به گزارش رکنا ، اعضای شورای شهر تهران در جلسه فوق‌العاده صبح امروز خود تنها به بررسی پرونده باغات پرداختند و چندین پلاک ثبتی را مورد بررسی قرار دادند.

در جریان یکصد و نود و ششمین جلسه شورای شهر تهران بررسی پلاک‌های ثبتی در خصوص باغ بودن یا نبودن پرونده‌های ارجاعی به شورای شهر تهران مورد بررسی اعضای شورای شهر قرار گرفت.

ابتدا محمد سالاری درباره پرونده یک پلاک ثبتی در منطقه ۲ گفت: این ملک در منطقه سعادت‌آباد به مساحت 1000 متر است که کاربری قدیم آن مسکونی بوده و زیرپهنه فعلی آن R122 است که در سال 1395 این ملک توسط شورای شهر تهران باغ تشخیص داده شده است و در سال 1397 نیز کمیسیون ماده 12 اعلام کرده است که این ملک باغ است.

اعضای شورای شهر تهران با تایید نظر کمیسیون شهرسازی مبنی بر باغ بودن این ملک، این ملک را باغ اعلام کردند.

همچنین اعضای شورای شهر تهران ملکی دیگر در محله درکه را بدون بحث و تبادل نظری آن را باغ اعلام کردند.

سالاری در ادامه وضعیت یک پلاک ثبتی دیگر در خیابان اعجازی را تشریح کرد. او درباره ویژگی های این ملک گفت: زیرپهنه آن R122 است که کمیسیون ماده هفت در سال 1397 این ملک را با داشتن 156 اصله درخت باغ اعلام کرده است، اما در بررسی‌ها مشخص شد این ملک 27 اصله درخت دارد که به دلیل نقص سیستمی تعداد درختان مجددا به طور مداوم تکرار شده است.

وی ادامه داد: در جلسات پیش نیز این پرونده را بررسی کردیم اما اعضای شورای شهر درخواست داشتند که استعلام سند اخذ شود که ما نیز این اقدام را انجام دادیم.

صدراعظم نوری در واکنش به اظهارات سالاری گفت: ما در مورد این پرونده به صورت مفصل صحبت کردیم و تعداد درختان دو بار به دلیل نقص سیستم تکرار شده نه چند بار و در حال حاضر این ملک 84 اصله درخت دارد که حدنصاب باغ بودن را دارا است. مناطق بعضا نظرات درستی درباره باغات نمی‌دهند.

او در ادامه گفت: نظر کمیسیون ماده هفت شرط است نه این‌که ما از منطقه استعلام کنیم، چرا که بعضا دیده شده منطقه به کمیسیون ماده هفت نامه‌ها را ارجاع نمی‌دهد.

زهرا نژادبهرام در واکنش به این پرونده گفت: این موضوع پیش‌تر هم در شورا مطرح شده بود و اعضای شورا اعلام کردند که به دلیل ابهامات نیازمند استعلام و سند هستیم و پیشنهاد می‌شود به دلیل ابهامات موجود این پرونده به کمیسیون تخصصی برگشت داده شود تا بتوانیم تصمیم درستی در این خصوص اتخاذ کنیم.

نهایتا اعضای شورای شهر تهران در مورد این پرونده خاص رای به برگشت کمیسیون دادند.

در ادامه محمد سالاری به تشریح ویژگی‌های یک پرونده دیگر پرداخت و گفت: این ملک در منطقه سعادت‌آباد به مساحت 840 متر است که در حال حاضر زیرپهنه آن R122 بوده و کمیسیون ماده هفت در سال 1398 این ملک را با داشتن 72 اصله درخت باغ اعلام کرده است و نظر ما نیز به عنوان کمیسیون تخصصی این است که این ملک باغ است.

رسولی در واکنش به این نظرات گفت: شهرداری تهران در این ملک درخت کاشته و حالا ما می‌خواهیم این ملک را که شهرداری در سنوات مختلف در آن درخت کاشته به باغ تبدیل کنیم و این مالک را بیچاره می‌کند.

صدراعظم نوری در واکنش به این سخنان، اظهار کرد: مالک این ملک ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) بود و شهرداری طی سنوات مختلف در این ملک درخت کاشته است و بعد از مدتی ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) این ملک را به یک شخص دیگری می‌فروشد و مالک زمان خرید باید دقت می‌کرد که چه ملکی را خریده است.

اعضای شورای شهر تهران به باغ بودن این ملک نیز رای مثبت دادند.

در ادامه سالاری به تشریح یک پرونده دیگر پرداخت و گفت: این ملک درمحله دربند منطقه یک به مساحت 1200 متر است که زمین مشجر و با کاربری فرهنگی است که کمیسیون ماده هفت این زمین را در سال 1397 باغ اعلام کرده است و در حال حاضر نیز 91 درخت در این ملک قرار دارد و ما نیز معتقدیم این ملک باغ است.

اعضای شورای شهر نیز با آرای حداکثری خود این ملک را باغ اعلام کردند.

در ادامه سالاری اضافه کرد: در یک پرونده دیگر که در منطقه جنت‌آباد به مساحت 5450 متر قرار دارد که سند این ملک باغ است و کمیسیون ماده هفت نیز نظر بر باغ بودن این ملک دارد و از آنجایی که در متن سند این ملک باغ اعلام شده، ما نیز آن را باغ اعلام می‌کنیم.

این ملک نیز در نهایت رای باغ گرفت.

در ادامه سالاری مشخصات ملک دیگری در خیابان پاسداران را قرائت کرد. او در تشریح ویژگی های این ملک گفت: مساحت این پلاک ثبتی 576 متر است و کاربری آن مسکونی تعیین شده که این ملک با داشتن 33 اصله درخت سبز باغ تعیین شده است.

اعضای شورای شهر نیز این ملک را باغ اعلام کردند.

در ادامه پرونده دیگری در محله سعادت‌آباد واقع در منطقه دو با مساحت 750 متر مورد بررسی قرار گرفت.

سالاری درباره این ملک گفت: سند آن شش دانگ باغ اعلام شده است و کاربری فعلی آن R122 تعیین شده است. کمیسیون ماده هفت در گذشته اعلام کرده است که این زمین با داشتن 13 اصله درخت باغ محسوب نمی‌شود، اما در سال 1396 مجددا اعلام کرده که این ملک با داشتن 15 اصله درخت باغ است، اظهار کرد: کمیسیون شهرسازی نیز صرفا به این دلیل که در سند باغ اعلام شده این ملک را باغ اعلام کرده است.

محسن هاشمی با بیان این‌که تصاویر و نقشه‌ها نشان می‌دهد که در 50 درصد این باغ ساخت‌وساز شده است، گفت: اگر ما این زمین را باغ اعلام نکنیم هیچ اتفاقی نمی‌افتد و به نظرم این ملک باغ نیست.

صدراعظم نوری در واکنش به سخنان هاشمی گفت: اگر این ملک باغ اعلام نشود مطمئن باشید مالک در اولین فرصت نسبت به تخریب و نوسازی ملک خود اقدام کرده و درخت‌های باقی‌مانده را نیز از بین می‌برد. نهایتا اعضای شورای شهر به باغ بودن این ملک رای مثبت دادند.

در ادامه ملک دیگری واقع در فرمانیه، منطقه ۱ مورد بررسی قرار گرفت.سالاری در تشریح این پلاک ثبتی گفت: مساحت ملک ۲۷۶۰ مترمربع است و کاربری قدیم آن مسکونی بوده است. نظر کمیسیون ماده ۷ در سال ۹۶ با ۵۱ اصله درخت مبنی بر باغ بودن ملک است و دوباره بعد از یک ماه تعداد درختان آن به ۴۶ اصله کاهش یافت و باز هم از سوی کمیسیون ماده ۷ باغ اعلام شد.

او ادامه داد: این ملک باید ۱۴۶ اصله درخت داشته باشد که اکنون ۵۶ اصله درخت در آن موجود است.نظر کمیسیون معماری و شهرسازی مبنی بر غیرباغ بودن ملک است.

اعضای شورای شهر تهران به این ملک رای باغ دادند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟