رکنا: رضوانی مدیرکل دامپزشکی مازندران با بیان اینکه لاشه‌های جدیدی از پرندگان مهاجر هر روز در تالاب میانکاله کشف می‌شود، گفت: کشف لاشه پرندگان مهاجر کم شده، اما تاکنون قطع نشده است و کارشناسان محیط زیست و دامپزشکی روازنه ۳۰ تا ۱۰۰ لاشه پرنده را در شبه جزیره میانکاله جمع‌آوری و دفن بهداشتی می‌کنند.

او افزود: در روز‌های بارانی تعداد لاشه‌های کشف شده پرندگان مهاجر تا ۷۵۰ قطعه هم افزایش می‌یابد.

رضوانی ادامه داد: بر اساس آخرین تصمیم ها، تالاب میانکاله تا مشخص شدن علت اصلی تلف شدن پرندگان میانکاله و پاکسازی منطقه از لاشه پرندگان مهاجر، قرنطینه کامل خواهد بود.

مدیرکل دامپزشکی مازندران افزود: با توجه به وسعت ۶۸ هزار هکتاری شبه جزیره میانکاله و کمبود نیروی انسانی، محدوده‌هایی که این بیماری و تلفات پرندگان در آن‌ها مشاهده شده است قرنطینه خواهند شد.

او گفت: بر اساس این تصمیم، صید و شکار هرگونه پرنده زمستان گذران در تالاب بین المللی میانکاله تا اطلاع بعدی ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی مازندران در باره آخرین آمار پرندگان تلف شده در شبه جزیره میانکاله گفت: بیش از ۱۶ هزار لاشه پرنده تاکنون در تالاب میانکاله و خلیج گرگان حد فاصل شهرستان‌های گلوگاه و بهشهر جمع‌آوری شد.

ابراهیمی کارنامی مدیرکل محیط زیست مازندران نیز گفت: ۱۰۰ تا ۲۰۰ مامور محیط زیست روزانه ۷ کیلومتر از مناطق درگیر را روزانه بررسی و در صورت مشاهده لاشه پرندگان آن‌ها را جمع آوری و دفن بهداشتی می‌کنند.

او با بیان اینکه لاشه‌های کشف شده متعلق به گونه‌های چنگر، فلامینگو، اردک سرحنایی، کشیم بزرگ، خوتکا و مرغابی‌ها است از شکارچیان و بومیان منطقه خواست تا مشخص شدن علت دقیق تلف شدن پرندگان، از ورود به تالاب و شکار پرندگان خودداری کنند.

برخی خبر‌ها از کشف لاشه ۳۰۰ پرنده مهاجر در بندر ترکمن حکایت دارد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟