ضلع جنوب‌ شرقی کویر میقان تحت مطالعات بیابانزدایی قرار می‌ گیرد

کویر میقان / آتنا فرجی، با اشاره به نقش موثر کویر میقان در انتشار گردوغبار به سمت شهر اراک، اظهار کرد: شمال کویر میقان یکی از اصلی‌ترین کانون‌های فرسایش بادی در استان مرکزی است و در واقع منشاء اصلی گردوغبار اراک نیز محسوب می‌شود.

به گزارش رکنا، وی با اشاره به بوته‌کاری‌های صورت گرفته در این منطقه از کویر و احداث بادشکن‌های غیر زنده، گفت: احداث بادشکن، بوته‌کاری و انجام اقدامات بیومکانیک و مکانیک در واقع بخشی از اقدامات موثر است و قسمت عمده‌ای از کار مبتنی بر مشارکت، مراقبت، حفاظت و قرق منطقه از سوی جوامع محلی حاشیه‌ کویر است و در این راستا حفاظت از بوته‌کاری های صورت‌ گرفته باید در اولویت کاری قرار داشته باشند.

فرجی تصریح کرد: در کنار جوامع محلی و نقش آنها در حفاظت از بوته‌کاری‌ها، در این منطقه از کویر اراضی کشاورزی گسترده‌ای وجود دارد که می‌تواند در تولید گردوغبار که به سمت اراک حرکت می‌کند، نقش موثری داشته باشند. در این بخش نیز استفاده بهینه‌ از اراضی کشاورزی با محوریت سازمان جهاد کشاورزی بسیار اهمیت دارد.

وی با تاکید بر لزوم انجام مطالعات بیشتر در مناطق فاقد پوشش گیاهی و بوته که شاید نیازمند احداث بادشکن‌های غیرزنده باشند، افزود: منابع طبیعی استان مرکزی درصدد است که امسال در ضلع جنوب‌شرقی کویر مطالعات لازم را انجام دهد تا براساس این مطالعات علمی، عملیات احداث بادشکن‌های غیر زنده و استفاده از روش‌های بیومکانیک و یا مکانیک انجام شود.

رییس اداره بیابانزدایی منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با اشاره به استفاده از مشارکت شرکت معدنی املاح ایران که در منطقه بهره‌بردار است، گفت: با توجه به اینکه برداشت املاح از سطح منطقه تاثیر مستقیمی در ایجاد گرد و غبار در شهر اراک دارد سعی کردیم این شرکت در کناربوته‌کاری ۵۰ هکتاری که باید هرساله انجام دهد، به مشارکت در اجرای پروژه‌هایی چون احداث بادشکن غیرزنده یا انجام مطالعات در مناطق مختلف کویر میقان مجاب شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟