گام های عملیاتی و مستمر آتش نشانی مشهد در راستای امنیت و سلامت شهروندان

 16 تیر ماه امسال بود که دکتر محمدرضا کلائی شهردارمشهد در یک پست اینستاگرامی به دغدغه خود مبنی بر ارتقا امنیت برای شهروندان در شهر به وسیله صدور اخطار به برج ها، مجتمع های اداری، تجاری، مراکز درمانی، آموزشی و اماکن پر خطر اشاره کرد.

شهردار مشهد وقوع حوادث ناگواری همچون آتش سوزی در کیلینیک درمانی سینا اطهر را نتیجه عدم دریافت تاییده های لازم توسط این اماکن از معاونت شهرسازی و معماری و سازمان آتش نشانی دانست و به جهت عدم تکرار چنین اتفاقاتی در شهر مشهد، فرصتی دو هفته ای را برای همه متخلفین و مالکان اماکنی که تاییده های لازم را دریافت نکرده اند، مشخص کرد.

گام های عملیاتی و مستمر آتش نشانی مشهد

به گزارش رکنا، با توجه به تاکید شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مبنی بر بررسی نقاط ضعف و کاستی های ایمنی در مراکز درمانی سطح شهر مشهد، بازدید های سرزده توسط کارشناسان سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد از این مراکز آغاز شد و معاون و کارشناسان معاونت آموزش و پیشگیری سازمان از اواخر هفته گذشته در اقدامی ضربتی با حضور درمراکز درمانی و بیمارستانی وضعیت ایمنی این اماکن را مورد ارزیابی قرار دادند.

در همین رابطه دکتر محمد جواد حیدری معاون آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در گفتگویی به تشریح اقدامات صورت گرفته پرداخت و گفت :در مرحله اول این بازدیدها، کارشناسان حوزه پیشگیری و نظارت سازمان آتش نشانی ضمن ارزیابی و بررسی تجهیزات ایمنی و آتش نشانی موجود در این مراکز اقدام به تکمیل چک لیست های مربوطه با هدف اعلام نواقص و تعیین زمان مشخص برای رفع معایب ایمنی از سوی مسئولان مراکز درمانی می کنند. در مرحله بعد روند تامین ایمنی این مراکز از سوی مدیران مراکز بیمارستانی و درمانی از سوی سازمان آتش نشانی مورد ارزیابی مجدد قرار خواهد گرفت.

گام های عملیاتی و مستمر آتش نشانی مشهد

وی افزود: همچنین در صورت تامین نشدن الزامات ایمنی و آتش نشانی در این مراکز، پرونده بیمارستان های ناقض ایمنی به دستگاه قضایی برای اقدامات لازم قانونی ارجاع داده خواهد شد.

معاون آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد ادامه داد: بازدید از اماکن پر خطر توسط اداره اجرائیات سازمان انجام می شود اما مشکل اصلی این است که پس از اخطار به این اماکن، مالکان به سازمان آتش نشانی مراجعه نمی کنند و ضمانت اجرایی برای پلمپ این اماکن وجود ندارد و صرفا رونوشت اخطاریه ها به شهرداران مناطق ارسال می شود و شهرداران مناطق نیز با استفاده از ظرفیت کمیسیون ماده 100 و ماده 20 این اماکن را پلمب کنند. همچنین معمولا ساختمان های نوساز برای دریافت کد نوسازی به ما مراجعه می کنند اما ساختمان های بافت فرسوده این کار را انجام نمی دهند.

دکتر حیدری خاطرنشان کرد:در حال حاضر وضعیت چند بیمارستان و بازار در شهر مشهد بسیار بحرانی است و بنا به دستور شهردار از این مکان ها مجدد بازدیدی صورت گرفته و در شورای اسلامی شهر مشهد نیز قرار است در کمیسیون خدمات شهری، کارگروه ایمنی برای رسیدگی به این موضوع ایجاد شود و این کارگروه ایمنی قرار است با نمایندگانی از سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد، اداره راه و شهرسازی، شهرداری مشهد، شورای اسلامی شهر مشهد، دادستانی مشهد و نظام مهندسی ایجاد شود.

معاون آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد ادامه داد:به طور کلی اماکن پر خطر شامل بیمارستان ها، مراکز تجاری و بازارها، مراکز اقامتی، انبارها، ایستگاه های گاز، کارگاه های پیک نیک، انبارهای کارتن و... است و از زمان صادر شدن دستور شهردار تاکنون از 9 مجتمع تجاری و بازار، سه بیمارستان و سه مجتمع تجاری بازدید و اخطارهای لازم ارائه شده است و این بازدیدها همچنان ادامه دارد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟