تصویب سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده سیستان و بلوچستان

به گزارش رکنا، در ابتدای جلسه معصومه ابتکار با اظهار امیدواری نسبت به برکات این سند برای مردم، خانواده ها و زنان آن استان گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی یکی از آرمان های امام و مردم تحقق عدالت با تاسی به قرآن کریم و تعالیم بزرگانی همچون پیامبراکرم"ص" و امام علی"ع" بوده و موضوع عدالت همواره مد نظر برنامه ها و اهداف ترسیم شده قرار داشته است.

 

وی افزود: عدالت در قرآن ابعاد اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را شامل می شود و یکی از ابعاد مهم آن، بحث عدالت جنسیتی است که آیاتی از قرآن کریم به آن اشاره دارد.

 

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز بیست و چهارمین سند در استان سیستان و بلوچستان به تصویب می رسد، گفت: امیدوارم این سند موجب شود در زمینه عدالت جنسیتی با شاخص های تعریف شده و برنامه ریزی علمی و دقیق و با شناخت اولویت های محلی و منطقه ای حرکت رو به رشدی داشته باشیم.

 

ابتکار با بیان اینکه همواره توجه ویژه دولت و شخص رییس جمهور به استان سیستان و بلوچستان بوده، افزود: می دانیم همچنان عقب ماندگی های فراوانی وجود دارد اما تحولات استان از بعد شاخص های آموزش، وضعیت کشاورزی و اقتصادی مثبت بوده است.

 

وی تصریح کرد: این سند، یک سند فقط دولتی نیست و مشارکت بخش خصوصی و غیردولتی را نیز می طلبد و امیدواریم بتواند منشا تحولات خوبی در استان شود چرا که استان سیستان و بلوچستان سرمایه انسانی عظیم و ارزشمندی دارد.

 

معاون رییس جمهور با بیان اینکه انتظار داریم برای اجرایی شدن این سند همه دستگاه ها پای کار بیایند، افزود: تعامل با سازمان ها و وزارتخانه ها تاکنون نتایج مثبتی مانند طرح تولید محصولات سالم کشاورزی و برند سازی آنها و تولید گیاهان دارویی توسط زنان روستایی داشته است.

 

توانمند سازی زنان روستایی در موضوعات صندوق های خرد روستایی در سیستان و بلوچستان و توسعه بحث بوم گردی در استان و قرارداد با دانشگاه فرهنگیان در بحث توان افزایی و آموزش مهارت های زندگی به فرهنگیان استان با همکاری معاونت از جمله موارد دیگری بود که ابتکار به آنها اشاره و افزود: طرح توان افزایی اقتصادی و اجتماعی زنان سرپرست خانوار، اجرای طرح تاب آوری با همکاری سازمان های مردم نهاد استان و حمایت از فعالیت ها و تولیدات تعاونی های زنان و ساماندهی مشاغل خُرد با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز تاکنون محقق شده است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تعامل معاونت امور زنان و خانواده با بانک ها به منظور تخصیص وام به زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و افزود: تاکنون ۶۶ تعاونی و ۱۶۰۰ نفر در بخش های مختلف استان موفق به استفاده از این وام ها شده اند، ضمن اینکه معاونت آمادگی افزایش تخصیص اینگونه تسهیلات را نیز دارد.

 

معاون رییس جمهور با بیان اینکه تاکنون قانون به کار گیری ۳۰ درصدی بانوان در پست های مدیریتی که یکی از وعده های رییس جمهور بوده، در استان سیستان و بلوچستان به خوبی تحقق یافته، تصریح کرد: استان شما در به کارگیری زنان متخصص و توانمند پیشگام و الهام بخش بوده و در این زمینه سیستان و بلوچستان به رتبه ای بالاتر از رتبه ده کشوری دست یافته است.

 

احمد علی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان در این جلسه با بیان اینکه این سند می تواند به عنوان راهکار و نقشه ای جهت عبور از وضع موجود و رسیدن به وضعیت مطلوب در حوزه بانوان باشد، گفت: متاسفانه آمار آسیب ها در سیستان و بلوچستان بالاست و مهم است که این سند بتواند در کاهش آنها موثر باشد.

 

وی تغییر باورها و هم افزایی برای تحقق شاخص های تعیین شده را ضروری دانست و گفت: یکی از مباحثی که موجب نگرانی در استان شده عدم وجود انگیزه برای افزایش تحصیلات و دانش و آگاهی در بین دختران باسواد است.

 

موهبتی با اشاره به اینکه در دولت های یازدهم و دوازدهم نقش آفرینی زنان روند رو به رشدی داشته است، افزود: وقتی محدودیت ها برداشته شود، اثرگذاری زنان با شتاب بیشتری صورت می گیرد.

 

استاندار سیستان و بلوچستان در ادامه گفت: اگر سند ارتقاء وضعیت زنان استان بتواند این باور را ایجاد کند که بین زنان و مردان تفاوتی وجود ندارد در آن صورت در فرصت ایجاد شده زنان می توانند در حوزه های مختلف دراستان فعال و پویا ظاهر شوند، کما اینکه تعداد ۳۹۵ نفر از زنان استان هم اکنون عضو شوراهای روستایی و شهری هستند.

 

وی با بیان اینکه در طرح های استان توجه ویژه به مسئله اشتغال بانوان صورت گرفته، اظهار امیدواری کرد که بیش از پیش شاهد حضور فعال زنان در دستگاه های اجرایی و در حوزه سیاستگذاری های استانی باشیم.

 

در ادامه جلسه دکتر کیانی مشاور طرح با بیان اینکه این سند در ۵ فصل تنظیم شده، افزود: ۷ شاخص را در این برنامه مد نظر قرار دادیم که عبارتند از: ویژگی های عمومی و جمعیتی، وضعیت اقتصادی، ازدواج و طلاق، بهداشت و درمان، سواد و تحصیلات، مشارکت سیاسی و اجتماعی و وضعیت رفاه و تامین اجتماعی.

 

وی افزود: در اقدام بعدی طی ۷ مرحله مقایسه شاخص های زنان استان با کشور، تعیین مهم ترین مسائل زنان، اولویت بندی مسائل زنان به تفکیک شهرستان، تجزیه و تحلیل، ارائه راهکار، تعیین راهکار، تعیین ساختار و پایش و ارزیابی را به انجام رساندیم.

 

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز در این نشست درباره کلیات سند ارتقا وضعیت زنان گفت: این سند تاکنون در شورای برنامه ریزی ۲۳ استان به تصویب رسیده که با شیوع ویروس کرونا، هشت استان باقی مانده با تاخیر یکی دو ماهه آن را به تصویب می رسانند.

 

زهرا جواهریان درباره کلیات این سند خاطرنشان کرد: طبق ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه و همینطور سیاست های کلی خانواده ابلاغیه مقام معظم رهبری، معاونت امور زنان بنا دارد شاخص های عدالت جنسیتی را در تمام استان های کشور و در سطح ملی محقق و اجرایی کند.

 

وی گفت: این برنامه یک برنامه نتیجه محور است که با توجه به ظرفیت های موجود در استان ها منجر به پیش بینی فعالیت هایی می شود که اثر آنها قابل رصد و اندازه گیری است.

 

به گفته جواهریان بسیاری از فعالیت های پیش بینی شده در این اسناد جزو ظرفیت های ذاتی دستگاه های اجرایی بوده و لازم است با توجه به شاخص های عدالت جنسیتی مصوب ستاد ملی زن و خانواده برنامه های مندرج در سند به عنوان بخشی از فعالیت هر استان در نظر گرفته شده و بودجه مرتبط آن برای اجرا اختصاص یابد.

 

وی تاکید کرد: چارچوب واحد این سند صرفا برای همسانی اسناد توسعه استانی در سطح ملی تهیه شده و محتویات آن توسط خود استان ها به کمک دانشگاه ها و سازمان های مردم نهاد آنها بصورت بومی تببین می شود.

 

به گفته جواهریان، ویژگی دیگر سند این است که در سطح شهرستان ها گسترش پیدا کرده و فقط استان را به عنوان مرکز نمی بیند و تفاوت هایی هم که بین شهرستان های مختلف در آمار و اطلاعات و مشکلات وجود دارد، در نظر گرفته شده است.

 

 

همچنین احمدعلی موهبتی در حاشیه نشست شورای برنامه ریزی سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگاران اظهارداشت: یکی از شاخص‌هایی که در استان قابل اندازه‌گیری است نقش مدیریتی زنان بوده که در این امر رتبه دهم را داریم.

وی گفت: در شرایطی که در بسیاری از زیرساخت‌ها عقب هستیم اما حضور تاثیرگذار زنان در انتخابات، شوراها و در بسیاری از مسوولیت‌هایی همچون شهرداری، بخشداری، معاون فرماندار، معاون مدیرکل، مدیرکل و معاونت استاندار را شاهد هستیم.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: یکی از سندهایی که تاکنون معطل مانده بود سند ارتقا وضعیت زنان استان است که امروز در نشست با حضور معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری که از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد به تصویب رسید که می‌تواند در رشد و ارتقای جامعه تاثیر گذار باشد.

وی بیان کرد: نیروی انسانی یکی از مهمترین آیتم‌های تاثیرگذار در توسعه محسوب می‌شود اما نیروی انسانی متأثر از آموزش خانواده و آموزش و پرورش و دانشگاه است.

موهبتی ادامه داد: مهمترین بخش آموزش، آموزش خانواده بوده و این آموزش متاثر از تربیت و حضور زنان در خانواده است.

وی تصریح کرد: محدودیت‌هایی در اکثر جوامع اعمال می‌شود که این محدودیت‌ها جنسی و قومیتی بوده و یکی از مهمترین آن عدالت جنسیتی است که سبب شده بسیاری از کشورهای عقب مانده به جهت نوع تفکری که دارند از جامعه زنان که ۵۰ درصد ظرفیت شان را تشکیل می‌دهد نتوانند استفاده کنند.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: سند آمایش استان که مدت طولانی معطل مانده بود در استان و در دفتر آمایش سازمان برنامه و بودجه کشور تصویب شد که از آن به عنوان یکی از بهترین سندهای آمایش منطقه نام برده شده است.

وی افزود: در خصوص سند توسعه سواحل مکران نیز مطالعاتی انجام شده که این مطالعات نیز معطل مانده و با همت مدیران و شورای برنامه ریزی توسعه استان تکمیل و تصویب شد.

موهبتی اظهارداشت: این مطالعات نقشه راه توسعه است و مدیران متناسب با آن می‌توانند نقش آفرین باشند و اولویت‌های استان را متناسب با آن تعیین کنند.

وی بیان کرد: در همین راستا موافقت نامه توان افزایی و ارتقای تاب آوری اجتماعی در جوامع محلی نیز امروز با حضور ویدئو کنفرانسی معاون رئیس جمهوری در امور بانوان و خانواده امضا شد که این موافقت‌نامه به ویژه برای بحث حاشیه نشینی در حاشیه شهرها تاثیر گذار است و معاونت رئیس جمهوری اعتباراتی را نیز برای اجرای آن اختصاص دادند.

 

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟