چرخ دنده هم خوانی دانشگاه و بازار کار می لنگد / دانش آموزان به حوزه های مهارتی هدایت شوند

 بازارکار - دانشگاه/ اخیرا، رئیس دانشگاه تهران به این موضوع  که ورودی و خروجی دانشگاه های ما با بازار کار همخوانی ندارد، اشاره کرده است.موضوعی که سالیان متمادی توسط مسئولین ما مطرح می شود و جالب آنکه راه برون رفت از این معضل نیز بیان می شده است. اغلب معتقدند که دانشگاه ها باید با توجه به بازار کار دانشجو جذب کنند و بسیار گفته شده است که برخی رشته ها مانند نفت، کشاورزی و .. را معطوف به مناطقی کنید که بازار کار بالقوه دارند. این پاسخ ها گفته شده است، بحث شده است، منطقی و اجرائی است اما هرگز عمل نشده است.

فرهاد فلاحتی

در گفتگو با « فرهاد فلاحتی» نماینده کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم شورای اسلامی، در جستجوی پاسخ به این پرسش هستیم که چرا تدابیر بدیهی رفع ناهمخوانی آموزش و بازار کار اجرائی نمی شود؟

فلاحتی گفت: در رابطه با راهکارهای عبور از این معضل بسیار بحث شده است. مکررا کمیسیون های آموزش مجلس این موضوعات را نطق کرده اند. وزرای آموزش و علوم و معاونانشان، این مباحث را به عنوان موضوعات مهم مطرح کرده اند. بارها گفته شده است که باید چه کرد اما این باید، در کارویژه و وظایف کسی جای نگرفته است. در واقع قانون مشخص نکرده است که این وظیفه بر شانه چه مسئولی است.

 برای دانشجویان ولو نخبه علوم انسان شغلی در جامعه متصور نیستیم 

وی در ادامه بیان کرد: بسیاری از کشورهائی که بورسیه می پذیرند، در نهایت مشخص می کنند که به ازای هر دانش جوئی که پذیرفته می شود و برای او هزینه می شود، چند مقاله کاربردی ارائه می گردد. در حقیقت در برنامه های آنها گنجانده شده است که چه هزینه ای برای دانشجو صورت گرفته است و چه سودی ( به اصطلاح ریالی) از بابت این مقالات عایدی دانشگاه یا کشوری شده است که برای دانشجویش هزینه کرده است. اما، در صد انتخابی که دانشجویان ما برای ورود به دانشگاه دارند، معلوم نیست که یک جامه شناس یا کارشناس ادبیات در کجای جامعه جای خواهد گرفت؟ واقعیت این است که ما برای دانشجویان نخبه علوم انسانی هم کاری در جامعه متصور نیستیم.

رفع این موضع در وهله نخست وظیفه قانونگذار است 

فلاحتی در پاسخ به این پرسش که تدوین این برنامه ها در زمره وظایف چه نهادهائی است؟ بیان کرد: حل این معضلات، در درجه نخست وظیفه قانونگذار است. سپس وظیفه مجریانی است که در حوزه تعیین رشته و دانشگاه کار می کنند. امیدوارم یکبار بالاخره این موضوع مورد توجه قرار گیرد و اجرای آن آغاز شود.
این نماینده سابق مجلس، با تاکید بر این موضوع که « هنوزمسئولین وزارت علوم به این باور نرسیده است که در قبال شغل فارغ التحصیلان خود وظیفه دارند» گفت: نه تنها وزارت آموزش و پرورش بلکه خیلی از مسئولین این دیدگاه را دارند. به طور مثال، اگر شما از مسئولین آموزش و پرورش بپرسید که چه وظیفه ای در قبال شغل دانش اموزان خود دارد، بعید می دانم که به راحتی زیر بار قبول مسئولیت برود. در حالی که طبق قانون، 50 درصد دانش اموزان پس از سپران دوره متوسطه، باید به حوزه های مهارتی هدایت شوند.

زیر بار آن نمی روند که مسئله شغل فارغ التحصیلان جزو وظایفشان است

وی در ادامه افزود: این قانون است، اما اگر با وزارت آموزش و پرورش وارد مذاکره شویم، آنها می گویند ما متعهد به آموزش دانش اموزان تا مقطع متوسطه هستیم و لا غیر. وزارت علوم می گوید ما متعهد به آموزش دانشجویان هستیم تا مقطع لیسانس و ارشد و دکتری و لا غیر. هیچ کس زیر بار آن نمی رود که مسئله شغل فارغ التحصیلان جزو وظایف آنها است.

نماینده مردم قائنات در مجلس دهم ، اظهار کرد: ما قوانین جزیره ای داریم. در واقع در هر وزارت خانه ای برویم، می گویند این امورات جزو دغدغه های آنها است. اما هیچ حلقه وصلی صورت نگرفته است. حلقه ای که لازم است ما بین متولیان آموزشی کشور و کسانی که متولی بازار کار هستند، حادث شود. چرخ دنده ی توسعه ما در این بحث ها می لنگد و متاسفانه خیلی دلسوزی در این حوزه وجود ندارد.
برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟