موج دوم کرونا چگونه باید کنترل شود

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، کرونا ویروس 5 ماهی است که جهان را با خود درگیر کرده و در بسیاری از کشورها موج نخست آن متوقف شده است اما به گفته کارشناسان حوزه اپیدمیولوژی به احتمال زیاد این بیماری موج دومی نیز خواهد داشت که باید برای مواجهه و کنترل موج دوم این بیماری مولفه‌های متعددی همچون تاب‌آوری اجتماعی، مباحث اقتصادی، اجتماعی و روانشناختی مورد توجه قرار بگیرد.

نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی برای مقابله با کرونا

بنابراین جامعه ما باید به عنوان یک سیستم آمادگی ساختاری نظیر طراحی محیطی را تدارک دیده باشد یعنی علاوه بر فاصله‌گذاری اجتماعی «فیزیکی» به عنوان یکی از مهمترین راهکارهای مقابله با شیوع این ویروس حتما باید ناوگان حمل و نقل عمومی همچون اتوبوس و مترو تجهیز شود. همچنین شماری از کارگران روزمزد که به سبب شیوع این بیماری با بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند، باید مورد حمایت‌های اقتصادی قرار بگیرند.

این پروتاکل های روانی نیز از منظر روانشناختی باید آموزش داده شود؛ حضور اثربخش روانشناسان و مشاوران در فضای مجازی احساس شود و دسترسی به مشاوره‌ها با هزینه‌کم امکان پذیر شود همچنین برخی آموزش‌های ضروری نیز از طریق رسانه‌های اجتماعی (به همت مشاوران و روانشناسان) در اختیار شهروندان قرار گیرد و کارگاه‌های آموزشی روانشناختی و مشاوره‌های آنلاین نیز برگزار شود یا پادکست های مرتبط با این حوزه برای شنیده شدن اماده شود فلذا در شرایط فعلی نیاز به یک برنامه‌ریزی‌ جامع داریم.

گفتنی است که براساس آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۱۲۰ هزار و ۱۹۸ نفر از هم‌وطنان در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و از این تعداد ۶ هزار و ۹۸۸ نفر نیز نیز جان خود را از دست داده‌اند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟