تولید سیستم هوشمند آبیاری مزارع و گلخانه‌ها با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی

آبیاری / مدیرعامل شرکت تولیدکننده این محصول، استفاده از روش کم‌ آبیاری تنظیم‌ شده را سیستمی برای رفع معضلات کشاورزی از جمله آبیاری معرفی کرد و گفت: بخش سخت‌افزار، دستگاهی برای کاهش مقدار آبیاری و هزینه‌های جانبی است. اطلاعات درختان شامل: نوع، سن و سایر مشخصه‌های مهم، وضعیت دما، میزان رطوبت و سایر شاخص‌های تاثیر‌گذار در باروری گیاهان در نرم‌افزار سامانه وارد یا به صورت خودکار از منابع موثق جمع‌آوری می‌شود و با قرار گرفتن در الگوریم تدوین شده و پردازش اطلاعات، میزان آبیاری بهینه برای هر منطقه آبی مشخص می‌شود.

به گزارش رکنا، وی به استفاده از روش کم‌‌آبیاری تنظیم‌ شده در سامانه اشاره کرد و گفت: این روش برای افزایش بهره‌وری آب در کشاورزی مناسب است، به این شکل که زمان‌های کاهش آبیاری با درنظر گرفتن کمترین آسیب به محصول نهایی تعیین می‌شود. زمان و مقدار آب کاهش یافته برای گیاهان مختلف متفاوت و مدیریت آن پیچیده است که سامانه مدیریت هوشمند آبیاری، با استفاده از روش‌های هوشمند و هوش مصنوعی مدیریت آن را انجام می‌دهد. تشخیص مقدار آب لازم برای دوره‌های آبیاری بر اساس نوع گیاه، اقلیم، سن گیاه، مقدار آب موجود در منابع و اینکه در چه روزی از سال هستیم به صورت هوشمند صورت می‌گیرد.

مدیرعامل این شرکت ادامه داد: همه اجزاء مختلف سیستم به صورت بی‌سیم با هم ارتباط دارند و از جدیدترین روش‌های ارتباط بی‌سیم با مصرف برق بسیار کم و پوشش وسیع استفاده می‌کند. این محصول تمامی مزارع را به صورت متمرکز مدیریت می‌کند و منجر به کاهش چشمگیر مصرف آب و افزایش بهره‌وری می‌شود.

وی مهمترین ویژگی‌های سما را برشمرد و گفت: استفاده از روش کم آبیاری تنظیم شده، استفاده از الگوریتم هوشمند فازی در تصمیم‌گیری سیستم، در نظر گرفتن مراحل رشد و نمو و میزان آب موجود در مخازن آبی، بی‌سیم بودن ارتباطات سیستم، قابلیت آبیاری به صورت دستی و اتوماتیک، قابلیت کشت چندمحصولی و استفاده از یک کنترلر برای چندین محصول از مهمترین ویژگی‌های سامانه هوشمند آبیاری است. همچنین در محیط نرم‌افزاری این سیستم آدرس پذیری، رمزنگاری ارتباطات، پوشش وسیع شبکه و بدون محدودیت، لایه شبکه و کاربرد بومی‌سازی شده در شبکه، قابلیت کنترل از طریق اینترنت، درگاه تبدیل شبکه بی‌سیم به کامپیوتر، مسیریابی هوشمند، نصب و کاربری ساده و راحت نیز تعبیه شده است.

مدیرعامل این شرکت در مورد تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی خاطرنشان کرد: ۸۰۰ میلیون تسهیلات نمونه‌سازی از صندوق نوآوری و شکوفایی برای تولید چهار دستگاه دریافت کردیم و برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش به میزان دو میلیارد تومان نیز تقاضا دادیم و از طریق صندوق پژوهش و فناوری نانو در حال پیگیری است.

وی در ادامه مزیت این محصول نسبت به محصولات داخلی و خارجی را سخت‌افزار قدرتمند، پایداری بالا و قیمت کم عنوان کرد و گفت: یک بعد فناوری این محصول در طراحی سیستم الگوریتم و محاسبه‌ میزان آبیاری است. فناوری دیگر محصول، ساخت سیستم بهم پیوسته نرم‌افزاری و پیاده‌سازی آن در هر ایستگاه کنترلی است که تاکنون این فناوری در ایران به صورت هدفمند در زمینه کشاورزی مورد استفاده قرار نگرفته است.

مدیرعامل این شرکت برنامه آینده شرکت را توسعه بازار و تولید محصولات دیگر عنوان کرد و گفت: محصول دیگری را در دست اجرا داریم که مراحل رشد انواع ذرت را اندازه‌گیری می‌کند؛ علاوه بر آن محصولات استراتژیک دیگری در حال اجرا است و برای توسعه بازار آن برنامه‌ریزی شده و بیشتر در تامین نیاز داخل متمرکز هستیم اما مذاکراتی با کشورهای همسایه مانند عراق و ترکیه برای صادرات نیز صورت گرفته است.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟