانش آموز حضور و مصونیت بیشتری داشته باشد و راه حل ایمن کردن دانش آموزان از آسیب ها از این جا آغاز می شود.

وی تصریح کرد: اگر مراقبت های اجتماعی بیشتر شود آسیب های اجتماعی کمتر نمی شود مگر اینکه به نسل نو مصونیت از خطر بدهیم که آن هم با آموزش خوب حرف زدن، ارتباط برقرار کردن، نه گفتن و غیره میسر خواهد شد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟