۶۱ درصد ایران فراخشک است / جلوگیری از مصرف بیش از اندازه غذا برای  مقابله با بیابان زایی

به گزارش خبرنگار رکنا، خسرو شهبازی، معاون آبخیزداری و امور مراتع و بیابان سازمان جنگلها در ابتدای این مراسم گفت:ایران در کمربند خشک دنیا قرار دارد و بارندگی در ایران یک سوم دنیا است و تبخیر در ایران سه برابر تبخیر در جهان است.

او با بیان اینکه وسعت بیابان های ایران ۳۲ و نیم میلیون هکتار است گفت: ایران یکی از کشورهایی است که باید شدت بیابان در آن بیشتر می شد اما وجود دریای خزر و خلیج فارس کمک کرده و پدیده خشکسالی در ایران را تعدیل می کند‌.

شهبازی ادامه داد: ۶۱ درصد کشور از نظر اقلیمی جزو مناطق خشک و فراخشک است و حدود ۱۰۰ میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی و کشاورزی مستعد بیابانی شدن و در معرض بیابانی شدن هستتد.

او با اشاره به شعار روز جهانی مقابله با بیابان زایی گفت: "مقابله با بیابان زایی با تولید پایدار، مصرف بهینه غذا، الیاف و خوراک دام" به عنوان شعار جهانی امسال انتخاب شده است. هدف از این شعار این است که این سه عنصر اساسی هستند که نقش موثری در جلوگیری از بیابان زایی دارند.

معاون آبخیزداری و امور مراتع و بیابان سازمان جنگلها تاکید کرد: برای جلوگیری از بیابابان زایی باید در مصرف بیش از اندازه غذا و اسراف جلوگیری شود . همچنین در مساله خوراک دام و الیافی که استفاده می کنیم از جمله پوشاک و محصولات مد توجه شود و با توجه به اینکه در سال جهش تولید قرار داریم، راندمان تولید را بهبود بخشیم. چرا که این موارد در ایجاد بیابان تاثیرگذار هستند .

شهبازی ادامه داد: باید استفاده درست از منابع آبی، خاک، اقلیم، جنگل و مرتع را بهبود بخشیم.

او با بیان اینکه فرهنگسازی، ترویج و ارتقا فرهنگ یک کلیدواژه اصلی است افزود: فرهنگسازی باید مد نظر قرار گیرد. همچنین استفاده از مشارکت زنان در خانواده اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟